Mozog tiež potrebuje tréning: Aby bol výkonný, cvičte ho zábavnou formou

Stará žena

gettyimages

Síce má mozog odlišné zloženie ako svaly, pracuje však podobne. Pravidelný tréning ho môže rozvíjať a udržať v dobrej kondícii. Stáva sa vám, že sa neviete rozpamätať na PIN kód na platobnej karte alebo na to, čo ste jedli včera? Svojmu mozgu zrejme nevenujete dostatok pozornosti. Ak si chcete zlepšiť pamäť a podporiť funkcie mozgu, poskytujte mu dostatok podnetov na spracovanie. Inak vám zakrpatie.

Rutina mu škodí

Mnohí z nás robia každý deň tie isté činnosti rovnako. Stereotyp však mozog ubíja a ten stále výraznejšie lenivie. Ak ho necháme napospas rutine, nehrozí nám len bežné zabúdanie prichádzajúce s vekom. V starobe na to môžeme kruto doplatiť Alzheimerovou chorobou alebo iným ochorením s poruchou pamäti, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života.  

Tajomstvo bystrej mysle

Mozog sa dá trénovať v každom veku. S bystrým myslením vám to môže páliť v pracovnej oblasti, ale aj na dôchodku. Veď kto by nechcel byť úspešný a pohotový do vysokého veku? Ak chcete mať čo možno najdlhšie skvelú mentálnu kondíciu, používajte myseľ efektívne.

Kľúčom k udržaniu mozgu vo forme je vedieť ho prekvapiť. Porušiť rutinu a robiť veci iným spôsobom. Poskytnúť mozgu zakaždým nové, nepoznané situácie a problémy, pri ktorých treba hľadať inovatívne riešenia.


Mohlo by vás zaujímať: Trénujte svoj mozog každý deň: K bystrému rozumu pomocou týchto trikov


Kognitívny tréning

Vzdelávanie a komplexné mentálne aktivity pomáhajú oddialiť zhoršovanie poznávacích funkcií. Či už v dôsledku starnutia alebo neurodegeneratívneho procesu. K takýmto činnostiam patrí aj kognitívny tréning.

Tento tréning pamäti cielene stimuluje mozgové funkcie. Zameriava sa na viaceré poznávacie schopnosti – okrem pamäti aj na myslenie, úsudok, vnímanie, emócie, pozornosť či reč. Cvičenia sú nasmerované na udržiavanie alebo rozvoj kognitívnych funkcií nad rámec bežných každodenných činností. Podporujú tvorbu siete nových, neobvyklých nervových spojení. Zaktivizujú tie časti mozgu, ktoré nie sú pri rutinných činnostiach dostatočne využívané. Tým udržiavajú celý mozog v stave vysokej výkonnosti.

Nádej pre chorých

Kognitívny tréning existuje aj ako program pre osoby s miernou formou Alzheimerovej choroby, ktorá im komplikuje život problémami s pamäťou a komunikáciou. Pravidelný tréning pomáha zlepšiť výkon mozgu, spomaliť zhoršovanie problémov, a tým podporiť liečbu.

Gymnastika pre mozog

Nečakajte, kým sa objavia prvé prejavy slabnúceho kognitívneho výkonu. Mozog sa dá trénovať aj celkom jednoducho, zábavne a navyše zadarmo. Skúste len robiť veci inak, ako ich robíte bežne.

Na tomto princípe sú založené cvičenia s názvom Neurobik. Táto duševná gymnastika je v podstate aerobik pre mozog, ktorý vedie k jeho posilneniu. Pomáha obnoviť dlhodobo nepoužívané spoje medzi nervovými bunkami a budovať medzi nimi nové prepojenia. Na tento účel potrebuje mozog nové, neobvyklé činnosti, pri ktorých môže zapojiť všetky zmysly: hmat, čuch, chuť, zrak aj sluch.

Väčšina dospelých sa spolieha v prvom rade na zrak a sluch. Tak najviac využíva zrakové a sluchové dráhy v mozgu. Naproti tomu deti poznávajú okolie všetkými zmyslami.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ: Precvičte si mozog logickými a matematickými hádankami! Len pár ľudí dokáže vyriešiť všetky z nich!


Ako začať?

  1. Zapojte aspoň jeden zmysel v netradičnej súvislosti: keď vyradíte zmysel, na ktorý sa v danej situácii spoliehate, donúti vás to použiť ďalšie zmysly.
  2. Porušte nečakane a zásadne rutinnú činnosť: mozog povzbudíte k činnosti a začne tak vytvárať nové asociácie.

Katz a Rubin, autori tohto mozgového aerobiku, uvádzajú vo svojej publikácii viac než 80 cvičení na tieto účely. Môžete sa inšpirovať niekoľkými príkladmi:

  • skúste písať, učesať sa, vyčistiť si zuby alebo sa najesť opačnou rukou, než ste zvyknutí
  • oblečte sa so zavretými očami
  • presuňte veci v domácnosti, napríklad odpadkový kôš, na iné miesto
  • hľadajte a rozpoznávajte veci len pomocou hmatu: kľúče v kabelke, mince vo vrecku
  • vyberte sa do práce inou cestou než obvykle
  • doprajte si na obed netradičné alebo exotické jedlo
  • pokúste sa identifikovať koreniny len na základe ich vône
  • učte sa nové zručnosti, najlepšie s využitím iných zmyslov ako zraku – napríklad posunkovú reč.

Čo preň ešte môžete urobiť?

Možností, ako trénovať svoj mozog, je skutočne veľa. Majú podobu logických a pamäťových hier, ako napríklad karty, pexeso, scrabble, lúštenie krížoviek či hlavolamov. Prospešné je aj čítanie kníh alebo študovanie cudzích jazykov. Skvelú príležitosť poskytuje i kontakt s novými ľuďmi. Komunikácia „naštartuje“ váš mozog k bdelosti a aktivite.

Dôležité pritom je, aby vám tieto činnosti prinášali radosť. A nezabudnite, že s mentálnym tréningom je to ako s fyzickým cvičením. Aby prinášal výsledky, mal by byť pravidelný!


Ako sa snažíte trénovať svoj mozog vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame