Prírodný multivitamín: Včelí peľ posilní celé telo a pomôže pri chorobách

Včelí peľ

gettyimages

Vedeli ste, že včelí peľ dokáže dodať energiu a pritom prospieva postave? Bojuje proti starnutiu a mnohým zdravotným ťažkostiam. Pre jeho bohaté zloženie a všestranné účinky na ľudský organizmus sa považuje za najväčší prírodný antioxidant. Za tento cenný poklad vďačíme najmä včelám, ktoré ho pre nás usilovne zbierajú. Pridávajú doň tajomné suroviny, ktoré z neho robia výnimočný doplnok pre zdravie.

Ako sa získava?

Pri opeľovaní kvetov a stromov zbierajú včely obrovské množstvo peľových zrniek. Po zachytení na zadných nohách ich obaľujú výlučkami žliaz a nektárom. Tak vznikajú granule včelieho peľu. Včelári ich získavajú pomocou lapačov, ktoré umiestnia pred vchodom do úľa. Jemná mriežka zachytáva peľové zrnká z ich zadných nôh.

Včelí peľ je ale aj potrava pre správny vývoj ďalších včelstiev. Aby netrpeli hladom, z každého úľa sa zbiera iba malé množstvo peľu.


Mohlo by vás zaujímať: Včelí peľ ako liek: Prospieva cievam, nervom a bojuje proti starnutiu


Bohaté zloženie

Celkovo sa v ňom nachádza viac než 250 látok, vrátane bielkovín, sacharidov, zdravých tukov a enzýmov. Včelí peľ je prírodný multivitamín. Obsahuje komplex vitamínov skupiny B, vitamín C, D, E, K a betakarotén. Významný je i podiel minerálnych látok ako draslík, horčík, vápnik, meď, železo, kremík, fosfor alebo mangán.

Peľové zrná sa môžu od seba odlišovať tvarom, farbou, vôňou i chuťou. Presné zloženie a kvalita závisí od rastlín a oblasti, v ktorej je peľ zbieraný, ale aj od druhu včely. Dôležitý je i spôsob spracovania a skladovania.

Elixír mladosti

Nukleové kyseliny, obsiahnuté v peli, priaznivo pôsobia na spomaľovanie starnutia. Pomáhajú vypnúť pleť a vyhladzovať vrásky. Pri pravidelnom užívaní poskytuje kožným bunkám potrebnú hydratáciu. Pozitívne zmeny možno postrehnúť aj v pigmentácii starnúcej pokožky.

Podpora energie a vitality

Vďaka obsahu širokej škály výživných látok je peľ skvelým prirodzeným zdrojom energie. U ľudí, ktorí ho pravidelne konzumujú, je zaznamenaný nárast síl, výkonu a energie o 40 až 50 percent, pričom reguluje hladinu cukru v krvi. Zároveň pomáha odbúrať nadmernú fyzickú a psychickú námahu.


Mohlo by vás zaujímať: Včelí propolis: Posilní imunitu, pomôže pri ekzémoch i plesniach


Doplnok pri chudnutí

Enzýmy v peli pomáhajú nášmu telu štiepiť a vstrebávať živiny prijaté z potravy. Podporujú trávenie a správne fungovanie metabolizmu, vďaka čomu sa dá využiť ako doplnok pri chudnutí.

Peľ je prevenciou hnačky, zápchy, žalúdočných i črevných ťažkostí. Na druhej strane zvyšuje chuť do jedla a pomáha pri nechutenstve.

Posilňovač imunity

V prírodnej medicíne a prevencii sa používa najmä na posilnenie imunity. Zdravá tráviaca sústava a črevná mikroflóra sú základom silnej obranyschopnosti. Peľ má vlastnosti podobné antibiotikám, preto môže ochrániť organizmus pred vírusmi, infekciami, ale aj poškodením voľnými radikálmi. Pomáha spomaliť vývoj mnohých chronických ochorení. 

Peľové zrnká sú tiež prírodným liekom na sennú nádchu a alergie. V tele znižujú obsah histamínu, ktorý je hlavným sprostredkovateľom alergií. S užívaním však treba začať aspoň šesť týždňov pred začiatkom sezóny.


Mohlo by vás zaujímať: Prinavráťte vášeň do vašej spálne: Sexuálny život okorení včelí peľ, ustrice aj figy!


Čo ešte dokáže?

  • pozitívne vplýva na krv: normalizuje hladinu cholesterolu v krvi, je vhodný pri anémii
  • posilňuje srdcovo-cievnu sústavu: pomáha pri problémoch s kŕčovými žilami, hemoroidmi, bráni vzniku krvných zrazenín, čím chráni pred infarktom a mozgovou mŕtvicou
  • pomáha pri chorobách pečene: pri cirhóze alebo po žltačke
  • prospieva zdraviu dýchacích ciest – je nápomocný aj pri astme
  • pozitívne pôsobí na nervovú sústavu: bojuje proti nespavosti, migrénam a depresiám
  • je užitočný pri kožných problémoch a poraneniach: akné, ekzémy, herpesy a rany na koži treba umývať vodou s rozpustenými zrniečkami
  • pomáha pri chronickom zápale prostaty a po operáciách prostaty

Užívanie a dávkovanie

Pri prvej konzumácii peľu začnite s malými dávkami. Pod jazykom si nechajte roztopiť 1 – 2 granule. Pokiaľ sa neobjaví alergická reakcia (svrbenie, opuch, ťažkosti dýchaním či závrat), môžete dávku opatrne zvyšovať.

Aby sa peľové zrnká dobre strávili a využili, mali by sa rozmiešať v mede alebo vo vychladnutej prevarenej vode s medom. Ideálne je užívať ich nalačno. Môžete ich tiež primiešať do ovocnej či zeleninovej šťavy alebo jogurtu. Nikdy ich neužívajte pred spaním a po mesiaci si urobte aspoň týždňovú prestávku. Pre celkové zdravie dospelým postačí 10 – 12 g denne, teda 1 až 2 vrchovaté kávové lyžičky granúl.

Náš tip: Aby sa zachovali vzácne vlastnosti peľu, uložte ho na tmavom a suchom mieste pri teplote do 10 ºC. Ideálne je skladovanie v chladničke v dobre uzatvárateľnom obale.


Aké skúsenosti máte s včelím peľom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame