10 porcií pre dlhší život: Ovocie a zelenina dokážu bojovať s chorobami

Mrkva

unsplash.com

Asi nikoho neprekvapí, že ovocie a zeleninu by sme mali konzumovať každý jeden deň. Vitamíny a iné výživné látky sú pre náš organizmus dôležité a nepostrádateľné. Vedci nedávno potvrdili, že 10 porcií ovocia a zeleniny denne môže prispieť k dlhšiemu životu. Zamedzilo by sa tak vraj až 7,8 miliónom predčasných úmrtí ročne. Výskum Imperial College v Londýne publikovali v odbornom magazíne International Journal of Epidemiology.

Čím viac ovocia, tým lepšie

Vedci počas svojho výskumu zhromaždili výsledky 95 rôznych štúdií, ktoré sa zaoberali stravovacími návykmi dvoch miliónov ľudí. Na základe toho zistili, že už menšie množstvá ovocia a zeleniny sú pre ľudské zdravie prínosné, ale s narastajúcim množstvom je ich pozitívny vplyv väčší.


Mohlo by vás zaujímať: Denný prídel ovocia a zeleniny: Koľko čoho treba zjesť, aby ste sa vyhli rakovine?


 

Bojuje proti častým chorobám

Z výsledkov vyplynulo, že 200 gramov ovocia alebo zeleniny znižuje u ich konzumentov v porovnaní s ľuďmi, ktorí ovocie a zeleninu nejedia, riziko srdcovo-cievnych ochorení o 13 percent, v prípade 800 gramov až o 28 percent. Dvesto gramov tiež znižuje riziko rakoviny o štyri percentá a 800 gramov o 13 percent. Odborníci zároveň zistili, že 200 gramov ovocia alebo zeleniny znižuje riziko predčasného úmrtia o 15 percent, zatiaľ čo 800 gramov o 31 percent. V prípade väčších, ako menovaných množstiev ovocia a zeleniny však vedci pre nedostatok dôkazov nedokázali potvrdiť prínos pre zdravie človeka.

Zelená a žltá zelenina proti rakovine

Jedna porcia predstavuje 80 gramov, čo zodpovedá napríklad malému banánu, hruške či trom vrchovatým lyžiciam špenátu alebo hrachu. S nižším rizikom rakoviny vedci spájajú konzumáciu zelenej zeleniny ako napríklad špenátu, žltej zeleniny, ku ktorej patrí paprika či kapustovitých druhov zeleniny ako je karfiol.


Mohlo by vás zaujímať: Z každého rožku trošku: Ktoré ovocie a zeleninu by sme mali jesť každý deň


Jablká proti mozgovej príhode

Nižšie riziko chorôb srdca a mozgových príhod pripisujú zase jablkám, hruškám, citrusom, listovej zelenine alebo spomínanej kapustovitej zelenine. „Potvrdilo sa, že ovocie a zelenina znižujú hladinu cholesterolu, krvný tlak a zlepšujú zdravie našich ciev a imunitného systému. To môžu spôsobovať živiny, ktoré v sebe majú. Napríklad antioxidanty, ktoré obsahujú, môžu znižovať poškodenie DNA a viesť k znižovaniu rizika vzniku rakoviny,“ uviedol člen tímu vedcov Dagfinn Aune.

Denne 5 porcií ovocia a zeleniny

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne zjesť päť porcií ovocia a zeleniny. Výsledky danej štúdie podľa Auneho toto odporúčanie skôr podporujú ako podnecujú jeho zmenu. „Naše zistenia celkom jasne podporujú päť porcií denne, ale v prípade väčšieho množstva existujú niektoré ďalšie výhody,“ vysvetlil.

Podľa odborníčky na výživu Alison Tedstone z organizácie Public Health England je však konzumácia desiatich porcií ovocia a zeleniny nereálna. „Päť porcií denne je základom vyváženej zdravej stravy a je dostupným spôsobom ako pomôcť v prevencii množstva chorôb. Viac ako päť porcií ovocia a zeleniny síce môže byť žiaducich, no tlak na konzumáciu väčšieho množstva vytvára nereálne očakávania,“ vyjadrila sa pre BBC.


Koľko porcií ovocia a zeleniny si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, SITA
Odporúčame