Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi

alergia

sxc.hu

Hoci jarné prebúdzanie prírody patrí k najkrajším obdobím roka, pre asi pätinu populácie našich zemepisných šírok znamená hotovú nočnú moru. Je to hlavne preto, že s kvitnutím kvetov a stromov sa rapídne zvyšuje koncentrácia peľov v ovzduší. Tí citlivejší z nás tak namiesto vychutnávania si jarných prechádzok zápasia s kýchaním či uslzenými očami. Poradíme vám, ako príznaky alergie skrotiť a prežiť nadchádzajúce týždne v čo najväčšej pohode.

Otrava menom polinóza

Polinóza alebo aj takzvaná senná nádcha je sezónna peľová alergia. Vyskytuje sa teda len v istom období roka, pretože priamo súvisí s alergiou na pele určitých rastlín. Počet ľudí, ktorí sa s ňou rok čo rok trápia, sa začal výrazne zvyšovať až v druhej polovici minulého storočia. V oblasti medicíny však nejde o nijakú novinku či novodobý trend. Prvý popis alergie na kvety ruže pochádza z Perzie už z 9. storočia pred našim letopočtom.


Mohlo by vás zaujímať: Dolieha na vás jarná únava? 10 trikov, ako s ňou raz-dva zatočíte


Kam až môže peľová alergia zájsť?

Kýchanie, soplenie, zápal očných spojiviek, slzenie a svrbenie očí, či dokonca ich opuch – to všetko sú symptómy, ktoré alergikovi poriadne znepríjemňujú život. Odborne ich nazývame spoločným pojmom alergická rhinokonjunktivitída. Sú prípady, kedy je priebeh ochorenia taký dramatický, že pacienta úplne vyradí zo spoločenského života. Horší prípad ako status outsidera je však ten, kedy k príznakom pribudnú astmatické ťažkosti. Tie totiž môžu alergika priamo ohroziť na živote.

Je možné, že si sennú nádchu sami „vypestujeme“?

Aj keď prvé husle z hľadiska predispozície hrá genetická výbava, na vzniku alergie sa podieľajú aj ďalšie významné faktory. Medzi tie, ktoré ovplyvniť veľmi nedokážeme, patrí mesiac narodenia a sociálne postavenie. Podľa štúdie vedcov totiž sezónna alergia častejšie vzniká u tých, ktorí na svet prišli v jarných mesiacoch a v rodinách s priemerným či nadpriemerným príjmom. K precitlivenosti však ľahšie dochádza aj v prípade, ak ste peľovým alergénom dlhodobo vystavení. V praxi to znamená, že ak máte hneď za oknom aleju topoľov, na vznik sennej nádchy ste náchylnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás pálenie záhy? Uhaste požiar v hrdle raz a navždy!


Ako s alergiou zatočiť?

Keďže nepríjemné príznaky spôsobuje prítomnosť alergénu (peľov) v ovzduší, najjednoduchším variantom je pokúsiť sa im v čo najväčšej miere vyhýbať.

Zistite, čo vám najviac škodí – už pri prvých príznakoch alergie navštívte alergológa a podrobte sa testom, ktoré odhalia, na pele ktorých rastlín ste najviac citliví

Rešpektujte biorytmus prírody – k tvorbe peľu najviac dochádza od piatej do desiatej hodiny ráno, preto si vonkajšie aktivity presuňte radšej na podvečer

Buďte informovaní – bez predpovede počasia ani na krok: sledujte peľové spravodajstvo a na prechádzku sa vyberte radšej po daždi, kedy je koncentrácia peľov vo vzduch najnižšia

Čistota a hygiena nadovšetko – aj keď časté umývanie nie je pre pokožku najvhodnejšie, doprajte si čo najviac rýchlych spŕch. Je totiž dôležité zmývať peľ zachytený na povrchu tela a vo vlasoch. Takisto dbajte na časté striedanie čistého oblečenia. To stačí oprať na šetrnom rýchlom programe s minimom pracieho prášku.

Pozor na vonkajší vzduch – absolútnym tabu je sušenie bielizne vo vonkajšom prostredí (napr. na bakóne). Vetrajte skôr výnimočne, a to aj vtedy, keď je koncentrácia peľov nízka. Pri jazde autom okná neotvárate, v nasledujúcich týždňoch sa spoliehajte predovšetkým na klimatizáciu.

Vyskúšajte homeopatiká – ak trpíte silnou alergiou, lekár vám zaručene predpísal lieky, ktorých pravidelné užívanie neradno podceňovať. V prípade slabších symptómov však vyskúšajte liečivá na prírodnej báze. Za pokus to podľa skúseností niektorých z vás určite stojí.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame