Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov

kefka

photl.com

Patríte k ľuďom, ktorí na čistenie zubov po každom jedle nemajú čas ani priestor? Nezúfajte, byť otrokom vlastnej zubnej kefky sa ani podľa odborníkov nevypláca – sklovinu by ste si mohli viac poškodiť než jej pomôcť. Na perfektnú hygienu ústnej dutiny vám stačí len pár minút denne, potrebné sú však tie správne ťahy a pomôcky.

Najprv čistenie, potom posteľ

Medzi najväčšie chyby, ktoré sa nám z času na čas pritrafia, patrí vynechanie večerného čistenia. Cez deň sa totiž o mechanické čistenie zubov od zvyškov jedla prirodzene starajú pery a jazyk. Tie sú však v noci v pokoji a usídleným baktériám nechávajú voľnú ruku. Narábanie s kefkou pred uložením sa do postele by sme preto rozhodne nemali zanedbať ani odfláknuť. Dĺžka čistenia zubov pritom zďaleka nie je taká rozhodujúca. Povestné tri minúty v súčasnosti už celkom neplatia. Rovnako ako univerzálnosť techniky.

Žiadne drhnutie

Predstava, že čím viac pritlačíme, tým viac vyčistíme, takisto patrí k základným omylom. Tlak zubnej kefky by totiž mal byť mierny a šetrný k obnaženým krčkom. Zvlášť, pokiaľ ste zvyknutí na tvrdšiu kefku. Princíp správneho čistenia spočíva v tom, že o každý zub sa postaráte samostatne. Kefku priložíte k ďasnám pod 45-stupňnovým uhlom a jemnou rotáciou v zápästí potiahnete smerom nahor alebo nadol podľa toho, ktorý oblúk čistite. Takto by ste každý jeden zub mali očistiť trojnásobným, prípadne až päťnásobným ťahom kefkou. Ten však môžete nahradiť krúživým pohybom a jedným poriadnym „zotretím“ na záver. Nezabúdajte, že horný aj dolný rad zubov musíte vykefovať z oboch strán, pri stoličkách je nutné očistenie vrchných plôch (celkovo z troch strán).


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Nie je technika ako technika

Keďže každý z nás má chrup tvarovaný inak, čistenie by preto malo podliehať individuálnym potrebám. „Aj nás učili v škole stále tú istú jednu techniku, ale ja sama v poslednej dobe zisťujem, že každý pacient nemusí mať rovnakú techniku. Niekomu vyhovuje horizontálna metóda – pokiaľ má správnu kefku a dokáže si vyčistiť zuby aj takto, ja tento zvyk uňho nemením,“ vysvetľuje dentálna hygienička zo žilinského dentálneho centra Blaha Dent.

Špecifiká starostlivosti vo vyššom veku

S pribúdajúcimi rokmi by sme počas čistenia mali svojmu chrupu venovať zvýšenú pozornosť. „Pacient by mal sám seba pozorovať. Treba sledovať, či neustupuje ďasno a či sa nerozostupujú zuby a nevznikajú zväčšujúce sa medzery medzi zubami. Akonáhle pacient zistí, že mu klesajú ďasná, mal by okamžite navštíviť dentálnu hygieničku, určite je tam nejaká predispozícia na paradentózu alebo iný problém,“ radí spomínaná odborníčka.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Čo s krvácajúcimi ďasnami?

Aj vám sa občas stane, že okrem peny zo zubnej pasty vypľujete krv? Návštevu profesionála by ste ani v tomto prípade nemali odkladať. „Krvácajúce ďasná sú spôsobené premnožením baktérií. Prípadne tým, že pacient plochy pod ďasnom nedokáže dočistiť a ukladá sa tam zubný kameň, ktorý na povrchu nie je vidieť,“ upozorňuje dentálna hygienička. Ak si teda chcete zachovať prirodzený chrup čo najdlhšie, krvácajúce ďasná nepodceňujte. Odborníka na starostlivosť o ústnu dutinu by ste mali navštíviť v priemere štyrikrát do roka.

Čo by vám okrem klasickej zubnej kefky nemalo chýbať?

Pri dôkladnej ústnej hygiene sa iba na obyčajnú kefku spoliehať netreba. Na trhu sú mnohé ďalšie pomôcky, ich použitie ale nutné starostlivo zvážiť, aby ste si neublížili. „Každý z nás potrebuje aj medzizubnú kefku, bez toho človek nemôže existovať. Mala by byť však presne odmeraná na mieru. Niekto potrebuje aj dentálnu niť, nie však bez inštruktáže,“ dopĺňa odborníčka z dentálneho centra. Dôvodom sú porezané ďasná či iné defekty pri nesprávnom zaobchádzaní.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame