Šesť náhrad klasickej ryže: Vyberte si z chutných a zdravších alternatív

Kuskus

pixabay.com

Klasická biela lúpaná ryža je chutná, no nepatrí k úplne najzdravším prílohám. Náhradou môže byť tá nelúpaná, ale tiež niekoľko ďalších potravín, ktoré majú občas možno exotické názvy, no nie je ich problém zohnať ani u nás. Ak vás klasická ryža či zemiaky znudili, inšpirujte sa týmito alternatívami.

Amarant

Láskavec, známy predovšetkým pod menom amarant je pseudoobilnina, ktorá pochádza z Peru. Neobsahuje lepok a je nabitá množstvom bielkovín, vitamínov i minerálov.

Prečo ho jesť? Obsahuje veľké množstvo bielkovín. Okrem toho v ňom nájdeme aj esenciálnu aminokyselinu lyzín, ktorá sa zúčastňuje na výrobe kolagénu a potrebná je pri vstrebávaní vápnika. Dobre pôsobí na imunitu a tiež srdcovocievne ústrojenstvo.

Ako ho pripraviť? Na jeden diel amarantu použijeme dva diely vody a privedieme do varu. Pod pokrievkou varíme na miernom ohni asi 15 až 20 minút. Zrniečka priebežne ochutnávame, aby sa nám nerozvarili a zostali chrumkavé.

Bulgur

Je typický pre tureckú kuchyňu, má jemne orieškovú príchuť a tak je ideálny ako príloha alebo súčasť šalátov. Vyrába sa tak, že sa pšenica perie, suší a drví na menšie kúsky.

Prečo ho jesť? Obsahuje veľké množstvo rôznych látok, ako je fosfor, železo, horčík alebo vitamín A. Je výborným  zdrojom vlákniny a keďže má veľmi nízky obsah tuku, je skvelý spoločník pri diéte.

Ako ho pripraviť? Zalejeme ho približne 2,5-násobkom vody, varíme na miernom ohni medzi 12 až 15 minútami. Takisto je možné ho po niekoľkých minútach odstaviť a nechať dôjsť pod pokrývkou.


Mohlo by vás zaujímať: Univerzálny, zdravý a hotový za 10 minút: Kuskus je ideálny počas diéty


Kuskus

Získavame ho z tvrdej bielej pšenice zvanej durum. Má tvar okrúhlych zŕn. Kvôli tomu, že ho kupujeme v priemyselne upravenej instantnej variante, trvá jeho príprava len pár minút.

Prečo ho jesť? Kuskus je bohatý na bielkoviny, ich obsah je vyšší, ako u iných obilnín a dokonca dvojnásobný v porovnaní s ryžou. Nachádza sa v ňom veľké množstvo vápnika, fosforu, železa, vitamínov B a E. Má tiež nízky obsah tuku.

Ako ho pripraviť? Zalejeme ho vriacou vodou. Siahať by mala približne pol centrimetre nad úroveň kuskusu. Zakryjeme ho a necháme napučať. Hotový bude do 5 minút. Vtedy ho môžeme dosoliť a pridať tiež kvapku olivového oleja.

Pohánka

Kedysi bola považovaná za potravinu chudobných, dnes je stále populárnejšia, špeciálne v zdravých a tiež vegetariánskych kuchyniach. Podobne ako bulgur, aj pohánka ma pomerne výraznú a jedinečnú chuť, čo je vhodné pre ľudí, ktorí sú znudení klasickými prílohami.

Prečo ju jesť? Nájdeme v nej minerály ako horčík, zinok, železo, vápnik a tiež vitamíny B. Obsahuje tiež falvinoid, ktorý chráni telo pred starnutím. Takisto má vysoký obsah aminokyselín a nenasýtených mastných kyselín, takže chráni srdce a cievy.

Ako ju pripraviť? Pohánku prepláchneme, zalejeme ju v pomere 1 diel pohánky, dva diely vody. Pridáme trošku soli a olivového oleja. Po zovretí je hotová do 10 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte si pšeno aj vy: Je vhodné pri prekyslení tela aj pre celiatikov


Pšeno

Malé žlté guličky si mnohí mýlia s kuskusom, no v skutočnosti ide o proso bez šupiek. Má jemne sladkastú chuť. Je tiež bezlepkové, ľahko stráviteľné a sýte.

Prečo ho jesť? Obsahuje veľa železa, kremíka a tiež vitamíny zo skupiny B. Má vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov.

Ako ho pripraviť? Pšeno umyjeme a sparíme vo vriacej vode. Následne ho zalejte studenou vodou a uvaríme v osolenej vode v pomere 1 diel pšena a 1,5 dielu vody. Varením sa jeho objem výrazne zväčší. Pripravený je za necelých 15 minút.

Quinoa

Mrlík čílsky je známy predovšetkým pod menom quinoa. Táto obilnina pochádza z Južnej Ameriky, špeciálne z Peru a Bolívie a v posledných rokoch sa stala mimoriadne populárna, ba priam až módna.

Prečo ju jesť? Obsahuje vápnik aj horčík. Je tiež bohatá na vitamín E, čím chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Má dobré účinky aj na pleť.

Ako ju pripraviť? Quinou uvaríme vo vode alebo vývare v pomere 1 diel obilniny, dva diely vody. Privedieme ju do varu a na miernom ohni varíme 15-20 minút.


Ktoré zo spomínaných potravín ste už vyskúšali? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s nimi v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame