Tri zdravé oleje stvorené pre päťdesiatnikov: Pomôžu pri chorobách i chudnutí

Levanduľová esencia

thinkstockphotos.com

Stačí ich pridať do jedla alebo užívať po lyžičkách a pri pravidelnom konzumovaní sa výsledky dostavia. Mnohé panenské oleje totiž slúžia ako prevencia i podporný prostriedok pri riešení zdravotných problémov. Pomôžu pri zápche, osteoporóze, poruchách nálady či zhadzovaní kíl.

Navyše väčšina z nich príjemne chutí a sú stvorené na dochucovanie jedál studenej kuchyne. Ktoré panenské oleje sa oplatí skúsiť a na čo sú dobré?

Ľanový olej pomôže i pri chudnutí

Ľanový olej patrí medzi prostriedky, ktoré podajú pomocnú ruku nielen pri zápche či hnačke, ale aj pri zhadzovaní prebytočných kíl. Telo sa vďaka nemu zbavuje odpadu rýchlejšie, detoxikuje ho a tým prispieva k redukcii hmotnosti. Podľa odborníkov z Univerzity São Paulo v Brazílii pomohol účastníkom štúdie nielen schudnúť, ale aj znížiť zápalové markery.

S pribúdajúcim vekom sa znižuje produkcia kolagénu. Tým, že je kolagénu menej, celulitída je viac viditeľná. Užívaním ľanového oleja možno tvorbu kolagénu stimulovať, čo prospeje pokožke celého tela, vrátane eliminácie celulitídy. Podľa vedcov z kanadského Ontária tiež kyselina alfa-lipoová (ALA) obsiahnutá v oleji znižuje rast rakovinových buniek a indikuje apoptózu (programovanú bunkovú smrť).

Mastné kyseliny v ľanovom oleji pomáhajú zlepšiť elasticitu a celkovú štruktúru pokožky, preto je ľanový olej stvorený pre tých, ktorí trpia ekzémami a ďalšími kožnými problémami.

Náš tip: Ľanový olej je vhodné užívať 2-krát denne v množstve jednej čajovej lyžičky. Ideálne je ho pridať do jogurtu či tvarohu.


Mohlo by vás zaujímať: Proti osteoporóze, bolestim hlavy i kŕčom: Naservírujte si makový olej


Makový olej posilní imunitu

V porovnaní s ľanovým olejom obsahuje menej zdravých nenasýtených mastných kyselín, avšak je bohatou zásobárňou vápnika, fosforu a horčíka. Preto je výbornou prevenciou i podporným prostriedkom pri liečbe osteoporózy. Horčík je zároveň bojovníkom proti svalovým kŕčom.

Hlavne vďaka obsahu zinku, podporujúceho produkciu bielych krviniek, posilňuje obranyschopnosť organizmu. Vďaka slušnému zastúpeniu železa je makový olej vhodný aj pri anémii. Ak cítite celkovú slabosť, únavu, bolí vás hlava a ste bledí, siahnite po makovom oleji.

Na extrémne suchú pokožku, ktorá sa lúpe a je sčervenaná, stačí pravidelne nanášať makový olej. Pomôže aj pri suchých vlasoch, lupinách a ekzéme. Je skvelý na upokojenie a to kvôli obsahu nenasýtených mastných kyselín, ale aj vitamínov skupiny B a magnézia.

Náš tip: Užíva sa jedna čajová lyžička ráno nalačno a večer pred spaním.


Mohlo by vás zaujímať: 9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?


Konopný olej uľaví od bolesti

Konopný olej je bohatý na kyselinu gama-linolénovú (GLA), ktorá sa podieľa na udržaní hormonálnej rovnováhy, teda pomôže nielen pri predmenštruačnom syndróme, ale aj v klimaktériu. Ako zásobáreň prospešných tukov má konopný olej schopnosť znižovať zápal a posilňovať imunitný systém.

Podľa vedcov z Kórey má olej z konopných semien antiartritické účinky. V tomto prípade je vhodné užiť denne jednu polievkovú lyžicu konopného oleja spolu s rybím olejom.

Konopný olej má schopnosť preniknúť do hlbokých vrstiev kože a podporuje rast buniek, čo je recept na jemnú a hladkú pokožku bez vrások. Podľa jednej zo štúdií, v rámci ktorej vedci skúmali účinky oleja na ekzém a atopickú dermatitídu, sa symptómy týchto kožných problémov po použití zlepšili. Je teda vhodné užívať olej vnútorne a používať ho i zvonku na pokožku.

Náš tip: Denne sa zvyčajne užíva jedna polievková lyžica. 


Ktoré zo spomínaných olejov používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame