Palmový olej rozdeľuje ľudí: Nájdete ho takmer vo všetkom, mnohí ho bojkotujú

Palmový olej

thinkstockphotos.com

Nájdete ho takmer vo všetkom a v posledných rokoch sa stal mimoriadne kontroverznou potravinou. Palmový olej sa pridáva do potravín, pracích prostriedkov, kozmetiky či dokonca biopalív. V zahraničí sa prítomnosť palmového oleja niekedy zvýrazňuje na obale produktu, krajiny ako Švédsko, Dánsko alebo Francúzsko, využívajú len certifikovaný palmový olej, ktorý prešiel prísnou kontrolou. Prečo je teda takým postrachom? Dôvodom je zdravie ľudí, ale najmä ekológia a jeho vplyv na životné prostredie.

Dobré vlastnosti

Otázka v prvom rade znie, prečo sa práve palmový olej využíva tak často. V prvom rade má dobré technologické vlastnosti. Je tuhý, chuťovo neutrálny a má vysokú teplotu prepálenia. Preto sa často používa napríklad v cukrovinárstve. Tuhosť spôsobuje to, že napríklad polevy cukroviniek sa netopia pri izbovej teplote, prepálenie zase vedie k využívaniu v reštauráciach pri vyprážaní. Takisto má nízku cenu a práve tá spôsobuje výrazný dopyt. Ten, ako súčasť akejsi reťaze, vplýva na ekológiu, špeciálne v krajinách Ázie.


Mohlo by vás zaujímať: Palmový olej: Výborná potravina alebo ekologická hrozba?


Zdravý i nezdravý

Palmový olej sa vyrába z dužiny plodov palmy olejovej. Čo sa týka vplyvu na zdravie človeka, odborníci upozorňujú na vysoké percento nenásýtených mastných kyselín, ktoré je vyššie, ako v bravčovej masti. To sa prejavuje na zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a zdraví ciev. Špeciálne je to viditeľné pri palmojadrovom tuku, ktorý má viac než 80% nasýtených mastných kyselín.

Palmový olej obsahuje približne 50% nasýtených mastných kyselín, ktoré by v strave nemali tvoriť viac než 10% z celkového príjmu energie a tretinu všetkých prijatých tukov. Ďalej v ňom nájdeme 40% mononenasýtenej kyseliny olejovej, ktorá je z hľadiska zdravia neutrálna, a 10 % kyseliny linolovej z radu zdraviu prospešných omega-6 polynenasýtených mastných kyselín.

Keďže sa v potravinách palmový olej často nevyužíva ako jediná zložka, rozhodujúci je pomer medzi jednotlivými mastnými kyselinami v tuku. Vhodnou kombináciou môže ich hodnota v produkte klesať a palmový olej tak nemusí byť nutne zlou potravinou. Aspoň čo sa týka zdravia človeka. Zároveň výrobcovia hovoria o tom, že práve palmový olej im umožnil nahradiť stužené tuky, ktoré sú pre ľudské zdravie ešte škodlivejšie.

Kvôli oleju miznú pralesy

Do hry však vstupuje ekológia, ktorá je v tomto prípade mimoriadne dôležitá. Obrovský dopyt po palmovom oleji spôsobuje okrem iného aj nepovolené odlesňovanie dažďových pralesov. Na ich miestach vznikajú lesy palmy olejnej. To má dopad na cennú flóru a faunu pôvodných pralesov.

Zároveň sa vypaľovaním lesov produkuje obrovské množstvo oxidu uhličitého. Najviac sa tento problém dotýka Ázie, predovšetkým Indonézie a Malajzie, ale tiež Južnej Ameriky a Afriky. Naopak, Európa patrí k najväčším konzumentom palmového oleja na svete, hneď po Ázii. Výroba palmového oleja je tiež spojená s častým porušovaním ľudský práv v zmieňovaných regiónoch.


Mohlo by vás zaujímať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Potraviny otestujete mobilom

Podľa údajov zverejnených v českých médiách, v našom regióne už palmový olej bojkotuje takmer každý tretí človek. Aby im to enviromentálne organizácie uľahčili, vyvinuli v Česku aplikáciu Palm Oil Scanner, ktorú je možné stiahnuť zadarmo z Google Play aj App Store do vášho telefónu.

Táto jednoduchá aplikácia dokáže skenovať čiarové kódy v obchode a zákazníkom povedať, či daný produkt obsahuje palmový olej alebo nie. Ľudia sa tak môžu vyhnúť čítaniu zloženia každej potraviny. Už v týchto dňoch by do nej postupne mali pribúdať aj slovenské produkty.


Snažíte sa vyhýbať produktom obsahujúcim palmový olej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip, SITA
Odporúčame