Tisícročný poklad menom rašelina: Pomáha kĺbom, nervom aj pokožke

rašelinový zábal

En.slovenia-terme.s

Jej blahodarné účinky na ľudský organizmus sú známe už po stáročia. S obľubou sa využíva ako súčasť dnešných moderných kúpeľných procedúr. Liečivé účinky rašeliny v nej ukladali počas jej niekoľko tisícročného dozrievania.

Rašelina je organická hmota, ktorá vznikala tisícky rokov počas procesov hromadenia a kvasenia, resp. anaeróbneho rozkladu z organických zvyškov, prevažne rastlinných tiel vo vlhkom prostredí, avšak bez prístupu vzduchu. Vznikla už vo štvrtohorách, radí sa medzi nerasty a je najmladšou formou uhlia. Proces jej vzniku sa nazýva rašelinenie.


Mohlo by vás zaujať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Tisícročný poklad

Možno ste sa už s rašelinou stretli a ani ste si neuvedomili, s akým vzácnou hmotou máte do činenia. Rašelina je pre nás naozajstným pokladom. Vznikala viac ako tisícročia a počas tohto obdobia sa v nej ukladalo nespočetné množstvo látok, ktoré priaznivo pôsobia na ľudské telo.

Kúpeľná špecialita

Rašelinové zábaly a kúpele majú vynikajúci liečivý efekt na naše telo a ich účinky sú preverené už celými generáciami. Jedným z hlavných účinkov, ktoré rašelina ponúka je hrejivý efekt. Je zložená zo stoviek odumretých rastlín a obsahuje veľké množstvo živín, minerálov, prírodných stopových prvkov a iných látok. Okrem toho obsahuje triesloviny, vosky, enzýmy a veľmi prospešnú kyselinu huminovú. Rašelina sa vynikajúco sa vstrebáva do pokožky, vyživuje ju, obnovuje a prekrvuje. Má vynikajúce antibakteriálne a detoxikačné vlastnosti.


Mohlo by vás zaujať:  Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Rašelina je vhodná na liečbu:

·         reumatické ochorenia, bolesti kostí a kĺbov

·         nervové ochorenia

·         artróza

·         ochorenia dýchacích ciest

·         zlepšenie činnosti svalstva a kĺbov

·         hojenie ekzémov, lupienky, akné

·         urologické a gynekologické choroby

·         choroby tráviaceho traktu

Rašelina nie je vhodná pre osoby trpiace na srdcovo-cievne ochorenia, po mozgových príhodách, pre onkologických pacientov, ani tehotné ženy.

Použitie v praxi

Jednorazový rašelinový zábal sa priloží na postihnuté miesto, prekryje sa vyhriatou poduškou a pri teplote 60°C sa nechá pôsobiť asi 30 minút. Metóda kúpeľa je zameraná na celé telo a je vhodná aj ako priaznivo pôsobiaca kozmetická procedúra. Spočíva v tom, že sa rašelina rozpustí v teplej vode a pacient 15-20 minút kúpe. Po kúpeli sa osoba uloží na lôžko, kde pod dekou oddychuje ešte asi pol hodinu. Počas tohto procesu nastávajú v tele dôležité látkové výmeny.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Domáce kúpele

Rašelinový kúpeľ si môžete spraviť aj v domácom prostredí, stačí si v lekárni kúpiť rašelinový balíček určený na domáce použitie. A nemusíte sa ani báť, že by vám zmes rašeliny upchala odtok – je rozdrvená na jemné čiastočky, ktoré odtok neupchajú.

Omladzujúci efekt

Okrem liečebného efektu, má rašelina tiež výborné kozmetické účinky. Na pokožku pôsobí regeneračne, hydratačne, prospieva jej reštrukturalizácii a celkovému omladeniu. Nakoľko spomaľuje starnutie pokožky, spomaľuje aj riziko tvorby vrások.

Kde si ju môžete dopriať?

V súčasnosti sa využíva v balneologických procedúrach vo forme kúpeľov, alebo zábalov. Tieto procedúry môžete nájsť vo viacerých liečebných kúpeľoch aj na Slovensku, napr. v kúpeľoch Sliač a Kováčová, Bardejovských kúpeľoch, Sklených Tepliciach, alebo napríklad Dudinciach. Takéto procedúry môžete nájsť okrem kúpeľov aj v rôznych kozmetických centrách, či zariadeniach súkromného charakteru.

Zdroj: En.slovenia-terme.s, en.slovenia-terme.s, Nela
Odporúčame