Morské prasiatko: Ideálne domáce zvieratko pre vaše deti či vnúčatá

Morské prasiatko

guineapigasapet.com

Malé, milé, chlpaté! Rozhodli ste sa urobiť deťom či vnúčatám radosť zvieracím kamarátom? Drobné hlodavce sú ideálna voľba. Nie sú náročné na priestor, čas, či odborné znalosti. Ľahko si privyknú na denný rytmus rodiny a sú príjemným spoločníkom vo voľných chvíľach. Pestovaný vzťah k zvieratám u detí tiež podporuje dobrý vzťah k ľuďom v dospelosti.

Odborne morča peruánske, ako už názov dáva tušiť, pochádza z Južnej Ameriky. Cestu k nám muselo prekonať cez more, je to však suchozemec a navyše veľmi prítulný. Morčatá dokonca rozpoznajú hlas svojho majiteľa a pri dobrej starostlivosti sa dožívajú 6-8 rokov.

Kedysi ich ľudia chovali s domácimi králikmi, aby svojím kvikotom odháňali potkany. Pôvodné morča bolo farebne podobné poľnému zajacovi, dnes má množstvo farebných variácii. Názvy ako texel, coronet, alpaka, rozeta, označujú vyšľachtené plemená morských prasiatok. Tieto pomenovania definujú rôznu dĺžku a štruktúru srsti novodobých morčiat. Dnešné prasiatko môže pokojne vyzerať ako chumáč bielej vlny alebo môže byť celkom bez srsti. Takéto „holé“ morča sa volá Skin Pig, alebo skiny. Velikánom medzi týmito drobcami je nové plemeno CUY – obrie morča, ktoré dosahuje váhu 2 – 2,5 kg.


Mohlo by vás zaujať: Dojímavý príbeh leva z obývačky: Na prvých majiteľov nezabudol


Bývanie a kŕmenie

Skôr než morča prinesiete domov, treba mu nachystať obydlie. Vhodné miesto v byte je bez prievanu a priameho slnečného svetla. Môže to byť klietka, prípadne väčšie akvárium o rozmeroch aspoň 80×60 cm do výšky 50 cm. Nesmiete zabudnúť na kŕmidlo a napájačku. Domček na spanie zvyšuje pocit bezpečia. Mal by mať rozmery dospelého prasiatka – pôdorys 20×25 cm a rovnú strechu. Tú používajú morčatá ako pozorovateľňu. Ako podstielka je vhodná slama, seno, hobliny, ktoré treba pravidelne obmieňať. Základom jedálnička je kvalitné seno, ktoré dopĺňame obilninami, ovocím a zeleninou, zeleným krmivom a rôznymi hotovými granulami určenými morčatám. Pretože prasiatkam rastú celoživotne predné hlodavé zuby, potrebujú si ich obrusovať. Doprajeme im teda tvrdý chlieb – nesmie byť plesnivý a nemal by byť v jedálničku denne. Odporúča sa nahradiť ho vetvičkami z ovocných stromov a kríkov, v menšej miere z ihličnanov.


Mohlo by vás zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Ani morčatá neobchádzajú choroby

Našťastie ich nie je veľa a pri správnej starostlivosti a hygiene ani žiadnu nespoznáte. Najčastejšie problémy bývajú zažívacieho charakteru, preto dbáme, aby krmivo bolo čerstvé, umyté a v správnom pomere. Zo znečisteného prostredia sa môžu vyvinúť rôzne plesne a baktérie, ktoré sa prejavujú, hnačkami, stratou srsti, nádchou, nechutenstvom. Nezanedbávajte preto pravidelnú výmenu podstielky. Ak sa morča rozhodnete vodiť do prírody, treba dbať aby sa naň neprichytili kliešte.

Chovateľská stanica

Pri rozhodovaní sa o počte prasiatok, treba brať do úvahy ich úžasnú rozmnožovaciu schopnosť. Pohlavne dospelé sú už v 3 mesiaci života a potomkov môžu mať až štyri razy ročne. Narodia sa im dve až štyri a niekedy i viac mláďat. Ak sa začnete venovať odchovu mláďat intenzívne, oplatí sa založiť si chovnú stanicu. Jednak preniknete medzi iných nadšencov morčiat, môžete sa zúčastňovať výstav a vaši odchovanci budú mať doklad o svojom pôvode.

Zdroj: guineapigasapet.com, guineapigasapet.com, Janka
Odporúčame