Skleróza multiplex postihuje tisíce Slovákov: Dôležitý je zdravý životný štýl

Hispánec

thinkstockphotos.com

Ide o strašiaka, ktorý môže do nášho života, alebo života blízkych, vstúpiť celkom nečakane. Roztrúsená skleróza, známa tiež ako skleróza multiplex, je ochorením, ktoré posthuje tisíce Slovákov. Je síce nevyliečiteľná, no jej príznaky sa dajú mierniť.

Skleróza multiplex je najrozšírenejším ochorením centrálneho nervového systému s neznámymi príčinami vzniku. Touto chorobou trpí na Slovensku približne 8000 ľudí a ich počet rastie. Postihuje viac ženy ako mužov, vzniká rozpadom obalu nervových buniek a vlákien.

Nevyliečiteľná choroba

K vzniku a progresii ochorenia prispievajú genetické predispozície, výskyt v rodine, pohlavie, vek či infekčná mononukleóza. Liečba je zväčša farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť.

 „Väčšine pacientov je ochorenie diagnostikované vo veku 20-40 rokov. Pacientom, ktorí boli na vrchole svojich fyzických síl a mali plány do budúcnosti, ako založiť si rodinu, pracovať na kariére, cestovať, sa celý život zrazu otočil naruby. Je však veľmi dôležité, aj napriek tejto ťažkej neliečiteľnej diagnóze a neistým vyhliadkam do budúcnosti, nevzdávať sa a okamžite začať s liečbou. A cvičenie by malo byť jej neoddeliteľnou súčasťou,“ vraví skúsená fyzioterapeutka Erika Kubešová, ktorá s pacientmi so sklerózou multiplex pracuje už takmer 4 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak menom skleróza multiplex: Čo ju môže spôsobovať a aké má príznaky?


So sklerózou sa žije roky

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov či dlhšie a asi tretina pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia. V približne v troch až piatich percentách ide o ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne. Preto je dôležitá včasná diagnostika tohto ochorenia.

Život pacienta so sklerózou multiplex ovplyvňuje okrem predpísanej liečby i životný štýl. Ten treba viesť pri takomto ochorení zdravo a zodpovedne, upozorňuje neurologička Zuzana Dean.

Pozor na alkohol, fajčenie i stravu

„Zlé návyky do života pacienta nepatria,“ hovorí. Za veľké riziko pre sklerotikov označila fajčenie a to vrátane vodných fajok. Cigarety môžu podľa nej mierne až stredné neurologické poškodenie posunúť do štádia vážneho zdravotného postihnutia.

Nadmerné pitie alkoholu má zase negatívny vplyv nielen na centrálny nervový systém, ale aj ďalšie orgány,“ uviedla Dean. Podceňovať netreba podľa nej ani stravu. „Mnohým sa môže stať, že ide o banalitu, zdravá strava však môže v liečebnom procese zohrávať kľúčovú úlohu,“ vysvetlila Dean.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerná skleróza multiplex: Majú ju tisícky Slovákov, lieči sa len štvrtina


Viac vitamínov, vlákniny aj antioxidantov

„Diéta určite nie je zázračným liekom, ktorý by dokázal ochorenie úplne vyliečiť, no svoj význam pre pacientov predsa len má“. Kľúčové sa podľa nej zdajú byť saturované tuky. „Diéta s ich nízkym obsahom sa javí ako najvhodnejšia nielen u pacientov so sklerózou multiplex, ale aj v prevencii aterosklerózy a onkologických ochorení. Dôležitý je aj príjem vlákniny, antioxidantov, vitamínov, zvlášť vitamínu D,“ vysvetlila.

Kľúčový je pohyb

Fyzický stav zlepšuje pacientom i pohyb. V minulosti sa pacientom s roztrúsenou sklerózou cvičenie veľmi neodporúčalo. Dôvodom bolo prehlbovanie únavy, ktorú pacienti už aj bez cvičenia zväčša pociťovali. „Prax ukázala, že pacienti, ktorí pravidelne cvičia, si dlhšie udržujú hybnosť tela a tým aj samostatnosť a nezávislosť od svojich blízkych. Samozrejme, rehabilitačný plán aktivít prispôsobujeme na mieru aktuálnemu zdravotnému stavu pacienta a jeho schopnostiam. Cieľom cvičení nie je úplne sa zničiť, ale pravidelnou fyzickou aktivitou udržať, ak nie aj zlepšiť, svoj fyzický stav,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Erika Kubešová.


Máte skúsenosti so sklerózou multiplex? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR, SITA
Odporúčame