5 zabijakov imunity: Vyhnite sa týmto chybám, prejaví sa to na vašom zdraví

Muž

thinkstockphotos.com

Ak máte dobrú imunitu, ste šťastný človek. Znamená to, že máte vysokú odolnosť voči vírusom, baktériám, jedom či iným cudzorodým látkam, ktoré spôsobujú choroby. Ak však toľko šťastia nemáte a neustále vás trápia nejaké choroby, je načase zistiť, čo robíte zle. Prestaňte robiť základné chyby, ktoré vašu imunitu narúšajú.

Otužujte sa

Ak sa zvyknete v zimných mesiacoch poriadne naobliekať, nemusíte robiť vždy dobre a odniesť si to môže aj vaša imunita. Otužovanie je totiž veľmi dôležité. Stavte na menej vrstiev oblečenia, sprchovanie v studenej vode či saunovanie, ktoré vašej imunite len pomôže. Naučíte tak svoje telo prekonávať teplotné zmeny bez toho, aby ochorelo. Tým zlepšíte pohotovosť ciev, ktoré dokážu na zmeny pružnejšie reagovať.

Náš tip: Pri otužovaní je najdôležitejšia pravidelnosť a postupnosť. Ak zvolíte spôsob studenej sprchy, nezačnite hneď s ľadovou vodou. Teplotu vody znižujte postupne.

Spite osem hodín denne

Vedci síce ešte neprišli na to, ako presne spánok posilňuje imunitný systém, no vedia s určitosťou povedať, že osemhodinový kvalitný spánok je kľúčom k dobrému zdraviu. Určite ste si aj vy všimli, že keď málo spíte, ste náchylnejší na choroby a cítite sa slabý. Navyše, nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresového hormónu, čo imunite rovnako neprospieva. Organizmus jednoducho potrebuje regeneráciu v podobe neprerušovaného nočného spánku.

Náš tip: Pre skvalitnenie spánku nepite tri hodiny pred spaním alkohol ani koefeínové nápoje.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Stravujte sa zdravo

Pre správne fungovanie imunity je zdravá strava veľmi dôležitá. Ak napríklad jete príliš veľa sladkostí a namiesto vody pijete kolové nápoje, cukor v nich oslabuje bunky imunitného systému. Baktérie sa tak vo vašom tele šíria rýchlejšie.

Dajte zbohom nezdravým jedlám a namiesto nich si doprajte väčšie množstvo ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Takisto stavte na kyslomliečne výrobky obsahujúce probiotiká. Tie prispievajú k správnemu fungovaniu mikroflóry organizmu a tak zlepšujú aj imunitu.

Náš tip: Pre posilnenie imunity by na vašom tanieri nemal chýbať ananás, grapefruit, rakytník, jablká, koreňová zelenina, zelená listová zelenina, bryndza, kefír, kyslá kapusta, ryby, vajcia alebo strukoviny.

Vyhýbajte sa stresu a pocitu samoty

Psychická pohoda sa značne podieľa na tom, v akom stave je vaše zdravie. Ak dlhodobo pociťujete stres, osamelosť alebo tlak v práci, vaša imunita je značne oslabená a môžete ochorieť oveľa ľahšie, ako za štandardných okolností.

Ak pociťujete stres len zriedka, vášmu telu neškodí, len vás poháňa vykonávať prácu lepšie. Pokiaľ ste však pod stresom dlhodobo, vaše telo produkuje mnoho stresových hormónov, ktoré potláčajú imunitu.

Náš tip: Naučte sa spomaliť. Nestresujte sa pre hlúposti a stretávajte sa s pozitívnymi ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chorôb sa blíži: Podporte svoju imunitu týmito prírodnými zázrakmi


Športujte

Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa športovať vo voľnom čase. Pohyb je pre správne fungovanie imunity veľmi dôležitý a celodenné sedenie jej veľmi škodí. Spomaľuje metabolizmus, kvôli čomu organizmus nedokáže absorbovať zo stravy dôležité vitamíny a minerály.

Náš tip: Najlepším riešením je chodiť do práce pešo, na bicykli alebo si aspoň naordinovať každodenné prechádzky či venovať sa nejakému športu.

Vedeli ste, že?

Okrem vyššie spomenutých vecí škodia imunite aj:

  • antibiotiká
  • diéty
  • nadváha
  • nedostatok bielkovín
  • nedostatok tekutín
  • uzavretý spôsob života

Ako sa snažíte zlepšovať imunitu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame