Presedíte denne celé hodiny? Hrozí vám nadváha, ale aj iné vážne ochorenia

Muž

gettyimages

Dlhodobé sedenie v práci, aute, doma pri televízii či počítači je v našej dobe úplne bežné. Životný štýl, v ktorom chýba pravidelný pohyb, však naše telo priam paralyzuje. Nadmerné sedenie významne ovplyvňuje kardiovaskulárne a metabolické funkcie v tele. Okrem bežných dôsledkov, akými sú bolesti chrbta, ťažkosti s kŕčovými žilami či obezita, môže viesť aj k vážnym ochoreniam, vrátane srdcovocievnych chorôb alebo rakoviny.

Choroba z vysedávania

Dnes presedíme priemerne asi päť hodín denne a sme z toho nielen ubolení, ale aj chorí. Lekári používajú pojem „siting disease“ – choroba z vysedávania.

Už po hodine sedenia sa znižuje tvorba enzýmov, ktoré pomáhajú spaľovať tuky. Spomalenie metabolizmu vedie často k nárastu obezity a zvýšenej záťaži na pohybový aparát. Typickými následkami „vysedávania“ sú aj degeneratívne choroby svalstva a zhoršenie ťažkostí s kŕčovými žilami.


Mohlo by vás zaujímať: Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?


Sedenie môže zabíjať

Spomínané dôsledky si človek ľahko spojí so sedavým spôsobom života. No málokto vie, že úzko súvisí aj s vyšším rizikom srdcovo-cievnych chorôb, rakoviny alebo cukrovky.

Podľa štúdie American Cancer Society z roku 2010 muži, ktorí presedia viac než šesť hodín denne, majú o 20 percent vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí sedia menej ako tri hodiny. U žien je toto riziko ešte vyššie, a to až o 40 percent. Ale pozor! Nejde len o obéznych ľudí. Dlhodobé sedenie zvyšuje ohrozenie života aj štíhlych ľudí.

Keď srdce bije na poplach

Sedavé zamestnanie podporuje ukladanie tuku vo vnútorných orgánoch. Aj u štíhleho človeka teda môže byť príčinou, prečo mu srdce obrastie hrubou vrstvou tuku. Zvyšuje sa zaťaženie srdca, ktoré je následne viac ohrozené ischemickou chorobou alebo infarktom.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Poradíme vám čo robiť, aby vaše telo trpelo čo najmenej


Zvýšený cukor v krvi

Podľa tohtoročnej štúdie na Floridskej univerzite sa prediabetes, zvýšená hladina cukru v krvi, vzťahuje na viac ako každého tretieho väzňa pracovného stolu a dlhých nadčasov. Bez ohľadu na kilá navyše.

Veľa ľudí s normálnou hmotnosťou nie je metabolicky zdravých. Môžu mať reprezentatívne BMI, ale vysoký podiel tuku oproti svalom. Ak vám ako žene namerajú nad 35 a mužovi nad 25 percent, patríte k nim. Ľudia s vnútornou obezitou sú viac ohrození metabolickým syndrómom: majú zvýšený krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukor v krvi.

Zákerný nádor môže byť „konečná“

„Usedený“ životný štýl sa spája aj s viacerými typmi rakoviny. Podľa austrálskej štúdie sedavé zamestnanie trvajúce viac ako 10 rokov zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny, hlavne hrubého čreva a konečníka. Dlhé sedenie má v tomto prípade podobné následky ako fajčenie.

Najlepšia prevencia je šport

Pravidelný pohyb popri sedavej práci, ideálne niekoľko hodín do týždňa, je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu. Žiaľ, neruší nepriaznivé následky dlhodobého sedenia. Má však preventívny účinok proti rakovine, srdcovo-cievnym chorobám a proti ťažkostiam s pohybovým systémom.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Zdravé rady

Aby sme zabránili negatívnym dopadom dlhodobého sedenia, je prirodzene najlepšie ho obmedziť. Ak sa mu v práci nevyhnete, naučte sa, ako zmierniť jeho nepriaznivé účinky.

Dbajte na správne držanie tela a robte si pravidelné prestávky. Dva- až trikrát za hodinu sa postavte, ponaťahujte sa a choďte sa napiť vody. Krátku pauzu využite na uvoľnenie svalstva. Môžete urobiť pár drepov, pocvičiť si so zápästiami, pomaly krúžiť hlavou alebo sa ohnúť v páse a na chvíľu zvesiť hlavu. Pomôže vám to prekrviť celé telo a bude sa vám aj lepšie rozmýšľať. Podobné pravidlá platia aj pre sedenie pri televízii alebo za volantom auta.

Čo môže urobiť zamestnávateľ?

Závery výskumov sú jednoznačné: dlhým sedením klesá koncentrácia, a tým aj produktivita práce. To je motivácia pre zamestnávateľa, aby neustále zlepšoval pracovné podmienky. Môže zaviesť napríklad:

  • prestávky nad rámec zákona
  • posilňovňu alebo jogovú miestnosť na pracovisku
  • polohovateľné pracovné stoly, pri ktorých je možná práca v sede i postojačky.

Z dlhodobého hľadiska sa zamestnávateľovi určite podobné zmeny oplatí zrealizovať. Môže nimi obmedziť preplácanie práceneschopnosti u chronicky preťažených zamestnancov.


Koľko hodín denne zhruba presedíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame