Problémy s oslabenou imunitou? Príčinou môže byť aj týchto 5 faktorov

Muž

thinkstockphotos.com

Žijeme v dobe, keď je náš organizmus stále viac vystavovaný záťaži. Vysoké pracovné nároky, znečistené životné prostredie, kontaminované potraviny, to je len zlomok toho, čomu musí naše telo dennodenne odolávať. Pre imunitný systém je to náročný boj. Niektorým druhom zvýšenej záťaže však môžeme účinne predchádzať. Napríklad tak, že si začneme vnímať faktory, na ktoré by sme sa normálne nezamerali.

Alkohol je zlodej výživných látok

O tom, že alkohol ničí vitamíny a minerálne látky, niet žiadnych pochýb. Imunitný systém alkoholikov nedostáva potrebnú výživu a tak sa postupne stáva bezvládnym. Podobná situácia nastáva aj u fajčiarov a ľudí závislých na liekoch či drogách, aj keď nie v takých rozmeroch.

Následkom dlhodobého nadmerného pitia alkoholu je celý rad závažných ochorení, napríklad rakovina, cirhóza pečene, srdcové problémy alebo demencia. Alkoholici však majú značne zvýšenú hladinu imunoglobulínov E, ktoré sú typické aj pri alergii. Taktiež majú výrazné zmeny v bunkovej imunite (znížená reakcia na tuberkulín a plesňové kožné testy).

Nadmerná konzumácia alkoholu tak často vedie k nedostatočnej obranyschopnosti a zvýšenému výskytu s tým súvisiacich chorôb ako infekčné ochorenia (zápal pľúc), tuberkulóza, sepsa, pľúcny absces alebo zápal mozgových blán. Niektoré formy oslabenia imunitného systému pritom nespôsobuje iba alkoholizmus. Stačí, aby ste to s alkoholom raz poriadne prehnali.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Čistota pol života?

V obave pred chorobami spôsobenými baktériami či vírusmi sa pravidelne staráme o svoju osobnú hygienu a tiež čistotu našej domácnosti. Viete však, že k zníženiu imunity môže dopomôcť aj prehnaná hygiena? Agresívne čistiace prostriedky, prášky na pranie, aviváže, ale aj šampóny či sprchové gély obsahujú rôzne chemické látky, vrátane alergénov, ktoré ochranu vášho zdravia určite nezaručia.

Pre vašu imunitu môžu byť oveľa väčšou hrozbou ako mikroorganizmy v prostredí. Odborníci upozorňujú, že aj tento faktor ovplyvňuje nárast pacientov s respiračnými a infekčnými ochoreniami. Imunitný systém je zaťažovaný, pretože musí rozoznávať nové chemické zlúčeniny a chrániť pred nimi organizmus.

Okrem toho, pri čistení chemickými prostriedkami likvidujete nielen „zlé“, ale aj „dobré“ baktérie, ktoré organizmus potrebuje. Umožňujú stráviť potraviny a chránia ho pred napadnutím mikroorganizmami. Väčšina „zlých“ baktérií nám neškodí a nemá žiadny negatívny vplyv na imunitný systém. Naše telo potrebuje prichádzať do styku aj s mikróbami, aby si k nim vytváralo protilátky. Ak je vaše domáce prostredie príliš sterilné, imunitný systém postupne zlenivie.

Plesne nie sú o zanedbanej hygiene

Mnoho ľudí má problémy s plesňami na nohách. Nie je to známka zanedbanej hygieny, ide predovšetkým o náchylnosť k týmto problémom. Keďže postihnuté miesta nebolia, len nepríjemne svrbia, často sa plesne podceňujú.

Pri zdravom imunitnom systéme nemusí byť pleseň veľkým problémom. No v prípade jeho oslabenia, napríklad chrípky, sa môže rozširovať po celom tele. Pleseň hrozí hlavne tým, ktorí užívali dlhší čas antibiotiká alebo kortizón (alergici, astmatici).  Bez liečby, žiaľ, sama od seba neustúpi.

Dôležité je zasiahnuť včas a to už pri prvých príznakoch začervenania a svrbenia. Pri znížení zápalu vám môže pomôcť octový kúpeľ, pasta zo sódy bikarbóny a vody, antimykotická masť či olej z čajovníka z lekárne. Nečakajte však na to, kým začnú postihnuté miesta opúchať či páliť! V tom prípade budete musieť čím skôr navštíviť lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Problémy s imunitou? Pomôže vám hliva vo všetkých svojich podobách


Opakovaný röntgen

Mnohí lekári posielajú svojich pacientov v priebehu jedného roka aj niekoľkokrát na röntgenové vyšetrenia. Napriek mnohým výhodám, ktoré táto často využívaná diagnostická metóda ponúka, má tiež negatívne účinky na náš organizmus. Či už je toto ionizačné žiarenie silnejšie alebo slabšie, škodí nášmu imunitnému systému. Poškodzuje všetky živé organizmy, najmä ich DNA.

Röntgenové lúče brzdia činnosť buniek. Ľudský organizmus si síce dokáže poradiť so škodlivým účinkom žiarenia vďaka schopnosti obnovy buniek, ale iba v obmedzenom množstve. Preto informujte lekára o počte vykonaných vyšetrení v danom roku, aby pre vás neznamenalo veľkú radiačnú záťaž. Alternatívou tejto metódy sú digitálne RTG zariadenia. Ich výhodou pre pacienta je výrazne nižšie radiačné zaťaženie a kratšie trvanie.

Aj koreniny nás môžu oslabiť

Skríženou alergiou peľ – potraviny trpí v strednej Európe asi 50 % peľových alergikov. Vzniká na základe podobnosti alergénov. Mnohí z nich sa čudujú, že sa ich zdravotný stav nezlepší ani po tom, čo sa rozlet peľu dávno skončil. Ten, kto však alergicky reaguje na pele, má často problémy nielen s ovocím či zeleninou, ale aj rôznymi koreninami.

Napríklad ľudia alergickí na palinu by mali byť opatrní pri koreninách ako chilli, kari, fenikel, koriander, oregano, bazalka, majorán, tymian, rozmarín, čierne i zelené korenie. Peľ a koreniny majú podobný účinok a sú pre imunitný systém alergikov veľkou záťažou.


Ako sa snažíte pestovať svoju imunitu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame