Jóga pomáha nielen fyzicky: Jej pravidelné cvičenie zmierňuje depresie

Muž

thinkstockphotos.com

Jóga je aj v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejšia. Jej pozitívne efekty na ľudské telo sú už stáročia dokázané. V Európe tak jej cvičenie nie je záležitosťou len mladých ľudí. Najnovšie výskumy navyše potvrdzujú jej pozitívny efekt nielen na fyzickú stránku, ale tiež ľudskú psychiku.

Psychická i fyzická pohoda

Niektoré štúdie z poslednej doby ukázali, že jóga môže byť užitočná pri potláčaní príznakov depresie. Zatial však nemožno hovoriť o tom, že by bola jedným z prostriedkov liečby. Vďaka miliónom priaznivcov po celom svete i vďaka tomu, že OSN vyhlásila 21. jún Medzinárodným dňom jógy, sa zdá, že táto tisícročná disciplína je medzinárocne uznávaná pre svoje priaznivé účinky.

Nechýbajú početné štúdie, podľa ktorých pôsobí proti bolestiam chrbtice, zlepšuje držanie tela a pomáha zvládať úzkosť a stres. Avšak jóga so svojou fyzickou a duchovnou praxou má zrejme tiež priamy vplyv na stav mysle.


Mohlo by vás zaujímať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Doplnok k liečbe

Niektoré nedávne štúdie zdôrazňujú jej potenciál ako antidepresíva. Vyplýva z nich, že jóga pomáha zmierňovať príznaky depresie a môže byť považovaná za doplnkovú terapiu k tradičnej liečbe.

Jóga je ako kombinácia fyzického cvičenia a meditácie, ktoré sú obe zamerané na psychickú a fyzickú pohodu človeka, v poslednej dobe predmetom štúdií zameraných na meranie jej účinnosti proti depresiám.

Depresie sa znižovali

Lindsey Hopkinsová zo San Francisco Veterans Affairs Medical Center analyzovala účinky hathajógy na 23 amerických veteránoch, ktorí sú považovaní za rizikovú skupinu čo sa týka psychických porúch. Veteráni mali počas dvoch mesiacov cvičiť dvakrát týždenne. Na konci tohto programu sa u tých, ktorí na začiatku štúdie vykazovali najvýraznejšie známky depresie, tieto príznaky znížili, a to v priamej závislosti na tom, ako cvičili: čím viac cvičili, tým viac sa príznaky depresie znižovali.

Podobné výsledky boli dosiahnuté na skupine 52 žien vo veku od 25 do 45 rokov, ktoré trpeli stresom a poruchami príjmu potravy. Polovica z nich cvičila bikram jógu, dynamický program niektorých cvikov z hathajógy. I v tomto prípade tie ženy, ktoré osem týždňov bikram jógu cvičili, vykazovali menej príznakov depresie než kontrolná skupina, ktorá necvičila. Táto štúdia sa uskutočnila pri Alliant International University v San Franciscu.


Mohlo by vás zaujímať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Závery sú zatiaľ predbežné

Vedci upresňujú, že ide o predbežné štúdie na malých skupinách, takže nemožno vyvodzovať vierohodné závery. Preto nemožno túto tisícročnú indickú prax považovaŤ za skutočný liek pre 300 miliónov osôb, ktoré vo svete trpia depresiami. „Zatiaľ môžeme len doporučovať jógu ako doplnkovú terapiu, ktorá je zrejme účinnejšia spolu so štandardnou liečbou,“ zdôraznila Lindsey Hopkinsová.


Máte vlastné skúsenosti s jógou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, La Repubblica
Odporúčame