Rakovina u mužov: Ktoré signály nesmiete podceniť?

Muž

thinkstockphotos.com

Na rakovinu zomiera na Slovensku ročne dvakrát viac mužov ako žien. Najčastejšie vyskytujúcim sa druhom je rakovina pľúc, nasledovaná rakovinou konečníka, hrubého čreva a rakovinou prostaty. Viete, ktoré signály by ste nemali za žiadnych okolností podceniť?

Nezanedbajte preventívne prehliadky

Môžete športovať i zdravo sa stravovať, no ak pravidelne nenavštevujete lekára, riskujete svoje zdravie. To úplne najdôležitejšie je podchytiť rakovinu v počiatočnom štádiu, pretože vtedy sa z nej môžete dostať bez vážnych následkov. Existuje viacero symptómov, ktoré vám povedia, že niečo nie je v poriadku a že by ste mali navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.

Problémy s močením

S pribúdajúcim vekom idú ruka v ruke aj problémy s močením. Patrí medzi ne predovšetkým časté a bolestivé močenie, únik moču alebo problém so začatím močenia. Tieto nepríjemnosti môžu byť výsledkom zväčšenej prostaty ale i rakoviny prostaty. Ak ste sa stretli s týmito symptómami, nemali by ste návštevu lekára ďalej odkladať.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina hrubého čreva a konečníka straší čoraz viac: Ako sa pred ňou uchrániť?


Enormný úbytok váhy

Všimli ste si, že oblečenie, ktoré ste ešte nedávno nosili, vám je odrazu veľké a to bez toho, aby ste cvičili alebo zmenili stravu. Takýto úbytok váhy určite nie je štandardný. Dve-tri kilá môžu byť výsledkom nadmerného stresu alebo problémov so štítnou žľazou, no ak ste schudli výrazne viac, je potrebné podstúpiť vyšetrenie u lekára. Náhle chudnutie môže byť príznakom rakoviny pľúc, pankreasu alebo žalúdka.

Zmena na semenníkoch

Narozdiel od prostaty, ktorá sa zväčšuje postupne, semenníky sa môžu zmeniť aj cez noc. Pravidelné samovyšetrenie by malo byť u mužov samozrejmosťou. Všímajte si, či vám na semenníkoch nevznikajú hrčky, prípadne nemenia objem alebo netvrdnú. Ak áno, vyhľadajte lekára. K bežným postupom patrí vyšetrenie krvi, ultrasonografia alebo mikroskopické vyšetrenie tkaniva. Kontroly u lekára sa neobávajte, nemusí ísť hneď o rakovinu.

Krv v stolici

Krv v stolici nie je bežná a neznačí nič dobré. Môže ísť o infekciu, hemoroidy ale i rakovinu. Krv nie je vždy viditeľná voľným okom a preto mnohí ľudia o svojej chorobe ani netušia. Existuje však test, ktorý slúži na identifikovanie krvi v stolici. Nájsť ho môžete v lekárni alebo u všeobecného lekára.

Ak je vaša stolica príliš tmavá, mávate časté hnačky alebo zápchy, svrbí vás konečník prípadne sa vám zmenila pravidelnosť stolice, nevyhýbajte sa vyšetreniu. Tento test navyše každé dva roky uhrádza poisťovňa.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina pripravila ženu o vlasy aj sviežosť v tvári: Dcéra ju zobrala do parády, vdýchla jej čaro


Nezvyčajná únava

Bolesti svalov a celého tela sú bežné napríklad pri chrípke. Táto slabosť však po pár dňoch prejde. Takisto, ako aj únava po náročnom týždni. Ak sa však cítite unavení po dobu troch až štyroch týždňov a aj keď stále oddychujete, únava neustupuje, mali by ste navštíviť lekára. Môže ísť o jeden z príznakov rakoviny.

Kašeľ a vypľúvanie krvi

V prípade kašľa u nefajčiara ide vo väčšine situácií o bežnú chorobu, ktorá postupne ustúpi. No ak kašle fajčiar, môže to byť nebezpečné. Kašeľ je najčastejším príznakom rakoviny pľúc. Extrémne nebezpečné je vykašliavanie krvi. Vtedy by ste mali lekára navštíviť okamžite. Ten vaše hlieny otestuje a zistí, či ide o infekciu alebo niečo nebezpečnejšie. Takisto zvykne urobiť röntgen hrudníka.

Nepodceňujte ani:

  • bolesti brucha
  • problémy s prehĺtaním
  • hrčky
  • zväčšené uzliny
  • zmeny na vašej pokožke
  • zmeny v ústnej dutine
  • depresie
  • pálenie záhy

Stretli ste sa s niektorými zo spomínaných signálov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame