Zápcha skutočne znepríjemňuje život: Zbavte sa jej ovocím i pohybom

Záchod

thinkstockphotos.com

Zápcha je skutočne nepríjemným problémom. Príčin jej vzniku existuje mnoho, či už to je stres, nedostatok pohybu alebo lieky. Výsledok je vždy rovnaký: bolestivé a utrápené hodiny strávené pri neúspešných pokusoch na toalete.

Zároveň zápchy súvisia s vekom. Čím sme starší, tým sa bohužiaľ objavujú častejšie. Existuje však množstvo overených spôsobov, akými sa zápchy môžete úspešne zbaviť.

Doplňte vlákninu

Vo výraznej časti prípadov stačí do jedálnička zaradiť viac potravín bohatých na vlákninu. Ide o nestráviteľnú súčasť rastlinnej potravy, ktorá je nosičom živín a súčasne pomáha odnášať odpad z čriev. Potraviny bohaté na vlákninu poskytujú objemný materiál pre prácu črevných svalov.

Vlaknina teda pomáha zabezpečiť pravidelnosť vylučovania, zároveň stimuluje črevá k práci. Jednou z ďalších pozitívne vplývajúcich vlastností vlákniny je aj jej schopnosť črevá čistiť. Pevné častice vlákniny mechanicky očisťujú ich steny, zabraňujú tak vzniku výrastkov.

Aj keď ju môžete príjmať vo forme výživových doplnkov, prirodzeným zdrojom je hlavne ovocie, zelenina, zrná a strukoviny. Naopak, chýba v mäse a rybách. Odporúčaná denná dávka vlákniny je 20 až 35 gramov, podľa dostupných údajov jej väčšina ľudí konzumuje o polovicu menej.


Mohlo by vás zaujímať: Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?


Pitný režim

Príjmu vlákniny musí sekundovať dostatočná konzumácia tekutín, ktorá pomáha pri jej presune tráviacim traktom. Vláknina na seba prirodzene viaže vodu, pri konzumácii potravy tak nesmieme zabudnúť na pitný režim. V opačnom prípade by bol efekt kontraproduktívny – viedol by k dehydratácii a následnej zápche. Vhodná je v tomto prípade predovšetkým čistá voda, ktorú môžete ochutiť kvapkami citrónu.

Dôležité ovocie

Jedným z kľúčových cieľov pri zápche je konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny. Z ovocia to je najmä to, ktoré má šupku, takže napríklad jablká alebo hrušky. Práve jablká sa odporúčajú jesť hodinu po jedle. Dobre tiež pôsobia i jabĺčne produkty, akými je napríklad šťava alebo jablkový ocot. Tie majú prirodzený očisťujúci účinok.

Okrem jabĺk by ste mali konzumovať tiež citrusové plody a banány, špeciálne dozreté. Zeleným by ste sa mali vyhýbať. Dobre si s prečistením radí aj rebarbora, ktorú môžete uvariť a zjesť napríklad s medom. Zo sušeného ovocia to sú hrozienka a predovšetkým slivky.


Mohlo by vás zaujímať: Prežívate na toalete hotové peklo? Zbavte sa zápchy rýchlo a účinne!


Zelenina a strukoviny

Vhodným spôsobom doplnenia vlákniny je konzumácia dostatku surovej zeleniny, napríklad kôpru, mrkvy, kapusty, kelu... Výborným pomocníkom sú tiež strukoviny, najmä fazuľa, bôb, šošovica, hrach, sója alebo cícer. Vláknina sa nachádza i v semenách ľanu, chaluhách, morských riasach a hubách, vrátane hlivy ustricovej, ďalej v maku alebo orechoch.

Viaczrnné produkty

Aby ste zápche predišli, je vhodné vyhnúť sa konzumovaniu obilninových produktov z bielej múky, ktoré sú zbavené nielen nestráviteľných častí, ale najmä vlákniny. Vhodné sú teda viaczrnné druhy pečiva, bohaté na rôzne druhy zŕn.

Čo vyradiť z jedálnička?

  • Varenú zeleninu nahraďte surovou
  • Klasickú ryžu vymeňte za naturálnu
  • Potraviny s vysokým obsahom sacharidov
  • Čierny čaj
  • Biele pečivo

Mohlo by vás zaujímať: Keď to nejde a nejde: Ako účinne bojovať so zápchou?


Káva pomáha, je však návyková

Mnohým ľuďom môže zápchu spôsobiť aj vynechanie rannej kávy. V nej je laxatívny kofeín, organizmus si naňho rýchlo zvyká a tak sa nedokáže dostatočne vyprázdniť. „To neznamená, že kávu treba piť každý deň. Naopak, je to skôr signál o potenciálne rizikovej závislosti. A to je dobrý dôvod na to, aby si človek nasadil niekoľkotýždňový kofeínový detox – dôsledná abstinencia od kofeínu zvýši citlivosť organizmu voči jeho účinkom a po skončení takéhoto detoxu budú človeku stačiť menšie dávky kofeínu na vyvolanie rovnako silných povzbudivých účinkov,“ hovorí MUDr. Igor Bukovský.  a dodáva, že počas detoxu sa môže vyprázdňovanie skomplikovať. Vtedy sú namieste akékoľvek prírodné prostriedky s laxatívnym účinkom, ale bez rizika ďalšieho návyku.

Vyjsť na čerstvý vzduch

Pohyb je pri tom jedným z odporúčaných liekov na zápchu. Pri pohybe dochádza k napínaniu brušného svalstva, posilňovaniu brušných orgánov – čo v konečnom dôsledku podporuje trávenie. Na podporu trávenia je veľmi vhodná rýchla chôdza, ľahký vytrvalostný beh, jazda na bicykli, či plávanie. Skvelé je tiež cvičenie jógy.


Čo sa pri zápche najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip, SITA
Odporúčame