Tofu je zdravšie ako klasický syr: Má minimum tukov, jedzte ho však opatrne

Tofu

pixabay.com

O tofu niektorí odborníci tvrdia, že je veľmi zdravé, iní zas, že spôsobuje obličkové kamene a problémy s trávením či štítnou žľazou. Jedno je však isté. Ak si ho dáte raz za čas, nič zlé vám nehrozí. Naopak, môže vám len prospieť, keďže obsahuje veľa vitamínov, minerálov, ale aj iných dôležitých látok.

Ideálny pre vegánov

Tofu sa vyrába podobne ako obyčajné syry. Rozdiel je len v tom, že nie zo živočíšneho mlieka, ale sójových bôbov. Získaná tekutina zo sóje sa vyzráža pomocou rôznych syridiel akými sú napríklad vápenaté soli. Vďaka nim je výsledné tofu plné vápnika.  Aj preto sa mu z času na čas nesprávne hovorí sójový syr a je preferované hlavne vegánmi a vegetariánmi.

Zdravší než syry

Ak by sme sa pozreli na zloženiu belania tofu, zistili by sme, že obsahuje minimum tukov a pomerne slušnú dávku potrebných bielkovín. Je teda ideálne pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

Takisto sa v ňom nachádza množstvo vlákniny, draslíka, železa, zinku, sodíku, vitamínov B, C a K, kyselina pantoténová, kyselina listová, omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Tofu navyše obsahuje aj izoflavóny, ktoré pozitívne vplývajú na srdce.


Mohlo by vás zaujímať: Pochúťka zo sóje: Syr tofu je skvelý nielen pri diétach


Udržiava zdravé srdce i kĺby

Vďaka všetkým dôležitým látkam, ktoré v sebe tofu ukrýva, slúži jeho pravidelná konzumácia na:

  • podporu prevencie rakoviny
  • podporu prevencie kardiovaskulárnych ochorení
  • podporu prevencie osteoporózy
  • podporu tvorby kostného a kĺbového tkaniva
  • zlepšenie koncentrácie a pamäti
  • elimináciu cholesterolu
  • chudnutie
  • zrýchlenie metabolizmu

Spájajú ho s dlhovekosťou

Obyvatelia Ázie patria medzi najdlhšie žijúcich ľudí a takisto ich najmenej trápi rakovina a kardiovaskulárne ochorenia. Častokrát sa tieto skutočnosti pripisujú tomu, čo jedia. Je to práve sója, ktorú majú často na tanieri.

Už dvetisíc rokov pred našim letopočtom patrila táto zdravá plodina medzi päť posvätných čínskych plodín. Mnoho odborníkov na zdravú výživu pripúšťa, že pravidelná konzumácia sóje môže ovplyvniť zdravie a dosiahnutý vek ľudí po celom svete.


Mohlo by vás zaujímať: Sójová pochúťka z Ázie: Zachutí tofu aj vám?


Len párkrát týždenne

Rovnako, ako mäso, ani tofu by sa nemalo jesť každý deň. Tofu je síce zdravé a oproti iným potravinám obsahuje oveľa menej tukov  i viac potrebných látok, ktoré urýchľujú trávenie a metabolizmus, no aj tak sa odporúča len 2- alebo 3-krát týždenne.

Niektorým ľuďom spôsobuje zdravotné problémy a preto ho treba, najmä spočiatku, konzumovať opatrne. Ak sa budete po tofu cítiť dobre, všetko je v poriadku a bez obáv ho jedzte aj naďalej. Len majte na pamäti, že aj dobrého veľa škodí.

Hlavne striedmo

Niektorí odborníci tvrdia, že sója a ani tofu zdravé nie je. Vyhýbať by sa mu mali napríklad ľudia, ktorých trápia obličkové kamene. Obsahuje totiž šťavelan vápenatý, ktorý prispieva k ich vzniku.

Rovnako sa jeho častá konzumácia spája so vznikom problémov so štítnou žľazou a dôsledkom môže byť apatia, nevoľnosť, únava či vypadávanie vlasov. Ďalej sa tiež hovorí o vzniku alergií alebo problémoch s pohlavnými orgánmi. Buďte teda striedmi a s jeho konzumáciou to nepreháňajte.

Pozor! Ak vám tofu nerobí dobre, preferujte radšej fermentované sójové potraviny, ako napríklad natto, tempeh či miso. Pri výrobe týchto potravín sa zo sóje odstránia látky, ktoré spôsobujú niektorým ľuďom zdravotné problémy.


Máte radi tofu? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame