Skvelý pri chorobe aj diéte: V čom spočíva mágia vývaru?

Polievka

unsplash.com/Henrique Félix

Keď sa zo dňa na deň počasie zhoršuje, oceňujeme jedlá, ktoré dokážu zahriať na tele i na duši. Skvelý vývar nemusí byť len časťou klasického nedeľného obedu. Oceniť ho môžete v akejkoľvek hodine. Či už to je pred hlavným chodom, v momente keď na vás niečo lezie, či vtedy, keď sa chcete jednoducho trochu ohriať.

Základom trpezlivosť

Dobrý vývar sa dá urobiť takmer z akéhokoľvek mäsa. Kedysi sa varil predovšetkým z kostí. Dnes sme si zvykli na to, že chuťovo intenzívnejšiu polievku pripravíme z kvalitných kúskov, špeciálne kuracieho a hovädzieho. To, že majú výraznejšiu chuť a pripravujú sa jednoduchšie nám zároveň šetrí čas, hoci jedným zo základných pravidiel varenia vývaru je trpezlivosť.

Najlepšie mäso na vývar:

Kurací:

  • skelety
  • chrbty
  • krky

Hovädzí:

  • krk
  • hruď
  • rebrá

Mohlo by vás zaujímať: Liečivá sila kuracieho vývaru: Pomáha pri prechladnutí, opici aj tráviacich ťažkostiach


Diétna polievka

Na slovenských stoloch má najvýraznejšie zastúpenie predovšetkým kurací a hovädzí vývar. Stále častejšie sa však objavujú aj verzie tejto mäsovej polievky, ktoré sú vhodné napríklad pri diétach. Dôvodom je využívanie menej tučného mäsa, ktorého obsah je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny.

Hovoríme predovšetkým o bielom mäse: kuracom a morčacom bez kosti či o králikovi. Ak chceme mať polievku diétnu a zároveň siahnuť po červenom mäse, vyberať si musíme predovšetkým z chudých častí.

Prečo je vývar vhodným jedlom počas diéty? Ak ho uvaríme z chudého mäsa a zbavíme ho mastných častí, výborne zasýti, ale nie je kalorický. V prípade, že sme pri príprave nešetrili zeleninou, dodá nám tiež veľké množstvo výživných látok. Nájdeme v ňom množstvo minerálov, fosfor, vápnik alebo draslík, ktorý reguluje zavodnenie organizmu aj krvný tlak. Rovnako je bohatý aj na vitamíny A aj E či betakarotén, antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom.

Náš tip: Pri chudnutí je najvhodnejšie hotový vývar odložiť na pár hodín do chladničky. Potom sa mastné časti budú dať jednoduchšie oddeliť od zvyšku polievky. V prípade, že nemáte chuť a čas polievku chladiť, môžete na jej povrch položiť kuchynskú utierku. Tá nasiakne tuk. Ďalším spôsobom je vývar precediť cez sitko, do ktorého takúto utierku umiestnite.

Bojuje proti sezónnym chorobám

Z pozitívnych vlastností vývaru sme už spomínali pomoc pri znižovaní krvného tlaku. Samozrejme, platí to len vtedy, keď ho nebudete príliš soliť alebo upravovať jeho chuť bujónmi či vegetou. Okrem toho je vývar výborný na zahriatie organizmu a tiež v boji proti sezónnym infekciám.

Organizmus je po ňom posilnený a menej náchylný na ochorenia. V situácii keď k chorobe naozaj dôjde, zvlhčuje sliznice v nose, zmierňuje nádchu i kašeľ. Okrem toho má podľa niektorých vedcov kvalitný vývar prsty v zvyšovaní množstva serotonínu v krvi, čo nám zvyšuje sebavedomie a zlepšuje náladu.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálna pomoc po prehýrenej silvestrovskej noci: 5 zaručených receptov na porazenie opice


Čo je vývar a čo bujón?

Pre mnohých ide o synonymá, no nie je to celkom tak. Vývar je klasická polievka, v ktorej plávajú mastné oká i zelenina, bujón je jeho odmastená, diétna a číra verzia. Práve bujón je ideálny nielen na jedenie, ale tiež prípravu ďalších jedál, či už hovoríme o rizote alebo ako o základe pre rôzne omáčky či iné polievky. Čistý bujón je tiež vhodný na dlhodobejšie uchovávanie. Zavarený vydrží niekoľko týždňov, zmrazený celé mesiace. A to je pri dlhých zimných večeroch niečo, čo sa nám určite oplatí mať po ruke.


Z akého mäsa si najčastejšie pripravujete vývar vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com/Henrique Félix, unsplash.com/Henrique Félix, Filip
Odporúčame