Vaša kuchyňa opäť zažiari čistotou: Vyskúšajte tieto overené triky

Obývačka

unsplash.com

Ešte pred desiatimi minútami bolo všetko vyleštené, riady umyté, no už je na kuchynskej linke akýsi fliačik a v dreze špinavé poháre. Kuchyňa je miesto, v ktorom je čisto azda len vtedy, keď sa v nej nevarí. Preto si zaslúži primeranú pozornosť. A to najmä na miestach, na ktoré bežne nedovidíme.

Určite sa aj vám stalo, že vám za sporák padla cestovina, na ktorú ste zabudli. Alebo vykypelo mlieko na nedostupné miesto a povedali ste si, že sa k tomu vrátite neskôr. Práve tieto miesta sú útočiskom rôznych baktérií, ktoré vo svojej domácnosti mať nechcete.

Pri upchatom odtoku horúca voda

Ak nemáte umývačku riadu, upchatému kuchynskému odtoku sa pravdepodobne z času na čas nevyhnete. Ešte predtým, ako použijete nejaký chemický prostriedok, ktorý môže byť príliš agresívny a rozožrať alebo narušiť sifón, nalejte do odtoku horúcu prevarenú vodu. Pokiaľ to nezaberie, vysypte do odtoku prášok do pečenia a opakovane zalejte horúcou vodou. Tento spôsob je omnoho šetrnejší, ako kupované prostriedky.

Ocot a sóda vyčistia drez

S množstvom špinavého riadu a zvyškov jedál sa nečistoty môžu usadiť v dreze, zaschnúť a je ťažké sa ich zbaviť. Drez môžeme vyčistiť aj šetrnejšími prostriedkami, ako je chémia z obchodu. V tomto prípade zmiešajte tri čajové lyžičky sódy bikarbóny s troma polievkovými lyžicami octu a pomocou špongie poutierajte drez. Pre zvýšenú efektivitu nechajte pôsobiť niekoľko minút a zlejte horúcou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Čas veľkého upratovania je tu: S týmito tipmi bude vaša kuchyňa čistučká a voňavá


Stará zubná kefka pomôže

Zubná kefka je skvelá v tom, že sa jej štetiny dostanú do úzkych špár a štrbín, kde normálne nedosiahneme. Na kohútik a okolie umývadla teda naneste gélový čistič na vodný kameň, a vydrhnite zubnou kefkou. V prípade veľkého množstva vodného kameňa, nechajte prostriedok chvíľu pôsobiť a až potom zotrite špongiou.

O chladničku sa postará saponát

Aj na chladničku pomerne často zabúdame. Občas sa teda stáva, že sa z nej šíri nevábny zápach, ktorý akoby nemal svoj zdroj. Špeciálne si to všimneme vtedy, keď sú všetky potraviny čerstvé. Stačí sa ale pozrieť na zásuvky, kde skladujete zeleninu a ovocie.

Po dlhom neumývaní sa v zásuvkách môže objaviť lepkavý a slizký povlak. Najjednoduchším spôsobom, ako sa ho zbaviť, je namočiť zásuvky do teplej vody s pár kvapkami saponátu. Takto ich nechajte odmočiť aspoň 30 minút. Povlak sa potom bude lepšie umývať a v chladničke po nepríjemnom zápachu nezostane ani stopa.

Náš tip: Pach v chladničke pohltí aj pohár s kávou alebo sódou bikarbónou.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Žiarivá mikrovlnka s pomocou vaty

Na mikrovlnku ako takú nezabúdame, pravidelne ju zvnútra čistíme, no zvykneme opomenúť tlačidlá. V ich okolí sa mohla usadiť nečistota, prípadne zvyšky jedla. Okrem toho, že to nevyzerá dobre, utierkami alebo handričkou môžeme poškriabať povrch. Použite preto radšej vatu, ktorú namočíte v saponáte a vode. Pomocou vatového tampónu môžete umyť aj okolie dvierok a úchyty. Na koniec prejdite povrch utierkou z mikrovlákien.

Zubná kefka pomôže aj s hriankovačom

Ďalším opomenutým miestom, ktoré zvyčajne čistíme len veľmi málo, je vnútro hriankovača. Pred jeho umývaním odpojte prístroj z elektriny. Aj tu môžeme využiť starú zubnú kefku, pomocou ktorej opatrne “vymetieme“ omrvinky.

Povrch hriankovača vyčistíte čistiacim prostriedkom alebo teplou vodou. Pokiaľ je hriankovač z nerezu, môžete namiešať pastu z 2 polievkových lyžíc jedlej sódy a 1 polievkovej lyžice citrónovej šťavy. Kyslosť šťavy sa postará o prípadnú mastnotu a sóda obnoví lesk. Uistite sa však, aby sa voda ani čistiaci prostriedok nedostali do hriankovača.


Ktoré ďalšie triky pri čistení kuchyne využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Simona
Odporúčame