Zdravá náhrada sladkostí: Datle sú dobrota, ktorá povzbudí telo i myseľ

Datlovník

pixabay.com

Ich sladkú chuť v dielach ospevoval už starogrécky filozof Homér. Oválne plody datľovej palmy sú nielen chutným, ale aj zdraviu prospešným ovocím. Vďaka výnimočnému zloženiu účinne pomáhajú pri problémoch s nedostatkom energie, trávením alebo pri bolestiach hlavy. A nielen to. Pri pravidelnej konzumácii datlí sa na človeku môže prejaviť mnoho pozitívnych účinkov a to od hlavy až k pätám.

Liek z Blízkeho východu

Datle pochádzajú z Prednej Ázie. Na ich stromoch sa ročne urodí okolo 100 kg plodov. Sú typické nízkym obsahom vody a zároveň až 70 percentným obsahom sacharidov. Obyvatelia Blízkeho východu ich pokladajú za účinný liek. Sú doslova nabité vitamínmi, minerálmi a ďalšími hodnotnými zložkami.


Mohlo by vás zaujímať: Exotické ovocie na vašom tanieri: Vyskúšajte nové chute a potešte svoje zdravie


Sladkosť plná výživných látok

„Datle sú prírodnou sladkosťou, ktoré sú, na rozdiel od sladkostí z rafinovaného cukru, pre nás osožné,“ tvrdí výživový expert Jonny Bowden. Ovocný cukor z datlí dodáva telu rýchlu energiu, čo môžu oceniť fyzickí aktívni ľudia, špeciálne pri behu či cyklistike.

V jednom veľkom kuse nájdeme asi 1,5 g vlákniny a vyvážený pomer vápnika a horčíka. Obsahuje tiež celý rad významných látok akými sú draslík, meď, zinok, železo, fosfor alebo vitamíny A, B, E a K. Iba 100 g datlí zaistí až tretinu dennej potreby vitamínu C.

Datle sú však bohaté aj na antioxidanty. V jednom z výskumov Dr. Harold Miller z Nutričného inštitútu v Spojených štátoch porovnával obsah antioxidantov v určitých potravinách. Zo sušeného ovocia sa ako prvé umiestnili práve datle. Predbehli dokonca aj sušené hrozienka.

Energia pre zdravé srdce

Táto ovocná pochúťka je pomerne kalorická a to kvôli vyššiemu podielu sacharidov. Preto ich treba jesť s mierou, alebo zvýšiť pohybovú aktivitu. Ovocný cukor z datlí sa však do krvi uvoľňuje postupne.

Podľa výskumu izraelského profesora Dr. Michaela Avirama z technologického inštitútu v Haife, datle nezvyšujú hladinu cukru v krvi a chránia pred upchávaním tepien. Týmto spôsobom znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Vďaka obsahu draslíka podporujú pravidelný srdcový rytmus. Spolu s horčíkom sa podieľajú na regulácii krvného tlaku. Datle môžu byť zvlášť užitočné pre ľudí užívajúcich lieky na vysoký krvný tlak.


Mohlo by vás zaujímať: Sušeným ovocím ku zdraviu: Štyri figy denne proti anémii, marhule pre zdravé srdce


 

Na mozog aj na nervy

Ak má telo dostatok vitamínu B6, môže mozog lepšie fungovať. Datle pomáhajú udržiavať bystrú myseľ. Výsledky štúdií potvrdzujú ich účinky na lepšiu koncentráciu, zapamätávanie si a aj vybavovanie si z pamäti. Dokonca sa zistilo, že 100 g horčíka denne, prijatého z datlí, znižuje riziko mozgovej mŕtvice až o 10 %.

Datle sú tiež dobrým pomocníkom na tlmenie bolesti, napríklad bolesti hlavy. Upokojujú nervový systém a majú mierne antidepresívne účinky. Obsahujú vysoké množstvo aminokyseliny tryptofánu, ktorý sa v tele premieňa na spánkový hormón melatonín. Toto ovocie možno preto považovať aj za účinný uspávací prostriedok.

Podpora trávenia

Datle sú výbornou potravinou pre zdravie tráviaceho traktu. Dokážu účinne pomôcť pri nechutenstve, ale aj pri problémoch s pravidelným vyprázdňovaním. Obsahujú pomerne veľa vlákniny, čím umožňujú posun potravy v črevách. Odporúčajú sa pri chorobách žalúdka, čriev aj pri liečbe hemoroidov. Navyše, znižujú riziko rakoviny hrubého čreva.


Mohlo by vás zaujímať: Sušené ovocie: Koľko má kalórií a ako prospieva nášmu telu?


Ďalšie pozitíva datlí:

  • podporujú imunitu, chránia bunky pred pôsobením voľných radikálov
  • pomáhajú pri rôznych zápaloch, najmä dýchacích ciest alebo artritíde
  • sú prevenciou osteoporózy, podporujú tvorbu kostného tkaniva
  • sú prospešné pri málokrvnosti
  • napomáhajú spevneniu pokožky, vlasov a nechtov
  • pôsobia ako prírodné afrodiziakum, povzbudzujú libido

Ako nám najlepšie zachutia?

Datle sú výbornou alternatívou sladkostí. Konzumovať sa dajú sušené alebo čerstvé. Skvele sa hodia do müsli, koláčov, pudingov, kaší i koktejlov. Rozhodne si pochutnáte aj na tvarohu či jogurte s orieškami osladenom datľami.

Čerstvé sa využívajú na výrobu datľového sirupu, sušené na datľový cukor, ktorý je chuťovo lepší aj zdravší, ako iné druhy. Získava sa z nich aj datľová pasta, ktorá je vhodná na prípravu sladkých i slaných pokrmov, napríklad mäsa.

Veľkým plusom tohto ovocia je možnosť dlhodobého skladovania. Len tak ľahko vám nezhnije, ani nesčernie. Preto si jeho výhody môžete užívať pravidelne.


Máte radi datle? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame