Diéta s nízkym obsahom sacharidov: Uľaví od nepríjemných problémov s trávením

Bolesti

thinkstockphotos.com

Diéta s nízkym obsahom sacharidov, známa tiež aj ako FODMAP, nie je jednoduchou cestou. Ide ale o metódu bez nežiadúcich účinkov, ktorou môžete dosiahnuť oveľa lepšie výsledky, ako pri klasickej liečbe tráviacich ťažkostí.

Keď nezaberajú žiadne lieky a cítite sa čoraz horšie, hľadáte aj iné možnosti. Dodržiavanie diéty sa vám môže zdať náročné. No okolnosti vás neraz donútia, aby ste skúsili aj ťažšiu cestu. Výsledky potom stoja za to. Aby ste mohli diétu správne aplikovať, potrebujete však o nej vedieť čo najviac.

Liečba syndrómu dráždivého čreva

Diéta FODMAP zlepšuje kontrolu príznakov u približne troch zo štyroch ľudí so syndrómom dráždivého čreva a inými žalúdočno-črevnými poruchami. Dnes je odbornou verejnosťou uznávaná ako jedna z možností ich liečby. Diéta môže výrazne zlepšiť zdravotný stav a oslobodiť vás od nepríjemných prejavov ako nadúvanie, bolestivé kŕče v bruchu, zápcha alebo hnačka.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neustále tráviace ťažkosti? Pomôže diéta s nízkym obsahom sacharidov


Skôr než začnete

Pred začiatkom diéty je vhodné nechať si vyšetriť fruktózovú a laktózovú intoleranciu, ideálne vodíkovým dychovým testom. Ak má váš organizmus problém len s určitým druhom sacharidov, zbytočne by ste ochudobňovali svoj jedálny lístok. 

Eliminačná fáza

Na samom začiatku vás čaká eliminačná fáza – najprísnejšia etapa diéty. Vyžaduje si detailné sledovanie všetkého, čo zjete. Zo svojho jedálneho lístka musíte na istý čas vyčiarknuť mnoho surovín, často veľmi zdravých. Napriek tomu vám zostáva slušný zoznam chutných a výživných potravín.

Opatrní musíte byť pri nákupe potravín, varení jedál a tiež pri návšteve reštaurácií. Ideálne je, ak si jedlo pripravujete vždy sami. Tak najlepšie viete, čo obsahuje.

Obmedzte laktózu, vynechajte sladkosti

Pozornosť by ste mali zbystriť pri potravinách, ktoré sú významným zdrojom oligosacharidov, ako napríklad niektoré druhy ovocia a zeleniny, strukoviny alebo obilniny. Najmä cibuľa a cesnak sú mimoriadne nepríjemné spúšťače tráviacich ťažkostí. Je potrebné ich načas vyradiť. Ovocie ponechajte na jednu porciu na jedno jedlo. Vyhýbajte sa predovšetkým spracovaným potravinám, polyolom (napr. sladkosti) a obmedzte konzumáciu laktózy.

Ide o to, aby obsah voľnej fruktózy v potravinách neprevyšoval množstvo glukózy. Ak je to pre vás zložité, nelámte si hlavu. Pomáhajte si neustále zoznamom “zakázaných” potravín. V obchode kupujte len suroviny bez sacharidov alebo s ich nízkym obsahom.


Mohlo by vás zaujímať: Návrat k jaskynnému typu stravovania: Diéta ideálna pre milovníkov mäsa


Hlavne vydržať

Niekomu sa môže uľaviť po 2 týždňoch, inému až po mesiaci. Je to individuálne a netreba sa kvôli tomu stresovať. Telo si zvyká na nový spôsob stravovania a prečisťuje sa.

Na prísnej diéte by ste mali zotrvať maximálne 6 až 8 týždňov, rozhodne však nie dlhšie. Váš organizmus by mohol trpieť nedostatkom vitamínov, minerálov a tiež vlákniny. Jej nízky príjem škodí zdraviu hrubého čreva. Podávanie probiotík a ďalších výživových doplnkov je vhodné na preliečenie čreva a hojenie sliznice.

Lepok nemusí byť problémom

Bezlepková strava vám môže prospieť, ale nie je nutná. Postačí, ak sa vyhnete zakázaným obilninám: pšenica, jačmeň a raž. Mnoho ľudí má po konzumácii pšenice tráviace ťažkosti. Mylne sa domnievajú, že na vine je lepok. Príčina je ale inde. Bielu múku konzumujú viac, ako treba. Tým sa účinok sacharidov, najmä fruktánov, zosilňuje.

Špalda tiež obsahuje lepok a nespôsobuje pri diéte tráviace ťažkosti. Má však výrazne menej fruktánov ako klasická pšenica. Preto je pri diéte odporúčaná.

Ako zvládnuť FODMAP diétu?

1. Zlikvidujte „pokušiteľov“: Urobte si doma poriadok ešte pred začiatkom diéty. Lákavé pochúťky ako napr. mliečnu čokoládu a všetky spracované výrobky nahraďte surovinami s nízkym obsahom sacharidov.

2. Naučte sa plánovať: Jedálny lístok si zostavujte na niekoľko dní dopredu. Tak sa vám nestane, že nebudete vedieť, čo si dáte na obed alebo večeru. Pripravte si nákupný zoznam. Urýchli vám to nakupovanie.

3. Všímajte si zloženie potravín: V obchode si pozorne čítajte zloženie výrobkov. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám. Obsahujú množstvo prídavných látok, ktoré vám môžu uškodiť. Čím menej ich produkt obsahuje, tým lepšie pre vás. Ideálne je vyberať si prírodné suroviny.

4. Prijímajte dostatok živín: Snažte sa jesť pravidelne menšie porcie, ktoré obsahujú ovocie a zeleninu s nízkym obsahom sacharidov. Zabezpečte telu dostatok bielkovín z mäsa, rýb, vajec a zdravé obilniny ako napríklad pohánka. 

5. Varte doma: Pripravujte si jednoduché a rýchle jedlá, aby ste zbytočne nestrácali čas. Vytvorte si osvedčené kombinácie či recepty, ktoré vám chutia. Tak si môžete celú diétu veľmi uľahčiť.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná „pôstová“ diéta: Získajte dlhší život a pevnejšie zdravie bez rakoviny


Testovanie potravín

Po ustúpení tráviacich problémov je vaše telo pripravené posunúť sa do reintrodukčnej fázy. Postupne môžete zaraďovať potraviny s vysokým obsahom sacharidov. Budete testovať citlivosť a reakcie vášho zažívania. Možno zistíte, že nepríjemné prejavy máte len pri ich nepatrnej časti. Alebo tolerujete menšie množstvo určitých surovín. Napríklad, ak zjete celú mozzarellu, je vám zle, ale pri jednom plátku sa nič nedeje.

Jedálny lístok na mieru

Je potrebné nájsť optimálnu hladinu, pri ktorej nebudete mať žiadne zdravotné ťažkosti. Zostavíte si tak pestrý jedálny lístok, ktorý bude obsahovať všetky dôležité živiny.

Ak sa po úvodnej diéte zdravotný stav nezlepší, je potrebné prehodnotiť zostavenie jedálneho lístka. Zvážiť by ste mali aj ďalšie faktory, napríklad pravidelnosť stravy, príjem vlákniny, kofeínu alebo prídavných látok v potravinách.


Máte skúsenosti s diétou FODMAP? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame