Hemoroidmi trpí každý druhý človek: Ako sa im vyhnúť a ako sa ich zbaviť?

Žena

thinkstockphotos.com

Hemoroidy patria k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam vo svete. Riziko vzniku zväčšených kŕčových žíl v oblasti konečníka rastie s pribúdajúcim vekom. Trpí ním až polovica ľudí nad 50 rokov a nevyhýba sa ženám ani mužom. Je dôležité urobiť potrebné kroky hneď, ako sa objavia prvé štádia ochorenia. Ak mu nebudete venovať pozornosť, časom sa vám to môže vypomstiť.

Nepríjemné komplikácie

Ako sa začínajú prejavovať hemoroidy? Spočiatku sa človek cíti nepohodlne, môže sa vyskytnúť krv v stolici alebo na toaletnom papieri. Druhé štádium je už ľahšie rozoznateľné. Pri tlačení sa žila vyklenie a potom prirodzene vtiahne späť. Sprevádzané to je krvácaním, pálením i svrbením. Vtedy by ste už mali začať konať, aby sa hemoroidy neposunuli do ďalšej fázy.

Počas nej sa vyklenutie žily už nevráti späť, čo sa prejavuje hlienovitým výtokom a opuchom zapáleného konečníka. Doslova pohromou je posledné, teda štvrté štádium, keď je žila vyklenutá nastálo a sprevádzajú ju ťažšie zápalové procesy s nepríjemnými komplikáciami.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?


Pomôže zákrok

Ak  hemoroidy spôsobujú človeku veľké ťažkosti, zvyčajne sa pristupuje k chirurgickému riešeniu. Pri prvých štádiách sa využívajú rozličné masti a čapíky dostupné v lekárni. Samozrejmosťou je úprava životného štýlu a za vyskúšanie stoja aj prírodné prostriedky v podobe liečivých rastlín.

Aké sú zásady, ktoré treba dodržiavať, ak trpíte hemoroidmi?

  • Dôležitá je dôsledná hygiena po veľkej potrebe v podobe sprchy, poprípade použitia vlhčených obrúskov určených na hemoroidy.
  • Pozor si treba dať na zápchu. Potrebné je jesť veľa probiotík a prebiotík, piť dostatočné množstvo tekutín. Probiotiká sú zastúpené napríklad vo fermentovaných potravinách, ako sú kefíry, niektoré jogurty či kyslá kapusta. Prebiotiká sa nachádzajú napríklad v ovocí a zelenine.
  • Pri hemoroidoch sa odporúča vyhnúť potravinám, ktoré stimulujú prekrvenie konečníka. Patria sem pikantné jedlá či alkohol.
  • Dobré je jesť veľa potravín bohatých na vitamín C a karotenoidy, pretože posilňujú pevnosť a pružnosť ciev. Obe živiny nájdete hlavne v ovocí a zelenine.
  • Pohyb zlepšuje peristaltiku čriev, vhodné je venovať aspoň 30 minút denne chôdzi.
  • Za vznik hemoroidov často môže dlhodobé vysedávanie na toalete. Čas strávený na nej netreba zbytočne predlžovať. Takisto je nevhodné „tlačenie“..
  • Pri sedavom zamestnaní netreba zabúdať na pravidelný pohyb a strečing. Dobrou prevenciou je posilňovanie svalov panvového dna, ktoré prospeje nielen tehotným ženám, ale aj ľuďom, ktorí väčšinu pracovnej doby sedia. 
  • Pre ľudí so sedavým zamestnaním je vhodný špeciálny podsedák, ktorý má v strede otvor, čím sa uvoľní tlak na konečník.

Mohlo by vás zaujímať: Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?


Úľavu prinesú sedacie kúpele i obklady

Pri hemoroidoch môžu pomôcť sedacie kúpele z dubovej kôry, rumančeka alebo repíka. Ak máte k dispozícii čerstvé listy skorocelu, tak ich jemne pomliaždite v mažiari a naneste na hemoroidy. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.

Azda najčastejšie sa používa kúpeľ z dubovej kôry, pretože disponuje skvelými sťahovacími účinkami. Pripravíte ho tak, že 4 PL kôry zalejete 2 litrami vody, privediete k varu a pomaly varíte 5 minút. Následne necháte lúhovať ďalších 15 minút. Kúpeľ by mal byť vlažný a trvať 10 až 15 minút.


Máte skúsenosti s nepríjemnými hemoroidmi? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame