Syndróm dráždivého čreva: Čo ho spúšťa a ako zvládnuť jeho prejavy?

Muž

thinkstockphotos.com

Typicky sa objavuje už v počiatkoch dospelosti a postihuje dvakrát častejšie ženy ako mužov. V podstate nejde o závažné ochorenie, ale bežnú črevnú poruchu. Ak je však neliečená alebo liečená nesprávne, dokáže poriadne znepríjemniť život.

Syndróm dráždivého čreva alebo IBS – irritable bowel syndrome – je dlhodobá porucha funkcie vyprázdňovania hrubého čreva. Napriek tomu, že väčšina ľudí navštevujúcich gastroenterologické kliniky trpí práve týmto syndrómom, medicína dodnes nenašla skutočnú príčinu ani zaručený spôsob liečby. Existujú ale spôsoby na zmiernenie typických príznakov.

U koho sa najčastejšie prejavuje?

Podľa štatistík postihuje toto ochorenie 10 až 20 percent populácie vo vyspelých krajinách. Ide najmä o tých, ktorí zle znášajú záťažové situácie. Objavuje sa často u ľudí energických, veľmi aktívnych, ktorí chcú všetko okolo seba organizovať. Neraz ide o perfekcionistov alebo dominantné typy na vedúcich postoch.


Mohlo by vás zaujímať: Kŕče či nadúvanie, hnačky aj zápchy: Podráždeným črevom trpí každý desiaty z nás!


Klasické spúšťače ochorenia

Príčinou nie je organická porucha, ani potraviny, avšak úprava stravy pri ňom zohráva významnú úlohu. Spúšťacím mechanizmom je hlavne stres, potravinové alergie, nesprávne stravovacie návyky, infekcie, hormonálne zmeny, či časté užívanie antibiotík a ďalších liekov.

Typické symptómy

Príznaky sa líšia v závislosti od toho, či ide o IBS s hnačkou, alebo bez nej. Ak nie je prítomná, postihnutého obťažuje zápcha. Spoločné príznaky u oboch foriem najčastejšie bývajú:

  • nafukovanie
  • škŕkanie v črevách
  • kŕče v bruchu
  • bolestivé vyprázdňovanie s pocitom nedostatočného komfortu

Ak je syndróm sprevádzaný hnačkou, prejavy sa zhoršujú predovšetkým v stresových situáciách. V prípade zápchy sú veľmi bolestivé a stupňujú sa. Zápcha môže byť tak intenzívna, že sa pacientovi niekedy ledva podarí vyprázdniť raz či dvakrát za týždeň.


Mohlo by vás zaujímať: Plynatosť, zápchy alebo hnačky? Príčinu umožní odhaliť jediný test


Diagnostika nie je jednoduchá

Niektoré symptómy môžu byť príznakom vážnejšieho ochorenia tráviaceho systému, preto je potrebné ich vylúčiť. Môže ísť o celiakiu, ochorenia podžalúdkovej žľazy či nešpecifické zápalové ochorenia čriev, napríklad Crohnovu chorobu. Okrem základného vyšetrenia u gastroenterológa sú teda namieste aj pomocné vyšetrenia ako sonografia a kolonoskopia.

Dá sa vôbec vyliečiť?

Zaručené metódy liečby zatiaľ nie sú známe. Toto ochorenie možno vyliečiť len vtedy, ak je príčinou infekcia. Ak súvisí s charakterom osobnosti pacienta, je to o niečo náročnejšie. V takom prípade sa liečba sústredí skôr na zmiernenie prejavov a celkové upokojenie pacienta. Využívajú sa lieky, ktoré špecificky pôsobia na črevné príznaky, a tiež probiotiká.

Ak je už človek z choroby psychicky veľmi vyčerpaný, nemal by sa hanbiť navštíviť psychológa či psychiatra. Ideálne ale až po stanovení presnej diagnózy.   


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neustále tráviace ťažkosti? Pomôže diéta s nízkym obsahom sacharidov


Pomôže zmena životosprávy

Pri dodržiavaní správnych stravovacích návykov sa dá zabrániť zhoršeniu zdravotného stavu. Pri jedení a vyprázdňovaní sa treba sústrediť iba na danú činnosť a nerozptyľovať sa inými aktivitami, akým je napríklad čítanie alebo fajčenie.

Pri hnačke by sa mali z jedálneho lístka vylúčiť potraviny, ktoré preháňajú alebo nafukujú. Ide najmä o mlieko a mliečne výrobky, strukoviny, kysnuté cesto, ale aj sýtené nápoje.

Naopak, pri zápche treba na tanier pridať viac vlákniny a potravín, ktoré obsahujú baktérie pre zdravie čriev. Teda celozrnné pečivo, müsli, ovocie, zelenina alebo jogurty so živými kultúrami.

Pacient so zápchou by si mal zvyknúť chodiť na záchod ráno v rovnakom čase. Bez ohľadu na to, či cíti potrebu vyprázdniť sa, alebo nie. Keď vstane, mal by vždy pred raňajkami vypiť 2 – 3 deci vlažnej vody, aby „naštartoval“ svoje črevá.

Účinným pomocníkom pri zlepšení zdravotného stavu môže byť aj FODMAP diéta – diéta s nízkym obsahom sacharidov. Je dokázané, že zlepšuje kontrolu symptómov u ľudí s IBS, ale aj ďalšími žalúdočno-črevnými poruchami.

Odbúranie stresu

Okrem zmeny stravovania je u ľudí s touto poruchou nevyhnutná celková zmena životného štýlu. Mnohým sa príznaky zhoršujú, keď sú v strese alebo pociťujú úzkosť. Vedieť zvládať stresové situácie a dostatočne relaxovať je veľmi dôležité.

Vhodným cvičením môže byť aj jóga. Je založená na relaxačných technikách, pri ktorých sa naučíte zhlboka dýchať. Pomôže uvoľniť celé telo i myseľ. Ak máte radi pohyb vonku, potom je pre vás ideálnym riešením prechádzka na čerstvom vzduchu.  


Máte skúsenosti so syndrómom dráždivého čreva? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame