Trápi vás bolesť chodidiel, či opuchnuté prsty? Pomôže vhodná obuv a cviky

Obuv

unsplash.com

Ak vás často bolia chodidlá a trápia problémy ako otlaky, opuchnuté prsty či vybočené kĺby pri palcoch, nie je to v poriadku. Naši predkovia chodili kedysi bosí po mäkkej zemi. Mali zdravé chodidlá a podobné ťažkosti nepoznali. Dnes väčšinou chodíme obutí, po asfaltových chodníkoch, čo naše nohy zaťažuje. Mnoho starostí s chodidlami však dokáže vyriešiť správny výber obuvi a relaxačné cvičenia.

Ľahko sa prispôsobia

Po celý deň stojíme, chodíme či bežíme. Pritom si neuvedomujeme, že jedno chodidlo musí „ustať“ 2,5-násobok hmotnosti celého tela. Preto je vyvinuté tak, aby vydržalo tlak. Chodidlá sú hlavnou styčnou plochou tela so zemou. Zároveň sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť. Ak sa však podmienky dlhodobo neobmieňajú, dopláca na to aj zvyšok tela. Pri absencii rôznorodého povrchu sú naše šľapy náchylné na bolesť a zranenie.


Mohlo by vás zaujímať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


Trpia nevhodnými podmienkami

Až 86% svetovej populácie má v určitom období života problémy s chodidlami. Skoro všetky bolesti šľapají súvisia s ich deformáciou. Príčiny môžu byť rôzne.

Chodidlá sa zvyčajne pohybujú každý deň rovnako. Znášajú nadmerný tlak pri opakovaných automatických činnostiach, ktorý sa znásobuje vplyvom ďalších faktorov. Ide o topánky, rovné plochy, vrodené individuálne odlišnosti chodidiel a ich predispozície.

Ostatné bolesti môžu byť zapríčinené dôsledkami cukrovky alebo zlým krvným obehom. Obzvlášť extrémnou záťažou je obezita a dlhodobé nosenie topánok s príliš vysokými podpätkami. Ak sú vyššie než 5 cm, spôsobujú skrátené lýtkové svaly a poškodenie predpriehlavkových kostí. Taktiež sú príčinou problémov s dolnou časťou chrbta a krkom.

Ako vybrať správnu obuv?

Mimoriadny vplyv na zdravie chodidiel i celého tela majú vhodné topánky. Hlavná zásada znie: nekupujte a nenoste tie, ktoré vás tlačia!

Veľkosť a tvar: Aby vám topánky sedeli, kupujte si ich neskoro poobede alebo až večer. Nohy už bývajú po celom dni opuchnuté. Tvar topánky musí byť prispôsobený tvaru chodidla. Ak sú napríklad prsty stiahnuté, záťaž sa presmeruje na malíček a vonkajšiu stranu chodidla. Správne by ju mal znášať palec a vnútorná časť chodidla. Pri skúšaní si natiahnite ponožky, ktoré v nich budete nosiť. Prsty majú byť v topánkach rozložené, aby ste nimi mohli hýbať.

Pohodlnosť: Nevyberajte si obuv len podľa toho, či je módna alebo sa vám páči. Musí byť pohodlná. Ak vás tlačí, ohrozujete celé telo. Napríklad v topánkach s vysokými alebo nízkymi tenkými podpätkami je ťažšie udržať rovnováhu. V obuvi s veľmi hrubou podrážkou vám zase hrozí podvrtnutie členkov.

Podrážka: Mala by zodpovedať povrchu, po akom najčastejšie chodíte. Topánka s mäkkou podošvou sa hodí na väčšinu z nich. Pohltí časť otrasu, ktorý odráža. Vývojoví pracovníci známej spoločnosti vyrábajúcej tenisky zase tvrdia, že topánky s tvrdými podrážkami sú vhodné na státie na tvrdom povrchu.

Podpätky: Kupujte si topánky, ktorých podpätok je do 5 cm. Štúdie potvrdzujú, že pri dlhej chôdzi si vyššie podpätky vyžiadajú väčší výdaj energie. Pocit únavy môže byť dôsledkom poškodenia päty.


Mohlo by vás zaujímať: Uf, ako si TOTO môže obuť? 5 topánkových prešľapov, ktoré pôsobia priam odpudzujúco


Vráťte im silu cvikmi

Nedostatočné využívanie šľapaje vedie k tomu, že má menej sily. To má často za následok nepríjemné zdravotné ťažkosti. Aby všetky stavebné prvky chodidiel zažili celý rozsah pohybu, doprajte im nasledujúce cviky. Prerušia každodenný stereotyp, pomôžu vám k regenerácii a posilneniu nôh

Natiahnutie Achillovej šľachy: Postavte sa čelom ku stene, položte na ňu ruky vo výške pliec a hlavu si oprite medzi ne. Pokrčte jedno koleno a posuňte druhú nohu priamo za seba. Vydržte v tejto polohe 15-30 sekúnd, pričom päty sú stále na zemi. V lýtku by ste mali cítiť ťah. Potom nohy vystriedajte a natiahnite druhé lýtko.

Knísanie sa zboka nabok: Postavte sa nohami na šírku pliec a mierne ich pokrčte. Začnite sa knísať do strán – zboka nabok. Tento zriedkavý pohyb obzvlášť prospieva ľuďom, ktorí musia v zamestnaní dlho stáť.

Natiahnutie prstov: Môžete ho vykonávať posediačky. Najskôr si chodidlo vyložte na koleno. Chyťte si palec a zľahka ho ťahajte, aby ste natiahli svaly šľapy. Postupne si takto opatrne ponaťahujte všetky prsty na oboch nohách.

Dvíhanie sa na špičky: Postojačky sa chyťte operadla stoličky kvôli stabilite. Zdvihnite sa na vankúšiky chodidla, udržte rovnováhu aspoň 15 sekúnd a potom sa spustite dolu. Zopakujte niekoľkokrát. Posilníte svaly chodidla a lýtka.

Pritláčanie prstov: Postojačky alebo posediačky pritláčajte prsty na podlahu, aby ste spevnili ich svaly. Predstavte si, že ich pritisnete až tak, že budú celkom rovné.

Krúženie členkom: Najprv niekoľko ráz zakrúžte chodidlom v smere hodinových ručičiek. To isté urobte opačným smerom. Chodidlo by sa tak malo postupne rozhýbať do všetkých strán. Postup zopakujte aj s druhou nohou. Uvoľníte a natiahnete svalstvo chodidla a zároveň sa zlepší krvný obeh v členku.


Čo pri bolestiach chodidiel najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame