Syndróm bakteriálneho prerastania čreva: K čomu môže viesť a ako sa ho zbaviť?

Žena

thinkstockphotos.com

Trpíte opakovane tráviacimi problémami, zápchou, hnačkou a extrémnym nadúvaním? Ak sa k tomu pridá zvýšená únava a zníženie telesnej hmotnosti, môžu vaše problémy spočívať v narušenej črevnej mikroflóre.

Spolunažívanie baktérií

Tráviaci trakt človeka je osídlený viac než 400 druhmi rozličných baktérií. Najviac ich je prirodzene v hrubom čreve. Odchýlka od rovnováhy môže viesť k vážnym dôsledkom. Jedným z nich je práve syndróm bakteriálneho prerastania.

SIBO (z angl. small intestinal bacterial overgrowth) je skratka pre syndróm bakteriálneho prerastania čreva. Predstavuje rôznorodú skupinu chorobných stavov a porúch, ktoré sa vyznačujú zvýšeným počtom prípadne abnormálnym typom baktérií v tenkom čreve.

Je normálne mať v črevách veľké množstvo druhov baktérií, aby správne fungoval tráviaci systém. Väčšina z nich by sa však mala nachádzať v hrubom čreve, nie v tenkom. Patologické usporiadanie baktérií môže byť ovplyvnené stravou, no častejšie ide o prerastanie baktérií z hrubého čreva do tenkého.

Baktérie na nesprávnom mieste

Baktérie, ktoré spôsobujú SIBO, nie sú jednoznačne zlé. Sú len jednoducho na nesprávnom mieste. Napríklad tie, ktoré trávia fruktózu a laktózu, sa nachádzajú u zdravého človeka v hrubom čreve. Pri SIBO sú v tenkom čreve, kde nepatria, a tak spôsobujú problémy ako nafukovanie, kvasenie a podobne.

K bakteriálnemu prerastaniu v tenkom čreve dochádza pri poruche prirodzených ochranných mechanizmov, akými sú žalúdočná kyselina, žlč, enzýmy tráviace bielkoviny, imunitný systém, črevná motilita, čiže hybnosť čriev.. Nadmerné a neprirodzené osídlenie tenkého čreva baktériami zapríčiňuje poškodenie steny čreva a jeho funkcie. Baktérie spotrebovávajú mnoho živín, čo spôsobuje ich nedostatok v tele. To má následne negatívne účinky na celý organizmus.


Mohlo by vás zaujímať: Hrubé črevo má veľký vplyv na stav celého tela: Udržte si ho v dobrej kondícii


Aké sú hlavné prejavy SIBO?

  • plynatosť, nafukovanie
  • hnačky alebo zápchy
  • kŕče v bruchu
  • zníženie telesnej hmotnosti
  • anémia
  • znížené vstrebávanie vitamínov
  • zvýšená únava
  • neurologické a kognitívne syndrómy.

Ochorenia spojené so SIBO

  • syndróm dráždivého čreva
  • poruchy črevnej motility
  • chronická pankreatitída a ďalšie zápalové ochorenia tráviaceho traktu
  • diabetes mellitus
  • hypotyreóza
  • sclerodermia
  • amyloidóza
  • chronické obličkové ochorenie
  • celiakia
  • cirhóza
  • imunitné poruchy.

Vyšetrenia sa netreba obávať

Diagnostika SIBO sa vykonáva pomocou dychového testu, ktorý je bezbolestný. Po vypití roztoku laktulózy sa prístrojom meria koncentrácia vodíka a metánu vo vydychovanom vzduchu v stanovených intervaloch. Dychovým testom možno zároveň zistiť aj fruktózovú alebo laktózovú intoleranciu.  

Liečba SIBO by mala byť predovšetkým komplexná a šitá priamo na mieru pacientovi. Dôležitá je liečba základného ochorenia, ktoré k nemu viedlo. Pokiaľ vám na svojom zdraví záleží, mala by byť zdravá najmä vaša stolica, pretože je najspoľahlivejším ukazovateľom toho, ako funguje vaše trávenie.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neustále tráviace ťažkosti? Pomôže diéta s nízkym obsahom sacharidov


Možnosti liečby

V súčasnosti neexistuje žiadna optimálna liečba SIBO. Zvyčajne je využívaná liečba antibiotikami. Tie by mali postihnúť bakteriálne kmene, ktoré SIBO zapríčinili. Niektorí odborníci však odporúčajú užívanie antibiotík až ako druhú možnosť v ťažkých prípadoch. Na úpravu porušenej črevnej motility existujú aj prokinetické lieky.

Probiotiká majú veľa priaznivých účinkov na funkciu čreva, no napriek tomu ich nemožno paušálne odporučiť. Podobne, ako pri antibiotikách, môžu byť krátkodobo prospešné, no z dlhodobého hľadiska môžu ochorenie zhoršiť.

Pomoc z prírody

Prírodnou alternatívou sú prípravky s obsahom berberínu, látky získanej z rastliny Dráč indický. Ich úlohou je normalizovať črevnú mikroflóru, revitalizovať črevný trakt a obnoviť funkčnosť črevnej bariéry.

Ďalšou možnosťou sú bylinné či rastlinné antimikrobiálne látky, ako napríklad mäta pieporná, mačací pazúr, oregano, kurkuma, škorica, extrakt z olivových listov, cesnaku alebo sladkého drievka. Sú síce menej skúmané, no môžu úspešne pomôcť zbaviť sa prebytočných baktérií v čreve.

Možnosťou aj diéta

Pri dodržiavaní FODMAP diéty ako jednej z možností liečby SIBO, je potrebné vyradiť zo stravy látky prítomné v určitých potravinách. Ide najmä o laktózu a jednoduché cukry, ktoré sa v tele niektorých ľudí môžu zle vstrebávať. Spomínané potraviny by sa mali vysadiť na niekoľko týždňov. Postupne je treba pridávať niektoré skupiny potravín a sledovať zmeny zdravotného stavu. Celkovo sa ľuďom so SIBO odporúča konzumovať ovocie a zeleninu vo varenom stave, pretože to uľahčuje stráviteľnosť.


Máte skúsenosti so syndrómom bakteriálneho prerastania čreva? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame