Predĺžte život drahým domácim spotrebičom: Poradíme, ako na to

Kuchyňa

pixabay.com

Používame ich často, z veľkej časti slúžia na čistenie a upratovanie a tak si ani neuvedomujeme, že aj samotnú techniku treba z času na čas vyčistiť. Inak jej len zbytočne skracujeme životnosť. Na čo teda myslieť pri používaní vysávaču, umývačky riadu či práčky? V prvom rade ich treba pravidelne umývať, vďaka čomu prístroje nemusia plytvať energiou.

Práčka

Ide o nepostrádateľnú súčasť každej domácnosti, no existujú desiatky problémov, ktoré nás pri práčke môžu stretnúť. Či už ide o zdanlivé banality, ako ponožky, ktoré sa stratia kdesi za bubnom, vodný kameň alebo upchaté odtoky, takmer všetkému sa dá predísť pravidelnou údržbou. V prvom rade sa oplatí z času na čas prať s prostriedkom, ktorý odstraňuje vodný kameň.

Ďalším krokom je príležitostne vybrať zásuvku na prášok a poriadne ju vysprchovať, stačí aj čistou vodou. Dôležité je tiež meniť teploty prania, oplatí sa preto prať aj na vysokých teplotách,  napríklad aj s prázdnym bubnom alebo starými handrami vovnútri. Vysoká teplota napríklad pomôže zlikvidovať nechcené baktérie.


Mohlo by vás zaujímať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Umývačka riadu

Aj keď umývačka riadu čistí skutočne dôsledne, neznamená to, že by sa v jej vnútri z času na čas neobjavovali nechcené zvyšky. Špeciálne ide o mastnotu, ktorej sa najjednoduchšie zbavíte spustením prázdnej umývačky na vysokej teplote. Nezabudnite pridať tabletu určenú na čistenie umývačiek, v kombinácii s vysokou teplotou sa zbaví nechcených pozostatkov. Dobrou správou je, že narozdiel od práčok, umývačky nemajú až taký problém s vodným kameňom.

Vysávač

Jednoduchá výmena preplneného vrecúška nestačí. Vysávač pomerne jednoznačne napovedá, kedy nastal čas na jeho údržbu. Začne byť totiž ešte o niečo hlučnejší, ako zvyčajne. Výnimkou nie je ani výraznejší zápach. V tom prípade treba pozrieť hlavne filtre. Moderné vysávače majú najčastejšie dva – sofistikovanejší HEPA filter a tiež klasický, ktorý nie je problém vyprať v teplej vode.

Napriek tomu, že filtre sa dajú očistiť aj doma, špeciálne alergikom a ľuďom citlivým na prach sa odporúča meniť filtre aspoň raz dva roky. Pri výmene vrecúška a filtrov nezabudnite vnútro vysávača jednoducho umyť vlhkou handričkou.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme mikrovlnnú rúru: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Chladnička a mraznička

Pri chladničke a mrazničke je jedna vec udržiavať ich čisté a hygienické, druhá je im s tým pomôcť. Životnosť sa im predlžuje, ak nemusia vynaložiť na chladenie a mrazenie priveľa energie. Tá sa znásobuje napríklad prachom, ktorý sa ukladá zo zadnej strany na mriežke a taktiež ľadom. Preto treba tieto prístroje rozmrazovať. Pri moderných mrazničkách sa to stáva čoraz menej nevyhnutné, napriek tomu i malá vrstva ľadu dokáže výrazne zvýšiť spotrebu.

Čo sa týka mriežky, najlepšie si poradíte, ak chladničku odsuniete od steny, mriežku povysávate a prejdete vlhkou handrou. To by ste mali robiť aspoň raz ročne. Pri čistení vnútra chladničky si tiež pozorne všimnite odtokový kanálik, v ktorom sa zvykne usádzať množstvo nečistôt.

Rúra

Podobne, ako chladnička, aj znečistená rúra musí vynaložiť viac energie, čím logicky rastie spotreba. Nečistoty v jej vnútri sa čistia ťažko, kombinácia octu a sódy bikarbóny je však nápomocná, rovnako ako poriadna dávka trpezlivosti. Ideálne je poriadne umyť aj okienko, aby bolo vidieť dnu. Vtedy musíme pri pečení zriedkavejšie otvárať dvere rúry a tým pádom predlžovať čas prípravy.


Ako sa snažíte predĺžiť život domácim spotrebičom vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame