Zelená pochúťka pre vaše zdravie: Čo takto dať si špenát?

Špenáť

SITA

Keď sa povie špenát, mnohým sa v mysli objaví zelená zmrznutá tehla. Milovníci zdravej kuchyne oveľa radšej siahnu po celých a najlepšie čerstvých listoch. I keď nie je jednotkou v obsahu železa, má mnoho cenných látok, pre ktoré a oplatí mať ho v jedálničku.

Špenát sa oddávna odporúčal pri chudokrvnosti, na vysoký krvný tlak i proti zápche. Výskumy preukázali prítomnosť fytohormónov, pôsobiacich na vývoj svalstva u človeka. Tak ako každá zelenina, je dobrým prostriedkom v prevencii proti rakovine. Opatrní pri jeho pojedaní za surova by mali byť ľudia s chorými obličkami. Obsahuje kyselinu šťaveľovú.

Zelený lekár

Hoci špenát nakoniec neobsahuje toľko železa, ako sa predpokladalo, vysoký obsah karotenoidov, najmä známeho betakaroténu, robí zo špenátu významného ochrancu nášho zdravia. Betakarotén je vysoko účinný antioxidant, chráni naše telo pred voľnými radikálmi a zbavuje ho ťažkých kovov. Má významnú úlohu pri prevencii rakoviny a iných, tzv. civilizačných chorôb. Betakarotén dodáva pokožke zdravú farbu a chráni pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia. Prispieva k zachovaniu mladistvého vzhľadu a pomáha v boji proti vráskam.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Jednoduché pestovanie

Vzhľadom k jeho životaschopnosti a nenáročnosti na teplotu, je možné vysievať špenát veľmi skoro na jar. Klíči už pri teplote 3 až 4 °C a rastlinka vydrží i mráz. Od dňa vysievania po zber uplynie 45 až 90 dní, podľa použitej odrody. Tak ako reďkovka je i špenát rastlina krátkeho dňa. To znamená, že pri letnom výseve rýchlo vybieha do kvetu. Ako náhradu môžete vyskúšať špenát novozélandský (Tetragonia expansa). U nás je pomerne novým druhom zeleniny a prekryje medzeru medzi výsevom klasického špenátu na jar a na jeseň. Malá rastlinka sa rozvetvuje spravidla do štyroch strán. Vytvorí dlhé šľahúne, na ktorých môžete celé leto zbierať čerstvé a lahodné lístky. Je nenáročný a dokáže sa množiť samovýsevom.

Špenát trochu inak

Prvé recepty, v ktorých sa používa špenát, sú dochované v kuchárskej knihe z roku 1390. Pri tepelnej úprave špenátu stačí, ak z väčších lístkov odstránite stopku a približne osem minút ich podusíte vo vode. Ďalej záleží už len na vás, ako ich dochutíte. Môžete zo špenátu pripraviť chutnú krémovou polievku, omáčku k cestovinám, prílohu k mäsu, naplniť roládu nebo posypať slaný koláč. Čerstvé špenátové listy sa v našej kuchyni nepoužívajú tak často ako hlávkový šalát. Je to trochu škoda. Baby špenátové listy sú veľmi chutné a zdravé. V kombinácii s pikantným syrom nebo grilovaným mäsom ohromí každého labužníka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Recept na šalát so špenátom a parmezánom

Suroviny: 500 g čerstvého špenátu, 100 g reďkoviek, 60 g parmezánu, 1 lyžica panenského olivového oleja, bazalka, šťava z citrónu, soľ, mleté čierne korenie.

Postup: špenát umyjeme a natrháme na menšie kúsky. V mise zmiešame špenát s nakrájanými reďkovkami, pridáme lístky čerstvej bazalky, olivový olej, zalejeme šťavou z citrónu a dochutíme. Dobre premiešame a posypeme strúhaným parmezánom.

Zdroj: SITA, SITA, Janka
Odporúčame