Horúčka, smiech či láska: Nielen tieto veci môžu posilniť vašu obranyschopnosť

Senior

thinkstockphotos.com

Neustále sa objavujú nové vedecké teórie na tému obranyschopnosti. Väčšinou sa zaoberajú potravinami či výživovými doplnkami, ktoré by sme mali konzumovať, aby sme odolávali rôznym chorobám. Menej sa však hovorí o ďalších faktoroch v bežnom živote, ktoré sú tiež veľmi dôležité pre ochranu a podporu našej obranyschopnosti.

Láskou na ceste ku zdraviu

Šťastné a spokojné partnerstvo je najsilnejší stimulant pre imunitný systém. Výskumy dokazujú, že úprimne sa milujúce páry sú schopné láskou neutralizovať negatívne emócie. Partneri, žijúci v dlhodobom vzťahu, sú menej ohrození chorobami (napr. cukrovka, srdcovocievne ochorenia, depresie) ako ľudia bez partnera. Súvisí to tiež s tým, že ľudia vo vzťahu sa starajú o svoje zdravie viac, než keď žijú sami.

Na univerzite v štáte Ohio sledovali 3 skupiny žien počas dvoch rokov. Prvú skupinu tvorili šťastne vydaté, druhú ženy s partnerskými problémami a v tretej skupine boli ženy, ktoré žili osamote. Výsledky štúdie ukázali, že v prvej skupine bolo výrazne menej ochorení ako v druhej. Poruchami imunitného systému trpeli najčastejšie ženy bez partnera. Preto sa u nich prejavilo aj najviac infekcií a ťažkých alergií.


Mohlo by vás zaujímať: Liek pre dušu aj telo máte poruke aj vy: Čo o smiechu možno neviete?


Smiech a dobrá nálada ako liek

Hovorí sa, že smiech je liekom pre dušu. Stimuluje duševnú pohodu a intenzívne pôsobí proti stresu. Ak prežívame radosť, v našom tele sa spustí celý rad pozitívnych fyziologických reakcií, ktoré účinkujú protistresovo. Uvoľnením endorfínov pociťujeme šťastie a tiež menej cítime bolesť, čo sa využíva aj pri liečbe ochorení. Ukázalo sa, že smiech zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnávať sa so stresujúcou liečbou.

Tým, že radosť a smiech pôsobia proti stresu, pozitívne ovplyvňujú aj náš imunitný systém. Pôsobia uvoľňujúco, podporujú obranné sily organizmu, a tak zvyšujú šance na udržanie si pevného zdravia. Okrem toho ten, kto má dobrú náladu, je zvyčajne obľúbeným spoločníkom, čo následne zvyšuje jeho sebavedomie a zároveň i celkovú psychickú odolnosť.

Horúčka nie je choroba

Existujú lekári, ktorí predpisujú antibiotiká už pri mierne zvýšenej teplote. Pre imunitný systém to ale nie je dobré riešenie. Pri horúčke sa mobilizuje telesná obranyschopnosť. Organizmus produkuje oveľa viac obranných buniek ako zvyčajne, tie pôsobia ako zabíjači baktérií a vytvárajú sa protilátky proti jednotlivým baktériám či vírusom.

Horúčka má síce svoj dôvod, no je prejavom toho, že sa do boja proti infekcii zapojila imunitná obrana. Preto by sme nemali hneď telo dopovať antibiotikami a umelo znižovať teplotu. Oberáme tak organizmus o schopnosť prirodzenej obrany. Zasiahnuť by sme mali až pri teplote, ktorá presiahne 38,5 ºC.


Mohlo by vás zaujímať: Elixír zdravia a krásy máte na dosah: Doprajte si pravidelný sex


Tenis pre T-lymfocyty

Športová aktivita je vo všeobecnosti jeden zo základných predpokladov na udržanie si pevného zdravia. Napríklad len taká prechádzka v miernom tempe posilní hlavne mentálnu kondíciu, čo je pre imunitu rozhodujúci faktor. Výskumy však potvrdili, že pri pohybovej aktivite, ktorá je vykonávaná vo väčšej intenzite (70-75% individuálneho maxima), sa prechladnutia zbavíme oveľa skôr.

Druhy športov ako je tenis alebo squash, posilňujú imunitný systém. Organizmus pri nich musí počas krátkej doby podať veľký výkon. Dôkazom je i výsledok austrálskych výskumníkov z univerzity v Queenslande, ktorí zistili, že intenzívny tenisový zápas výrazne zvyšuje počet T-lymfocytov v krvi. Pre imunitu sú to dôležité obranné bunky, pretože likvidujú vírusom postihnuté bunky, ale aj rakovinové bunky tela. Nevýhodou týchto športov je však veľká záťaž na kĺby. No sú však aj športy šetrné. Jedným z nich je napríklad aj plávanie.

Starostlivosť o kožu

Koža je prvá bariéra, ktorá môže zastaviť útok mikróbov. Chráni telo pred mnohými vonkajšími vplyvmi okolia. Vrchnú vrstvu – pokožku – pokrýva vrstva mŕtvych buniek, ktoré sa vždy po istej dobe odlúčia. Takto zabránia zotrvávaniu choroboplodných zárodkov na nej.

Koža je súčasne jeden z našich najsilnejších imunitných systémov. Ultrafialové lúče silného slnečného svetla, ktoré ňou prenikajú, znižujú obranyschopnosť. Odlišná situácia nastáva, keď sa vystavíme slnečnému svetlu ráno či večer. Postačí 10-15 minút na to, aby náš organizmus začal prostredníctvom svetla produkovať vitamín D, ktorý posilňuje obranyschopnosť.

Naša koža dostáva neustále poriadne zabrať, preto ju treba chrániť nielen zvonku krémami či vyživujúcimi maskami, ale aj zvnútra. Nezabúdajme ani na obyčajnú čistú vodu. Pravidelným dostatočným príjmom pokožku hydratujeme a tak zabraňujeme jej nadmernému vysušovaniu.


Ako sa snažíte pestovať svoju obranyschopnosť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame