Elektrická, sonická a klasická kefka: Ktorá z nich si radí s čistením najlepšie?

Zubná kefka

pixabay.com

Pre mnohých ide o výstrelok módy a nedajú dopustiť na starú-dobrú manuálnu kefku. Pre iných je tá nedostatočná a tak hľadajú alternatívy. Medzi tými “výstrelkami” tak môžeme nájsť elektrickú a v poslednom období aj sonickú zubnú kefku. Tie dokážu zuby čistiť tisíckami pohybov za minútu, čo sa ľudskej ruke podarí len ťažko. Čistia však zuby o toľko lepšie? Odpoveď je áno i nie.

Viac pohybov i kratší čas

Na prvý pohľad to vyzerá, že elektrická kefka má množstvo výhod. Jedným z nich je čas, ktorý je potrebné investovať do čistenia zubov. Hovorí sa, že pri čistení klasickou kefkou je vhodný čas okolo troch minút. Ten môže byť kratší, ak máme dobrú techniku. S elektrickou kefkou máme chrup čistejší za kratšiu dobu. Aj preto majú niektoré z kefiek dokonca vbudované časovače, ktoré odpočítavajú čas na čistenie.

Elektrická kefka je totiž schopná dôkladnejšie odstraňovať zubný povlak a zároveň masírovať ďasná. Zaujímavé je, že ak chcete na elektrickej kefke ušetriť, môže ju používať aj viacero osôb. Výmenné nadstavce sa totiž odstraňujú a inštalujú ľahko. To, že je obsluha tak jednoduchá znamená, že elektrických kefiek sa nemusia báť ani ľudia, ktorí inak nie sú technicky zruční.

Náš tip: Nadstavce by sa mali meniť približne každé dva mesiace a kupovať by sme ich mali najmä na základe citlivosti nášho chrupu či ďasien.


Mohlo by vás zaujímať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Plusy aj mínusy

Napriek všetkým dobrým vlastnostiam majú elektrické kefky aj nevýhody. Jednou z nich je napríklad to, že pri vyvíjaní prílišného tlaku sa môže poškodiť zubná sklovina. Aj preto sa odporúča klasickú aj elektronickú kefku striedať. Nevýhodou je tiež to, že ju treba nabíjať. V domácnosti to nie je problém, na cestách to však môže byť otravné. Hoci výdrž batérie je v tomto prípade zvyčajne dostačujúca.

Ešte intenzívnejšia kefka

Sonická kefka je ešte intenzívnejšou alternatívou ku klasickej a elektronickej. Kým tá pri väčšine modelov robí okolo 8-tisíc pohybov za minútu, sonická je ich schopná spraviť približne 30-tisíc. Napriek tomu je považovaná za citlivejšiu voči ďasnám a často sa odporúča tiež ľuďom, ktorí majú zubné implantáty či protézu.


Mohlo by vás zaujímať: Zubnú kefku používate každý deň: Viete si vybrať tú správnu?


Rozdiel nie je priepastný

Zubná lekárka Natalia Lewkowicz w rozhovore pre poľský denník Gazeta Wyborcza však hovorí, že medzi jednotlivými kefkami nie je až taký rozdiel, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať: “Výskumy ukazujú, že sonická kefka je schopná odstrániť o 10 percent viac zubného povlaku, ako klasická. To nie je gigantický rozdiel, ktorý by jasne ukazoval, ktorá kefka je lepšia.”

Zároveň dodáva, že z niektorých výskumov vyplýva, že elektrické kefky sú účinnejšie, ako sonické. “Elektrické kefky, ktoré vykonávajú pohyby v dvoch rovinách – oscilačno-rotačnej a pulzujúcej – si radia lepšie v porovnaní so sonickými kefkami,” hovorí.

Podobne, ako pri manuálnej kefke, ak sa zuby čistia s dobrou technikou, 30-tisíc pohybov nespraví veľký rozdiel. Výhodou oproti elektrickej kefke ale je to, že pri čistení nie je potrebné vytvárať pohyb, ktorý nečistoty presúva smerom ku korune zubu. Vystačí ju rovno držať pod uhlom 45 stupňov.

Takisto si čiastočne dokáže poradiť aj s čistením medzizubných priestorov, aj v tomto prípade však stomatológovia odporúčajú využívanie medzizubných kefiek.

Cena je rozdielna

Rozdielna je aj cena. Najlacnejšie elektrické kefky môžeme zohnať už od 35 eur, cena za lepšie modely sa pohybuje okolo 100 eur. Pri sonických musíme rátať s investíciou okolo 150 eur a viac.


Aké typy zubných kefiek využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame