Aký šport si vybrať po 50-ke? Tieto vás udržia vo fyzickej i psychickej kondícii

Nordic walking

thinkstockphotos.com

Udržať sa fit po päťdesiatke nie je jednoduché a vyžaduje to množstvo chuti a sebazaprenia. Napriek tomu sú výsledky výrazné. Pravidelná športová aktivita sa podpisuje pod ľudským telom, zlepšuje hodnoty krvného tlaku, prácu srdca a dodáva tiež na psychickej pohode. Ktoré športy sa teda oplatí skúsiť?

Plávanie

Ísť si zaplávať po alebo dokonca pred ťažkým dňom je skvelým spôsobom na zužitkovanie energie. Pri plávaní človek využíva množstvo svalov, zároveň si môže po každej dĺžke v plavárni pokojne oddýchnuť a zbytočne sa nepreťažovať. Plávanie je vhodné pre ľudí trpiacich artritídou, zvyšuje tiež flexibilitu končatín. Zároveň pravidelné plávanie pomáha udržiavať v norme telesnú váhu a znižuje krvný tlak, čím prospieva srdcu.

Nordic Walking

Severská chôdza, známa tiež ako Nordic Walking je ideálny šport pre ľudí nad 50. Nesúťaží sa v ňom, pri chôdzi je zapojených až 600 svalov, pracujú ruky i nohy. Človek zároveň trávi čas na čerstvom vzduchu. Keďže k nemu človek potrebuje len palice, ide aj o pomerne finančne nenáročný šport a skvelý spôsob na udržiavanie kondície. Je aj dobrým spôsobom na spoznávanie okolia a prechádzky po parku či lese.


Mohlo by vás zaujímať: Nordic walking je vhodný pre všetky vekové kategórie: Spoznajte jeho výhody


Bicyklovanie

Pravidelná jazda na bicykli, hoci aj v miernom tempe, napríklad po 30 minút niekoľkokrát týždenne, napomáha celkovej fyzickej kondícii, znižuje pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb, zvyšuje kapacitu pľúc a tiež silu svalov. Nie sú to však len nohy, ale aj ruky, keďže človek by nemal celú váhu nechať na sedle, ale tiež sa zaprieť do riadidiel. Tým spevňuje svalstvo, posilňuje bicepsy aj tricepsy a to aj bez toho, že by ruky aktívne pracovali. Mimochodom, pri jazde odľahčujeme kĺby a trpia menej ako napríklad pri džogingu alebo behu. Pohyb nôh spevňuje ich svalstvo a zároveň dobre pôsobí aj na kosti. Odborníci sa zhodujú, že jazdenia sa nemusia báť ani ľudia, ktorí trpia chorobami pľúc či srdca.

Korčuľovanie

So zimnými mesiacmi sa tiež spájajú zimné športy. Jedným z nich je napríklad korčuľovanie. Aby ste si mohli obuť korčule nemusíte čakať, kým zamrzne rybník, môžete si zvyčajne zajazdiť na miestnom zimnom štadióne. Korčuľovanie je ďalším športom, pri ktorom musíte zapojiť nielen nohy, ale aj ruky. Zároveň poskytuje dobrý priestor pre socializáciu, pretože nejde o súťaženie, ale o zdravý pohyb. Základom je nebáť sa šmykľavého ľadu a stabilným pomalým tempom krúžiť po ľadovej ploche.


Mohlo by vás zaujímať: Niekto sedí doma, niekto láme rekordy: Tento 105-ročný deduško so športom nekončí


Jóga

Jóga je čoraz populárnejší šport, ktorého výhodou je možnosť vykonávania v domácich podmienkach. Zároveň je nenáročný na výbavu, keďže vám vystačí len podložka, prípadne športové oblečenie. Táto tisícročná disciplína precvičuje veľké množstvo svalov, pôsobí proti bolestiam chrbtice, zlepšuje držanie tela a pomáha zvládať úzkosť a stres. Avšak jóga so svojou fyzickou a duchovnou praxou má zrejme tiež priamy vplyv na stav mysle. Niektoré štúdie z poslednej doby ukázali, že jóga môže byť užitočná pri potláčaní príznakov depresie. Cvičenie jógy sa zároveň dá prispôsobiť celkovej kondícii organizmu a môže tak byť viac či menej náročná.

Pétanque

Šport zvaný pétanque je obľúbenou činnosťou starších francúzskych pánov. Jeho vplyv na kondičku možno nie je tak výrazný, ako pri bicyklovaní, jóge či plávaní, napriek tomu je výborný na socializáciu, podporenie súťaživého ducha a tiež kvôli pobytu na čerstvom vzduchu. Na hranie pétanque potrebujeme sadu železných či plastových gúľ a maličkú guľôčku zvanú prasiatko. Hrať ho tak môžeme prakticky kdekoľvek.


Ktorým športovým aktivitám sa venujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame