Pozor na umelé sladidlá: Neschudnete a môžete škodiť svojmu zdraviu

cukor

kozzi.com

Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí sa nechali nalákať na to, že z umelého sladidla nepriberú a nepokazia sa im zuby? S obľubou a s čistým svedomím teda používate tento biely prášok, či tabletky denne vo vašej domácnosti. Asi budete prekvapení, no umelé sladidlá ani zďaleka neprospievajú vášmu zdraviu. Práve naopak. Okrem priberania môžu dokonca spôsobiť vo vašom tele vznik rakoviny.

Z „light“ nápojov neschudnete

Umelé sladidlá sú okrem prášku, či tabletiek na sladenie, pridávané napríklad aj do takmer všetkých známych sladených nápojov s prívlastkom „light“. Počet užívateľov umelých sladidiel sa z roka na rok zvyšuje. Logickým uvažovaním by sme teda mali dospieť ku konštatovaniu, že počet obéznych ľudí sa preto znižuje. No omyl. Nie je tomu vôbec tak. A viete prečo?

Umelé sladidlá podporujú chuť na sladké

Vedeckými výskumami bolo zistené, že keď telu dodáte sladkú chuť bez akýchkoľvek kalórií, vzbúri sa proti tomu, že ste ho oklamali a začne si pýtať kalórie, o ktoré bolo ukrátené. Umelé sladidlá teda zvyšujú pocit hladu a celkový apetít. Celkový príjem kalórií ich používaním rastie. Ani v dnešnej dobe totiž nie je také ľahké oklamať matku prírodu a zákony, podľa ktorých funguje náš organizmus.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na cukrovku: Čím si sladíte život vy?


Radšej sa im vyhnite

O bezpečnosti používania umelých sladidiel sa vedú búrlivé diskusie. Neraz sa hovorí, že všetko čo je čisto syntetického pôvodu má aj nejaké negatíva – a v tomto prípade sú tie negatíva dosť podstatné. Okrem omylu s chudnutím a môžu oslabovať celý imunitný systém človeka. Na Slovensku sa najčastejšie používajú sladidlá s názvami acesulfám, aspartám, cyklamát a sacharín.

Pozor najmä na ASPARTÁM – E 951

Práve spomínaný aspartám je sladidlom, ktoré patrí medzi najspornejšie. Je 200-krát sladší než cukor získaný z repy a používa sa pri sladení viac ako 6000 potravín. Mnohé štúdie však poukazujú na to, že táto prísada je doslova jed a objavili sa dohady, že môže dokonca spôsobovať rakovinu mozgu či podľa výskumu Ramazzini Foundation spred pár rokov leukémiu a rakovinu prsníkov. Oficiálne úrady a komisie sa však s týmito názormi nikdy nestotožnili, pretože štúdie podľa nich nespĺňali potrebné kritériá. Nazýva sa tiež NutraSweet, alebo Equal. Rozkladá sa už pri teplote 30°C a preto sa nemôže používať ani na pečenie. A tým je pre náš organizmus nemierne nebezpečný. Jeho jednotlivé časti sa v našom tele pri vnútornej teplote, ktorá je logicky vyššia ako 30 °C, rozložia a toxikujú náš organizmus. Aspartám sa rozloží napríklad aj na methanol, z ktorého sa vyrába palivo pre motorové vozidlá.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


Kde sa nachádza?

Používa sa v mnohých sladených nápojoch, sladidlách a potravinách pre cukrovkárov, cukrovinkách, sladkom pečive, zmrzlinách, pudingoch, čokoládach, ale aj v rôznych výrobkoch, ktoré si bežne kupujeme v lekárni. Čítajte etikety a pozor si dajte najmä na označenia E 950 – E 954. Radšej ich nahraďte trstinovou melasou, trstinovým cukrom, či javorovým sirupom. Vedci síce jeho používanie nezakázali, no neodporúčajú ho konzumovať.

Budúcnosť je v stévii?

Nebezpečné umelé sladidlá by mohla časom vymeniť rastlinka menom stévia. Cukor, ktorý sa z nej získava je prírodný a zrejme podstatne zdravší a napríklad na nemeckom trhu sa už objavujú nápoje, ktoré sú ňou sladené.

Zdroj: kozzi.com, SITA, Nela
Odporúčame