Zima sa môže na tele nepekne podpísať: Zabráňte lupinám, suchým lakťom i pleti

Vlasy

thinkstockphotos.com

V zimných mesiacoch by sme sa mali o pokožku starať o niečo viac, než inokedy. Chladné počasie znižuje produkciu mazu, v dôsledku čoho trpíme suchou a začervenanou pokožkou. Tieto problémy sa netýkajú len pleti, ale aj vlasov, lakťov a kolien. Čo musíme robiť, aby naša pokožka prežila zimu bez väčšej ujmy?

Suché kolená a lakte

V zime je vzduch veľmi suchý a pokožka si nestíha vytvárať dostatočné množstvo kožného mazu. Niet teda divu, že nás trápi suchá a boľavá pokožka na lakťoch či kolenách. Na tento problém však existuje jednoduché riešenie.

Domácky vyrobený peeling, ktorý by sme mali použiť ešte predtým, než kožu naolejujeme alebo nakrémujeme. Stačí, ak zmiešame morskú soľ alebo hnedý cukor s kokosovým olejom. Soľ alebo cukor pokožku obrúsi a olej krásne vyživí. Takýto druh peelingu je vhodný aj na tvár alebo akúkoľvek inú partiu tela, ktorá je suchá a potrebuje vyživiť.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna pleť a vlasy aj v zime: Začnite s prípravou na chlad a mrazy už teraz


Po peelingu olej alebo maslo

Ak sme z pokožky odstránili suchú kožu pomocou peelingu, malo by nasledovať jej vyživenie. Ak nechceme míňať na zbytočne drahý krém, použijeme olej, ktorý dermatológovia považujú za ešte účinnejší. Najlepší je spomínaný kokosový alebo olivový. Blahodarne pôsobí aj kakaové alebo bambucké maslo. Problematickú partiu by sme si mali natierať dvakrát denne až dovtedy, kým neuvidíme, že problém je zažehnaný.

Suchá pokožka vo vlasoch

Existujú dva druhy lupín – mastné a suché. Tie nás v zime trápia častejšie, keďže sú spôsobené chladným počasím. Keďže to pokožku vysúša, na hlave sa vytvárajú nepekné suché miesta, z ktorých padajú šupinky.

Je to estetický problém, ktorý sa môže negatívne odraziť na sebavedomí aj psychike. Aj naň však existuje jednoduché riešenie. Okrem šampónu, ktorý je špeciálne určený na lupiny, by mala byť samozrejmosťou aj hydratácia vlasovej pokožky.

Náš tip: Existuje osvedčená kúra s olivovým olejom, ktorá by problém s lupinami mala vyriešiť. Stačí, ak si olivovým olejom potriete vlasovú pokožku a dobre ním pomasírujte celú hlavu, aby sa olej vpil a kožu vyživil. Potom si vlasy zabalíme do teplého uteráka a necháme pôsobiť čo najdlhšie. Na záver si vlasy dobre umyjeme šampónom, aby neostali mastné.


Mohlo by vás zaujímať: Chlad výrazne vplýva na našu pokožku: Počas zimy sa treba o pleť starať


Začervenaná pleť

Veľké teplotné rozdiely, ktoré zažívame, keď vojdeme zo zimy do vykurovaného priestoru, dokážu pleť nepríjemne potrápiť. Je vysušená, má narušenú termoreguláciu a častokrát sa na nej vyskytuje začervenanie.

Ak chceme mať peknú pleť aj v zime, mali by sme dodržiavať tieto pravidlá:

  • pokožku musíme hydratovať kvalitným krémom s výťažkom z aloe vera, morských rias alebo zeleného čaju
  • musíme piť veľa vody alebo bylinných čajov
  • nesmieme si oplachovať tvár vodou tesne pred odchodom do zimy
  • mali by sme sa vyhýbať alkoholu, čiernemu čaju a káve

Starať sa musíme aj o očné okolie a pery

Pokožka okolo očí a pier je najjemnejšia a preto by sme ju nemali pri starostlivosti o pleť zanedbávať. Je totiž náchylnejšia na vysušenie a vznik vrások. Pod oči by sme mali používať očné séra. Čo sa týka pier, zabudnúť by sme mali na ich oblizovanie v mrazivom počasí. Výsledkom by boli popraskané a suché pery.

Náš tip: Na popraskané pery pomáha med. Stačí si ich potrieť a nechať chvíľku pôsobiť.


Ako sa so zimným obdobím darí vysporiadať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame