Potraviny majú zvláštne ingrediencie: Výrobcovia ich chcú obohatiť i ušetriť zároveň

Mrkva

thinkstockphotos.com

V posledných mesiacoch je na Slovensku stále intenzívnejšie počuť hlasy o tom, že potraviny predávané u nás majú odlišné zloženie od tých zahraničných. Nech už sú dôvody akékoľvek, ide len o zlomok problému. Výrobcovia potravín na celom svete totiž na potravinách šetria a naučili sa využívať lacnejšie produkty ako náhradu či doplnok tých drahších. A sú v tom skutočne vynaliezaví.

Univerzálna mrkva

Vo svete, kde moderná chémia umožnila, aby prakticky čokoľvek bolo ochutené alebo zafarbené ako v podstate čokoľvek iného, možno naraziť na dosť prekvapivé náhražky. Napríklad šťava z fialovej mrkvy.

Dá sa s pomerne veľkou istotou predpokladať, že drvivá väčšina ľudí nemá o existencii fialovej mrkvy ani poňatia, nie to aby s ňou mali nejakú skúsenosť v kuchyni. Ale fialová mrkva, ktorej farba pochádza z obsiahnutného flavonoidu antokyanu, má nevšedné vlastnosti.

Antokyany sa vyskytujú v čučoriedkach, čiernej ryži, a dokonca aj v niektorom jesennom lístí. Fungujú ako antioxidanty, a vďaka tomu sa stali miláčikom priemyslového odvetvia produkujúceho takzvané superpotraviny.


Mohlo by vás zaujímať: Éčka v potravinách: Čo vlastne označujú a môžu byť pre nás nebezpečné?


Prirodzené farbivo

Ale táto sýta farba má ďalšiu výhodu – antokyany z rôznych rastlinných zdrojov vrátane fialových mrkiev sú v Európskej únii schválené na použitie ako potravinárske farbivo.

Podľa ich pôvodu a špecifickému chemickému zloženiu môžu antokyany sfarbiť jedlo na červeno, modro alebo fialovo. A toto prírodné farbivo môže byť použité v potravinách, ktorých pôvod by nikoho nenapadlo spájať s mrkvou ako zdrojom farebných molekúl.

Vedci napríklad experimentovali s jogurtom nafarbeným extraktom z fialovej mrkvy, skúšali dokonca aj fialové kukuričné klasy a zistili, že extrakt z fialovej mkrvy dodá tiež mlieku príťažlivú, výraznú farbu.

Mango, ktoré nie je mangom

Pokiaľ človek pije mangový džús, nemôže sa nikto diviť, keď si bude myslieť, že hlavnou ingredienciou nápoja je mango. Ovšem často to nie je pravda, pretože potravinové náhražky, ktoré sa tvária ako niečo úplne iné, sú prekvapivo časté. Pri džúsoch a šťavách z exotického ovocia sa pri bližšom preskúmaní etikiet ukáže, že sa jedná prevažne o jablčnú alebo hroznovú šťavu.

Skupina na ochranu práv spotrebiteľov The Which? v roku 2012 napísala, že mangovo-ovocné smoothie známeho obchodného reťazca obsahuje 47 percent jablčnej šťavy, 23 percent mangového pyré a štyri percentá ovocného pyré. Lacné druhy štiav, ako je práve jablčná či hroznová, sú ideálnym nosičom podstatne drahších príchutí.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé a nezdravé potraviny? Fitneska dokazuje, že medzi nimi nie je žiaden rozdiel


Zloženie je zoradené podľa množstva

V súčasnosti je povinnosťou výrobcov uvádzať na etiketách potravín ich zložky v poradí odpovedajúcom obsiahnutému množstvu. A i keď v nápojoch s príchuťou liči, ovocia, manga či ďalších druhov exotického ovocia môže byť naďalej podstatné množstvo jablčnej šťavy, musí to jasne naznačovať ich názov – teda namiesto mangového džúsu jablkovo-mangový džús.

Naopak šupky ovocia, ktoré sa bežne nejedia, sa testovali ako spôsob, ako dodať do jogurtov viac vlákniny, aby ich potom bolo možné označiť ako probiotické. V tomto prípade sa naopak exotická zložka maskuje pod obyčajnejším označením, pretože „vláknina“ znie lepšie ako šupky z ovocia.

Takže keď si nabudúce doprajete jogurt s vysokým obsahom vlákniny, napijete sa mangového džúsu, alebo napríklad jedného dňa aj výrazne fialového mlieka, všimnite si chameleónov vtelených do vášho jedla. Môžete si ich obľúbiť, alebo sa im snažiť vyhýbať, ale nejde neobdivovať vynaliezavosť týchto náhražiek.


Počuli ste už o fialovej mrkve? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, BBC News
Odporúčame