Káva vplýva na dĺžku života i kvalitu trávenia: Ideálne sú tri šálky denne

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Pijete kávu každý deň?

Káva vplýva na dĺžku života i kvalitu trávenia

Ak si človek raz navykne na kávu, je ťažké ju prestať piť. Tento nápoj má však množstvo pozitívnych účinkov, ak sa pije striedmo a s rozumom. Mnohé z nich ukazujú, že káva dokonca môže predlžovať život.


Štúdie hovoria áno

Z dvoch štúdií, ktoré boli zverejnené na stránkach Annals of Internal Medicine vychádza, že káva má skutočne pozitívne účinky na dĺžku života. Jedna z nich je prvým rozsiahlym európskym výskumom, do ktorého bolo zapojených cez 520 tisíc účastníkov z desiatich európskych krajín. Zaoberala sa súvislosťami medzi konzumáciou kávy a rizikom úmrtnosti a podpísalo sa pod ňu 48 vedcov z celého sveta.

Druhá štúdia je americká a jej hlavnou autorkou je Wendy Setiawanová z Univerzity Južnej Kalifornie. Zaoberala sa skúmaním súvislostí medzi pitím kávy a úmrtnosťou na vzorke 185 Afroameričanov, Latinoameričanov a Američanov japonského a kavkazského pôvodu. Obe štúdie preukázali, že priaznivé účinky kávy sú si podobné u všetkých etník.


Mohlo by vás zaujímať: Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo


Najlepšie sú tri šálky denne

V porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, je u tých, ktorí vypijú jednu šálku (235 ml) denne, o 12 percent nižšie nebezpečenstvo úmrtia na všetky choroby (srdcové choroby, rakovinu, mŕtvicu, cukrovku a dýchacie problémy či problémy s ľadvinami). Ešte lepšie je piť tri šálky denne: potom sa riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, znižuje o 18 percent.

Obsahuje antioxidanty

Ako je možné vysvetliť pozitívne účinky kávy? "Káva obsahuje mnohé zložky, ako sú polyfenoly, silné prírodné antioxidanty, kyseliny chlorogenické a diterpeny, ktoré sú prítomné v hrozne a rastlinných balzamoch. To všetko má antioxidačné účinky," povedal Marc Gunter, zodpovedný za európsku štúdiu.

Antioxidačný účinok súhlasí s tým, čo bolo zistené už v Taliansku. V štúdiách Národného ústavu pre výživu v Ríme vedených pred niekoľkými rokmi sa porovnávali konzumácie ovocia a zeleniny s pitím kávy. "Ukázalo sa, že dve či tri šálky kávy denne majú antioxidačný účinok porovnateľný, a možno aj väčší než konzumácia porcie ovocia a zeleniny trikrát denne," uvádza riaditeľ School of Public Health pri Imperial College v Londýne Elio Riboli, spoluautor štúdie Marca Guntera.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Výborná na trávenie

Najväčší blahodarný účinok má káva na tráviacie ústrojenstvo. Oproti tým, ktorí kávu nepijú, majú tí, ktorí vypijú denne viac ako tri šálky, o 59 percent nižšie riziko úmrtia na choroby tráviacej sústavy, ak ide o mužov, a o 40 nižšie, ak ide o ženu. "Kto pije kávu, má rovnako lepší enzymatický profil pečene. Naviac je konzumácia kávy spojená s lepšou kontrolou glukózy a nižšou mierou zápalov v organizme. Kto pije kávu, má nižšie hodnoty C-reaktívneho proteínu, ktorý je markerom zápalu. To všetko prispieva k vysvetleniu toho, prečo majú kávu pijúci ľudia nižšie riziko úmrtnosti," uvádza Marc Gunter.

Nie je to o kofeíne

"Spojitosť medzi kávou a zníženým rizkom smrti bola zistená nezávisle na prítomnosti kofeínu v konzumovanej káve. Súdime, že ozdravný efekt teda majú iné látky obsiahnuté v káve," vysvetľuje Gunter.

Štúdie Marca Guntera a Wendy Setiawanovej nie sú jediné, ktoré sa zaoberali súvislosťami medzi kávou a zdravím. "V posledných dvoch či troch rokoch sa na túto tému uskutočnili rozsiahle výskumy najmä v Spojených štátoch a v Japonsku, ktoré tiež preukázali, že je konzumácia kávy spojená s nižšou úmrtnosťou v strednom i pokročilom veku," hovorí Elio Riboli. "V našej štúdii sme urobili krok vpred, pretože sme preukázali, že káva má ochranný účinok, pokiaľ ide o tráviace ústrojenstvo a kardiovaskulárny systém," dodáva.


Máte radi kávu? Koľko šálok denne si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • souhlas 08.12.2017, 08:36

  Ano, "my s manželem" zní hrozně! Také jsem alergická na typy žen, co se bez manžela ani neuprdnou, a už ani neumí mluvit v jednotném čísle. Chudinky. Jinak pití kávy je dokonce zdravé, za našich babiček se káva prodávala v lékárnách. Já osobně bez kávy bych neměla pravý smysl života. Bez kafíčka nezačnu den, životabudič. Moc mi voní, miluji setkávání u kávy. Zbožňuji kavárny. Jo a je prokázané, kdo kávu nepije, nemá rád život.. Řekla bych je i nudný člověk, co mám vypozorované. Zdravím kávičkáře! Zuzi

 • pre evu 08.12.2017, 08:10

  my s manželem.., co to je za vyrok. co nepisete o sobe, a pridat o nem. nesnasim jak baba se vyjadruje v mnoznem case. to je tak je tezke mluvit za sebe: jsem kavickarka, a manzel také. a ze si notujete v piti kavy, akorat, ze on je nemocen atd. my s manželem - to z ni hrozne. když uz, tak ja s manželem. naucte se byt sama za sebe, samostatna jednotka, vazte si sebe. on jiste nerika my s manželkou a jestli ano, je to trouba. lucina

 • Eva 06.12.2017, 17:26

  My s manželom sme dlhoročny kavičkari.Manžel ma 61 rokov,3infarkty a implantovany drefibrilator,kávu ešte neprestal piť.Pije 3xdenne,niekedy aj viac,sam kardiolog mu odporučil piť kavu pravdaže s mierou a nie smrťaka.

 • evelina 05.12.2017, 20:50

  Som dlhoročná kávičkárka, zásadne pijem kvalitnú zrnkovú kávu, čerstvo zomletú, bez cukru a mlieka, zalievanú alebo presso, tzv. nescu takmer vôbec. Celé roky som čítala a počúvala, ako je takáto káva škodlivá a nezdravá, hlavne na žalúdok. Teraz páni vedci zmenili názor a objavili, že dokonca štyri šálky kávy denne sú zdraviu prospešné ...lebo obsahuje antioxidanty a iné ...... :)

 • anička 05.12.2017, 18:41

  kávu pijem 45 rokov, 3 x denne, zatiaľ som relatívne v poriadku, nemám negatívne skúsenosti.

1

Pridať komentár