Zápach, nepríjemný pocit i hrozba ochorení: Plesne v domácnosti nepodceňujte

Pleseň

thinkstockphotos.com

Aj keď zvyčajne nie je dôvod na paniku, pleseň v domácnosti symbolizuje, že niečo nie je v poriadku a treba začať konať. Najčastejšie sa objavuje v jesennom a zimnom období. No keďže plesne často rastú za nábytkom či pod tapetami, sú prakticky neviditeľné. Tieto mikroskopické huby sú nielen zdrojom nepríjemného zápachu, či pohľadu na fľakaté steny, ale tiež hrozbou pre zdravie.

Infekcie i alergie

Zo zdravotného hľadiska sú plesne nebezpečné. Môžu spôsobovať infekcie, alergie a tiež celkovo negatívne pôsobiť na náš organizmus. Konkrétne dostávajú najviac zabrať dýchacie cesty, nervová sústava a tiež pokožka. Okrem toho sa môžu prejaviť aj v bolestiach brucha, hlavy a aj v tŕpnutí rúk a nôh.

Hromadenie vlhkosti

Plesne sa v domácnostiach objavujú, keď je celková vlhkosť príliš vysoká. Napomáha im tiež zlá ventilácia priestorov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa plesniam darí špeciálne na jeseň a v zime, keďže vtedy menej vetráme. To, že máme doma omnoho vyššiu teplotu, aká je vonku, spôsobuje, že vlhkosť sa v miestnostiach hromadí.


Mohlo by vás zaujímať: Zabojujte proti plesniam na stene: Obmedzte vlhkosť na minimum!


Drobnosti, ktoré môžu pomôcť:

  • varenie s prikrývkou
  • využívanie digestoru
  • bielizeň sušiť na čerstvom vzduchu alebo pri pootvorenom okne
  • skrine by sa nemali dotýkať stien

Plesne sa vracajú

Samotné povrchové odstránenie nie je dostatočné. Plesne sa vtedy čoskoro vrátia. Základom je teda zistiť, prečo sa v domácnosti objavujú. Na vine môže byť vlhkosť, vychádzajúca zo zlej izolácie. Vtedy by sme mali častejšie vetrať priestory a zapracovať na ventilácii.

Pomôcť môžu aj okná s mikroventiláciou. Pomerne účinné, vzhľadom na ich nízku cenu, sú aj pohlcovače vlhkosti. Tie stoja štandardne medzi 10 a 15 eurami, ich účinnosť aj životnosť je naozaj slušná.

Pleseň časťou steny

Horšie je, keď sa pleseň stane “súčasťou” steny. Vtedy sa treba zbaviť omietky, ideálne v čo najširšom okruhu okolo plesne a využiť prostriedky proti plesniam. Tie sú zvyčajne mimoriadne agresívne a tak nezabudnite použiť ochranné rukavice a rúšku.

Po aplikácii musíte vyplniť chýbajúcu časť omietky a tiež stenu maľovať. V tomto prípade postačí aj disperzná farba, ktorá sa zvyčajne používa v kúpeľni či kuchyni. Vhodné je priplatiť si za takú, ktorá vzdoruje vlhkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!


Kontrola na záver

Veľmi dôležitým krokom je tiež podrobná kontrola domácnosti. V nej musí zostať čo najmenej zárodkov plesne. Preto prezrite tiež rámy okien, na ktoré je možné použiť protiplesňové prostriedky. Takisto sa oplatí oprať, najlepšie na čo najvyššej teplote, záclony či iný textil, ktorý sa nachádzal v okolí napadnutého miesta.

Pomoc odborníka

Samozrejme, ak máte pocit, že boj s plesňami je nad vaše sily, neváhajte kontaktovať odborníkov. Tí vám vypracujú mykologickú analýzu a tiež zistia, prečo sa vám plesne v domácnosti množia.

Chyba totiž môže byť v samotnej stavbe, ale aj v udržiavaní domu. Plesne sú často neviditeľným protivníkom a preto pomoc odborníka môže byť kľúčovým prvkom, aby sa na naše steny nevrátili.


Ako s plesňami vo vašom príbytku bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame