Žalúdočné vredy: Možno ich máte tiež a ani o tom netušíte!

bolesť

photl.com

Človek, ktorého pri zvýšenom pracovnom zaťažení nepobolieva žalúdok, v dnešnej dobe snáď ani neexistuje. V kombinácii s ostatnými rizikovými faktormi zahrnutými v strave sa totiž už aj žalúdočné vredy začínajú zaradzovať k takzvaným civilizačným chorobám. Drvivá väčšina populácie pritom vôbec netuší, že sa jej tento problém bytostne dotýka. S príchodom jari sa tak prvé symptómy môžu objaviť aj u vás.

Muži sú na tom horšie

Keďže mužom sa v porovnaní so ženami tvorí viac žalúdočnej kyseliny a majú vyššiu spotrebu alkoholu, žalúdočnými vredmi trpia častejšie. Vo všeobecnosti však možno povedať, že u oboch pohlaví sa príznaky prebúdzajú predovšetkým na jeseň a s príchodom jari. Stopercentné vysvetlenie na tento fakt zatiaľ neexistuje. Dôvodom však môže byť, napríklad,  častejšie užívanie liekov proti vírusovým infekciám.

Čo sú to vredy a ako vznikajú?

Žalúdočné (peptické) vredy predstavujú narušenie štruktúry sliznice žalúdka. Tieto defekty sa vytvárajú pôsobením kyslých žalúdočných sekrétov za podmienok, kedy je sliznica oslabená, prípadne nedostatočne chránená. Za vznikom vredov stojí tiež infekcia mikroorganizmom zvaným Helicobacter pyroli. Pri správnom životnom štýle však nie je dôvod na paniku. Túto baktériu si vo svojom tráviacom trakte nosí 60 až 80% populácie, no vredovým ochorením trpí len asi desatina z nich.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy


Rizikové faktory

Tak ako v prípade mnohých ďalších chorôb, ktoré priamo súvisia so životným štýlom, vznik peptických vredov môžeme do veľkej miery ovplyvniť. Stačí sa vyhýbať faktorom, ktoré sa priamo podieľajú na ich vzniku:

  • káva na lačno
  • priveľké množstvo alkoholu
  • fajčenie
  • nadmerné užívanie istej skupiny liekov (proti bolesti a horúčke – analgetiká, brufeny, acylpyríny)
  • dlhodobý stres, úzkosť, depresie, prudké zmeny nálad
  • nepravidelná strava, ktorá je navyše studená alebo horúca

Medzi rizikové faktory, ktoré ovplyvniť nedokážeme, patrí predovšetkým genetická výbava. Náchylnejšie na vznik žalúdočných  vredov je mužské pokolenie a ľudia s krvnou skupinou 0.


Mohlo by vás zaujímať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Ako sa žalúdočné vredy prejavujú?

Záchvat bolesti u pacientov s vredmi prichádza ihneď po jedle. Nezriedka je prítomné pálenie záhy a napínanie na vracanie. V neskorších štádiách dochádza k samotnému zvracaniu. Ak je peptický vred hlboký, stena žalúdka sa môže rozkrvácať a pacienta priamo ohroziť na živote. Vedľajším efektom uvedených príznakov je výrazný úbytok na váhe, nechutenstvo a chradnutie organizmu.

Balzamom je kapusta

Ak vás začnú trápiť žalúdočné vredy, skúste zvýšiť prísun kapusty v čerstvej forme. Jej listy majú totiž vysoký obsah vitamínu C a vlákniny, čím uľahčujú trávenie. Nenadarmo sa hovorí, že kapusta je tiež účinnou prevenciou rakoviny čriev. Spomínaný vitamín C však nehľadajte v citrusoch, ich zvýšená kyslosť by vám mohla viac ublížiť ako pomôcť. Vyhýbať by ste sa mali tiež pikantným a mastným, ťažko stráviteľným jedlám.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame