Pracujte na dobrých susedských vzťahoch: V budúcnosti sa vám môžu zísť

Pani

thinkstockphotos.com

Hoci podľa prieskumov Európskej únie v nej patríme k podpriemeru, až 13 percent obyvateľov Slovenska sa sťažuje na hluk od susedov. Je to jedna z hlavných príčin zlých susedských vzťahov, ktoré môžu poriadne strpčovať život.

No to, že budete rešpektovať susedov a nebudete hluční, napríklad v čase nočného pokoja, ešte neznamená, že si tvoríte dobré susedské vzťahy. Malo by totiž ísť o samozrejmosť. Ako si teda spríjemniť bývanie v spoločnom dome, prípadne v susedstve? Iniciatíva musia vyjsť aj z vašej strany.

Potraste si rukou

Základ dobrých susedských vzťahov je zoznámiť sa. Keď si váš sused alebo susedka priradí k menu na zvončeku tvár, budú sa prípadné problémy riešiť o niečo jednoduchšie. Samozrejme, ak ste sa práve nasťahovali, nemusíte ihneď zvoniť u susedov. Počkajte si, kým ich stretnete vo výťahu, alebo pred domov na prechádzke so psom.

Rovnako to platí aj naopak. Ak sa do vášho domu či susedstva prisťahovali noví ľudia, nemusíte čakať, kým sa predstavia sami. Podajte ruku, predstavte sa, prípadne pridajte nejaký tip. Ľudia sa často hanbia a tak ide o jednoduchý spôsob, akým prelomiť ľady.

Podajte pomocnú ruku

Nie vždy o problémoch našich susedov vieme. Ak však vidíte, že sa sused či susedka trápi s nákupnými taškami, podajte pomocnú ruku. Nikdy neviete, či sa vám taká drobnosť nevráti, keď to budete potrebovať. Aj o tom sú dobré susedské vzťahy.

Náš tip: Všetky problémy sa lepšia riešia tvárou v tvár, vyhnite sa pasívne-agresívnemu zanechávaniu oznamov a lístočkov. Zväčša k ničomu nevedú.


Mohlo by vás zaujímať: Budovať priateľstvá sa oplatí: Fungujú ako prírodný morfín


Čistota pol života

Napriek zoznámeniam žijeme v domoch zvyčajne anonymne, bez toho, aby sme vedeli, čo susedia robia. Samozrejme, ak nepočujeme všetko cez stenu. Spôsob, akým môžete nenápadne komunikovať, je aj poriadok. Či už je to čistá chodba pri výťahu, pivnica, ďalšie spoločné priestory, prípadne výstavná pred-záhradka alebo upratanie po vašom štvornohom miláčikovi, podobné úpravy znížia šancu na prípadné konflikty. Zároveň, v spoločných priestoroch nenechávajte veci, ktoré by mohli vašich susedov rozhnevať. Využívajte ich tak, ako by ste chceli, aby ich využívali aj iní.

Pozor na hluk

Najdôležitejší je však hluk, respektíve jeho absencia. Skúste sa vžiť do role susedov. Na koľko vám prekáža, keď u nich celý deň šteká pes, keď pozerajú príliš hlasno televízor, perú po desiatej večer alebo jednoducho príliš dupú? Ak máte so susedmi vytvorený dobrý vzťah, o všetkých týchto veciach môžete spolu komunikovať.

Môžete ich tiež pozvať do vašej domácnosti a porozprávať sa o tom, čo by sa mohlo zmeniť, aby hluk nebol tak výrazný, špeciálne pri spoločných stenách.

Možné sú dokonca aj drobné spoločné investície, ktoré obmedzia presun zvuku z jedného bytu do druhého. Základom však zostáva tolerovať pravidlo hodín nočného pokoja a vyhnúť sa hlučnému správaniu po 22. hodine.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy


Kedy volať na políciu?

Zaujímavosťou, ktorá vychádza z už zmieňovaného prieskumu Eurostatu je, že reakcie na hluk od susedov sú spojené s tým, ako daná osoba býva. Najviac, až 20% nahlásených prípadov v EÚ, pochádzalo od ľudí, ktorí žili v domácnostiach osamote. O niečo menej z domácností s dvoma dospelými ľuďmi a ešte menej z trojčlenných domácností.

Čo však robiť, ak sa predsa len cítite byť nadmerným hlukom obmedzovaní? Na Slovensku je možné obrátiť sa na štátnu alebo mestskú políciu. Tá môže za rušenie nočného pokoja udeliť pokutu vo výške 33 eur. Najlepšie však je, ak si túto možnosť necháte na posledné miesto a radšej idete k susedom zaklopať a skúsite si danú situáciu pokojne vydiskutovať.


Darí sa vám udržiavať dobré susedské vzťahy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip, SITA
Odporúčame