Pripomeňte si vianočné tradície: Tieto zvyky prinášajú šťastie i blahobyt

Vianoce

pixabay.com

Vianočná atmosféra sa stupňuje a dni plné pokoja sa nezadržateľne blížia. Prípravy na Vianoce začínajú už mesiac pred samotným Štedrým večerom. Okrem toho, že sa každý týždeň na adventnom venci rozhorí jedna sviečka naviac, nám naši predkovia nechali aj mnoho iných zvyklostí. Viete, ktoré to sú a čo znamenajú?

Ako vyzerá Štedrý deň

Štedrý večer je nielen o dobrom jedle, ale aj o pôste, ktorý počas Štedrého dňa mnoho rodín dodržiava. Jesť sa nesmie najmä mäso a čaká sa až dovtedy, kým sa na oblohe neukáže prvá hviezda. Až vtedy môžu členovia rodiny naplno hodovať. Počas tohto dňa by do domu nemala vstúpiť cudzia žena a pozor aj na rozbitý tanier, pretože je zlým znamením. Ľudia by sa mali v tento deň správať s pokorou a láskou. Hovorí sa, že tak, ako človek prežije Štedrý deň, bude žiť celý ďalší rok.

Iný kraj, iná večera

Slovensko je síce malá krajina, no bohatá na vianočné zvyky, ktoré sa tu tradujú už niekoľko storočí. Líšia sa podľa toho, či žijete na západnom, strednom alebo východnom Slovensku. Väčšina rodín začína Štedrú večeru oblátkou. Spôsob jej jedenia je však rôzny. Kým niektorí ju jedia čistú, iní ju preferujú s medom či cesnakom. Na strednom Slovensku sa po nej zvykne zjesť strúčik cesnaku, ktorý sa zaje chlebom. Potom nasledujú opekance s makom. Na východe je večera niekoľkochodová a po oblátke nasleduje chleba so soľou.


Mohlo by vás zaujímať: Slovenské vianočné tradície: Čo nemôže chýbať na Vianočnom stole?


Kapustnica nechýba vo väčšine domácností

Vo väčšine rodín nasleduje po oblátke kapustnica. Na západnom Slovensku sa do kapustnice pridávajú slivky, mäso, huby či smotana. No okrem kapustnice je tu bežná aj hrachová či šošovicová polievka, keďže šošovica symbolizuje blahobyt. Hrachovú preferujú počas Štedrého večera aj na Kysuciach. Na východnom Slovensku s jedlom nešetria a preto na stole nájdeme polievky hneď dve. Kapustnicu aj hrachovú.

Kresťanské tradície

Vianočné zvyky sa líšia nielen od toho, v ktorom kúte Slovenska rodina žije, ale aj podľa toho či je rodina kresťansky založená. Ak áno, večera musí začať spoločnou modlitbou. V niektorých rodinách nasleduje ešte aj príhovor a prípitok kvalitným alkoholom. Potom je na rade medový krížik na čelo. Ten urobí každému členovi buď žena alebo otec, ktorý je hlavou rodiny. Krížik symbolizuje, že členovia rodiny budú pokorní a po celý rok dobrí, ako med.

Jabĺčko vám predpovie budúcnosť

Azda najobľúbenejšou vianočnou tradíciou je krájanie jablka, ktoré má viacero významov. Jablko vždy prekrojí muž a vybrať musí to najkrajšie, ktoré doma majú. Prekrojí sa priečne na polovicu a každý člen rodiny dostane jeden kúsok. Znamená to, že tak, ako je jablko tvorené z týchto kúskov, aj rodina je zložená zo všetkých jej členov. Ak sa po rozkrojení z jadrovníka vytvorí hviezda, znamená to, že rodina bude po celý rok šťastná. No ak jadrovník vytvorí kríž, rodinu postihne choroba alebo dokonca až smrť.


Mohlo by vás zaujímať: Vianoce sú pekne divným sviatkom: Pozrite si 6 najzvláštnejších tradícií od susedov aj zo sveta


Orechy a šupiny z kapra

Typické je aj hádzanie orechov, ktoré vykonáva najstarší člen rodiny. Do každého kúta musí hodiť jeden orech, aby mala rodina po celý nasledujúci rok hojno. Pod obrusom vo väčšine rodinách nechýbajú šupiny z kapra alebo bankovka. Znamená to, že rodina bude mať po celý rok dostatok peňazí.

Vianočné pečivo musí byť

V Štedrý večer nesmie na stole chýbať vianočné pečivo. Traduje sa, že po vymiesení cesta by si žena mala utrieť ruky o ovocné stromy. Predurčuje to dobrú úrodu na budúci rok. Najdôležitejšie zo všetkého však bolo, aby bolo hotové ešte pred východom slnka.

Perníky nechýbajú na Vianoce v žiadnej rodine, no málokto vie, ako táto tradícia vlastne vznikla. Okrem vianočného pečiva pripravovali ženy v rodine aj perníky v tvare hospodárskych zvierat. Tie potom muž, ako hlava rodiny, zavesil nad stajňu, chliev, kurník a dokonca aj psiu búdu. Ďalší rok vďaka tomu zvieratá dobre prospievali.


Ktoré vianočné tradície dodržiavate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame