Všetkého veľa škodí: Sú energetické nápoje nezávadné?

Energeťák

thinkstockphotos.com

Energetické nápoje, známe ako energeťáky sú čoraz obľúbenejšie. Dokážu vás nakopnúť vo chvíli, keď už nevládzete a najradšej by ste sa hodili do postele. V tejto uponáhľanej dobe teda našli svoje veľké využitie a mnohí ľudia si bez týchto nápojov nevedia predstaviť ani jeden deň. Sú však pre organizmus prospešné?

Nebezpečné len pri dlhodobom pití

Ak si dáte energetický nápoj naozaj len vo výnimočných prípadoch, vaše zdravie nemôžu nijak vážne ohroziť. Srdce a nervová sústava sú ohrozené len vtedy, ak je ich pitie na dennom poriadku. Obsahujú totiž škodlivé látky a pri dlhodobom pití môžu spôsobiť problémy so spánkom, zníženú koncentráciu, agresivitu či psychické poruchy. Po vypití energetického nápoja trpia najmä ľadviny a srdce. Nervová sústava ale dostáva tiež poriadne zabrať.

Na etikete tieto nežiadúce účinky často nenájdete, no na každom takomto nápoji hľadajte aspoň informáciu o tom, pre koho sú nevhodné. Kvôli vysokému obsahu cukru sa energetické nápoje neodporúčajú piť najmä diabetikom. Vysoký obsah kofeínu v kombinácií s taurínom môže uškodiť tiež ľuďom, ktorých trápia problémy so srdcom a liečia si vysoký krvný tlak.


Mohlo by vás zaujímať: Energetické nápoje: Čo v nich nájdete a kedy vám môžu ublížiť?


Neobsahujú len kofeín

Energetické nápoje preferuje mnoho dospelých ľudí, ktorí neobľubujú kávu. Keďže aj tieto nápoje obsahujú veľké množstvo kofeínu, okolo 250 mg, mohlo by sa zdať, že fungujú na rovnakej báze a je teda jedno, či si dáme šálku kávy alebo vypijeme plechovku energeťáku.

Pravda je však úplne iná. V týchto nápojoch okrem kofeínu nájdeme aj taurín, ktorý účinok kofeínu ešte zvyšuje. Ďalej je v nich veľké množstvo cukru, umelých farbív a sladidiel. Je však pravda, že do niektorých energetických nápojov sú pridávané aj vitamíny či kyselina listová. Pri kúpe by ste teda mali preferovať najmä tie.

Ako fungujú?

Energetické nápoje fungujú na úplne jednoduchom princípe. Po pätnástich minútach sa kofeín, taurín aj cukor z nápoja dostávajú do krvného obehu a nápoj tak začína účinkovať. Človek sa cíti čulo, nabudene a koncentrovane.

Po hodine však hladina týchto látok začína klesať. Prichádza únava, ktorá sa stupňuje. Zhruba po dvanástich hodinách telo odbúralo všetok kofeín zo svojho obehu a môže dôjsť k abstinenčným príznakom, ku ktorým patrí napríklad podráždenosť a bolesť hlavy.


Mohlo by vás zaujímať: Ste závislý na energeťákoch? Toto je 5 dôvodov, prečo by ste si na ne mali dať pozor


Čím ich nahradiť?

Ak premýšľate nad tým, že by ste pitie týchto nápojov chceli obmedziť, skúste ich nahradiť niečím iným a hlavne zdravším. Vhodnejšou náhradou energetického nápoja je určite napríklad káva, ktorá neobsahuje umelé sladidlá, farbivá ani cukor. Ak vám káva nechutí skúste zelený čaj alebo ovocné a zeleninové smoothies. Ideálne sú tie, ktoré obsahujú zeler, repu a bobuľovité ovocie.


Máte v obľube energetické nápoje? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame