Bojujte s chrípkou aj prechladnutím: Tieto tipy vám zaručene pomôžu

Bolesti hlavy

thinkstockphotos.com

Prišla jeseň a s ňou aj obdobie chrípky a častých prechladnutí. Chrípku netreba podceňovať, keď ostane nedoliečená, jej následky sa môžu ťahať ešte celé mesiace. Prechladnutie má o niečo ľahší priebeh, no tiež nie jednoduchý. Dôležité je tieto choroby od seba rozoznať a začať proti nim bojovať ešte kým je organizmus zdravý.

Prechladnutie trvá pár dní

Prechladnutie začína nepríjemnou bolesťou hrdla a problémami s prehĺtaním. Postupne sa pridruží nádcha a vo väčšine prípadov aj mierny kašeľ. Horúčka sa pri prechladnutí vyskytuje len ojedinele.

Prvé dni má človek pocit zapchatého nosa a hlieny nechcú ísť von. Po dvoch až troch dňoch zhustnú a je možné sa ich zbaviť. Prechladnutie trvá pár dní, maximálne týždeň. Dôležitý je spánok, dostatok tekutín a oddych.

Pri chrípke je dôležitý oddych

Chrípka je nebezpečnejšia ako obyčajné prechladnutie a človeka môže trápiť aj niekoľko týždňov. Hneď v prvých dňoch sa dostaví vysoká teplota a zimnica. Postupne sa pridružia problémy s prehĺtaním, kašeľ či problémy so srdcom. Celý priebeh je sprevádzaný bolesťami tela, kĺbov a slabosťou. Dôležitý je spánok, oddych, pokoj a veľké množstvo tekutín.


Mohlo by vás zaujímať: Chrípka a prechladnutie. Ľudia ich neberú vážne a to je chyba


Čomu sa vyhnúť?

Keďže baktérie a vírusy nie sú voľným okom viditeľné, najdôležitejšie je dodržiavať tieto zásady:

●     Nepodávajte si ruky s ľuďmi, ktorí sú chorí.

●     Často si umývajte ruky.

●     Nechytajte si tvár rukami.

●     Vyhýbajte sa miestam, kde sa nachádza veľa ľudí.

●     Posilnite svoju imunitu vitamínom C a pestrou stravou.

●     Nepoužívajte cudzí príbor, pohár či mobilný telefón.

Nezabúdajte vetrať

V lete bolo otvorené okno akousi samozrejmosťou. Vetrali ste, aby vám nebolo horúco. V zime však zostávajú okná väčšinou zavreté, pretože nechcete do vykurovaných miestností vpustiť chladný vzduch. Lenže ten je čerstvý a preto potrebný. V teplých malých miestnostiach sa darí chorobám najlepšie a preto nezabúdajte cez deň otvoriť okno aspoň na pár minút.

Dostatok spánku

Spánok je taktiež dôležitý a človek by mal spávať medzi 7 a 9 hodinami denne. Ak spávate menej, stávate sa náchylnejšími voči vírusom a baktériám. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok podporuje imunitu. Tá sa najlepšie buduje od desiatej hodiny večer, preto sa neodporúča chodiť spávať príliš neskoro.


Mohlo by vás zaujímať: Chrípka je tu opäť: Toto všetko o nej potrebujete vedieť


Zvýšte príjem vitamínu C

Vitamín C pomáha predchádzať chorobe, ale i skrátiť dobu jej trvania. Okrem ovocia a zeleniny ho nájdete napríklad aj v chrene. Práve ten je ideálnou prevenciou. Ak sa bojíte, že ochoriete, skúste si chren nastrúhať a zmiešať s medom. Túto zmes si môžete pokojne dávať aj trikrát denne po menších lyžičkách.

Teplá strava a horúce čaje musia byť

Je dokázané, že horúce jedlá a nápoje váš organizmus prehrejú, prinesú úľavu od smrkania, bolesti hrdla, kašľu aj kýchania. Výborným bojovníkom proti chorobe je napríklad domáci vývar alebo horúci zázvorový čaj. S nimi sa viete účinne brániť pred chorobou, ale aj skrátiť jej trvanie.

Tipy, ktoré skutočne fungujú

Ako prevencia proti chorobe slúži zvýšený príjem ovocia a zeleniny. Skúste pravidelne na raňajky vypiť jeden pohár smoothie, ktorý obsahuje:

●     1 banán

●     1 grapefruit

●     šťavu z jedného citróna

●     trochu kokosovej vody

●     chia semienka

Výborným ovocím s vysokým obsahom vitamínu C je aj rakytník. Toto ovocie je ideálne pestovať alebo kupovať u domácich záhradkárov. Už dve bobule rakytníka obsahujú odporúčaný denný príjem vitamínu C. Cez zimu ho skladujte v mrazničke a v prípade choroby či preventívne vytiahnite a pripravte z neho čaj. 


Čo pri nachladnutí a chrípke najúčinnejšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame