Pravdivý príbeh: Spory o dedičstvo nás rozhádali, so súrodencami sa nerozprávam

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Naša rodina držala vždy pokope. Rodičia nás vychovávali s veľkou láskou a už od detstva nám vštepovali, že rodina je na prvom mieste, nech sa deje čokoľvek. Ja aj moji dvaja bratia sme teda držali vždy spolu a pomáhali si v každej situácii.


Boli sme už dospelí a každý z nás mal svoju rodinu. No aj napriek tomu sme sa pravidelne stretávali, trávili sme spoločne letné dovolenky a naše deti boli aj dobrými priateľmi. Myslela som si, že to takto bude navždy. Bola som nesmierne hrdá na to, aký máme medzi sebou vzťah.

Vždy keď som počula o sporoch medzi súrodencami, tak som len mávla rukou. Myslela som si, akí sú tí ľudia hlúpi, keď sa hádajú o peniaze alebo iné nepodstatné veci. Na druhej strane mi ich bolo veľmi ľúto, pretože si neuvedomovali, že rodina musí byť prvoradá.

Ja som mojím bratom bezhlavo verila úplne vo všetkom. Nikdy som nezapochybovala o tom, že sú to lojálni a féroví ľudia, ktorí by ma nikdy nezradili. Život to však zariadil inak a to, čím som si bola najviac istá, sa začalo rozpadávať ako domček z karát.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Začalo sa to smrťou nášho milovaného otca, ktorý bol dlhé roky ťažko chorý. Svoj boj napokon prehral, čo nás všetkých veľmi zasiahlo. Upokojovala ma myšlienka, že v tejto ťažkej situácii nie som sama a mám sa na koho obrátiť. Žialili sme teda spoločne.

To som však ešte nevedela, že bratia začali poza môj chrbát kuť pikle. Dodnes si neviem vysvetliť, čo ich to napadlo, no začali každý deň navštevovať našu mamu, ktorá už tiež mala svoj vek a takisto bola veľmi chorá. Tvárili sa, akí sú dobrí synovia a mňa ohovárali, že sa vôbec o nich nezaujímam a mamu nenavštívim, ako je rok dlhý.

To však nebola pravda. Mala som prácu, ktorá ma vyčerpávala. Doma som mala tri nedospelé deti a manžela, o ktorého sa bolo treba starať. Na rozdiel od bratov, keďže jeden bol nezamestnaný a druhý na invalidnom dôchodku. Navyše oni bývali v tom istom meste, ako naša mama.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Jedna dcéra nenávidí druhú - ako ich mám udobriť?


Mohli ju tak navštevovať každý deň. Aj tak nemali, čo iné na robote. Pracovať sa ani jednému z nich nechcelo a ich manželky boli dosť hlúpe na to, aby ich obskakovali. Bratia si tak dlhé roky žili ako v bavlnke. Ja som to tak ľahké nemala.

Napriek povinnostiam som mame každý večer aspoň zavolala. Myslela som si, že telefonáty stačia, veď som sa pravidelne uisťovala, či jej nič nechýba a na svoju obranu musím povedať, že sme občas prišli aj na návštevu.

Očividne to však nestačilo a táto situácia sa naozaj vyhrotila. Bratom som stále verila a o ich zajačích úmysloch som nemala ani poňatia. Povedala mi to až mama, keď sme ju prišli aj s deťmi pozrieť cez vianočné sviatky. Vyčítala mi, že bratia majú pravdu a ja na ňu kašlem a vôbec sa nezaujímam. Nechápala som však o čom hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Potom mi to došlo. Bratia sa očividne proti mne spikli. Snažili sa mame vsugerovať, aká som zlá dcéra. Mama týmto ich intrigám uverila a prepísala dom aj pozemky na bratov. Povedala, že si nezaslúžim zdediť tretinu majetku, keď prídem raz za pol roka. Bratia sú vraj u nej každý deň. Chodia jej nakúpiť, upratujú jej a starajú sa o ňu. Toto rozhodnutie však nebolo voči mne fér.

Cítila som sa veľmi dotknutá. Som si však istá, že toto bol len výsledok nátlaku bratov. Určite ju dlho prehovárali, pretože takéto niečo sa na ňu vôbec nepodobá. Vždy tvrdila, že musíme držať spolu a nakoniec sa takto nechá zmanipulovať?

Nakoniec sa stalo najhoršie. Bratia byt predali a mamu presunuli do domova dôchodcov. Je mi to ľúto, pretože doplatila na svoju dobrotu. To, čo jej spravili, bola čistá vypočítavosť. Všetko mali dopredu premyslené. Vedeli, že ja by som s tým nikdy nesúhlasila a tak museli vymyslieť plán, ako sa ma zbaviť. No ja verím, že sa ja i moja mama ešte dočkáme spravodlivosti. Vzťah k bratom však utrpel veľké rany.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (15)

 • li 18.05.2018, 10:38

  Niektori surodenci su j..e..b....i,ked sa ozenia, vydaju.Ti novi partneri, im tak vstupia do zivota, ze zabudnu, kto je ich brat,sestra.K nam si tiez najmladsi brat doviedol do rodneho domu zenusku.Bola to taka darebna svina, drza, vypocitava rocnik 1976.Rodicmi sa nechali vydrziavat, neplatili za dom elektrinu, plynove kurenie atd.Je nas 6, ked som hajzlovi dohovarala, preco neplati, povedal mi , starsej sestre o 10 rokov, aby som sa nestarala.Nevesta bola drza, nerobila, akurat vykotila 3.deti.Islo to robit az po 40ke, teliatko.Nie raz povedala na otca, citujem.Ten toho ale pozere.....Len za to, ze si odkrojil zo salamy, ktoru kupila mama. Potom sa urobil po smrti otca natlak, jak oni odidu z domu, ked mama neprepise majetky na synacika, hlavna vec, ze nas bolo 6.Kto mohol k mame prisiel, pomohol.Bohuzial, po prepisani majetkov, poli, humna, uz nam brat zakazal chodit aj za mamou a mne oznamil, ked som prisla k mame, ze som tam uz len na navsteve.Pod hrozbou bitky, som tam prestala chodit, mame sa dalej ublizovalo, brat si dal spolocny ucet s mamou a okradal ju o cely dochodok, lebo on chudacik si naj.eb....l 3 deti a on nema.Zena mu vala sunky doma, nerobi a tak bol natlak po 80ke na mamu.Nemohla sa dostat k svojmu dochodku, lebo ziadny uz nema.Ten soplavy chrapun, nikoho nepocuval, len naivnu zenusku.Mame som dohovarala, nech okamzite zrusi darovaciu zmluvu, lebo toto nebolo fair-play.Nie, nechcela to urobit, ona uz v jej veku, nebude uz nic prerabat.Ked ju v 88 rokoch postihla mozgova prihoda, tak brat sa otocil autkom, smerom do nemocnice, lebo pocul, ze su pri mame starsie sestry, ktore ju krmili, ved naco by tam on isiel.Dufam, ze sa otocia aj jeho pankharti, ked on bude po mrtvici.Tolko zla, co priniesla nejaka nevesta do nasho domu, no grc.Mama sa modlila, aby si ju zobral panbozko, lebo doma ju necakalo nic dobre, nic mile, este by vyuzivali dalej jej dochodok, nenazrate svine.Ja mu uz serem na cele majetky, ale to, ze clovek nemoze prist do rodneho domu, je hrozne.Tak sme ostali vydedeni a ani neviem, preco?Dufam len to, ze osud ustedri podobne mojmu bratovi a jeho 3-detickam.Za takym chrapunom mi nie je ani luto, len mama si nezasluzila to, co jej urobili.

 • Stano 18.05.2018, 07:01

  V tejto skorumpovanej krajine sa všetko dá. Stačí len poznať tých správnych ľudí a mať aspoň nejaký keš. Zákony vytvárajú tí, ktorí si ich môžu nastavovať tak ako im vyhovuje, teda žiaľ neplatia. Ale ak je ten byt, či dom s pozemkom (rozhodnite sa) už synovia predali tak to už nie je iná vec a je jedno či dedičstvo alebo darovanie. Tá ich mama už môže v starobginci premýšľať na to, ako celý život zastávala že rodina je všetko a musí držať pri sebe a ako sa nakoniec zachovala. Ale jeden zákon platí na 100% a vždy bude. Za dobrotu na žobrotu. Synáčikovia už tie peniaze s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak prepili.

 • adamko 17.05.2018, 16:12

  Keď rodič počuje na jedno ucho a nevie sa porozprávať so všetkými svojimi deťmi otvorene tak to takto dopadne. A keď skončí v starobinci a tí ktorým veril s ním vyjebali je to len a len jeho problém.

 • mm 17.05.2018, 15:10

  Vydedit sice dieta nemoze, ale za svojho zivota moze predat alebo darovat moze vsetko. Taktiez, ked otec zomrel, mohli sa surodenci dohodnut, ze dedit otcovu cast bude len mama. Po darovani minimalne tarchu tam ale nechat mala, aj ked vsetko prepisat na synov. Nuz jedna vec je vychovat k sudrznost a druha dokazovat skutkami- a pisatelky mamka teda nebola prilis rodinne zalozena svojimi cinmi.

 • evelina 17.05.2018, 14:45

  Priznám sa, že nechápem, prečo rodičia prevádzajú darovaním svoj majetok ešte za života na niektoré dieťa alebo vnuka a riskujú, že skončia ako úbožiaci v dome dôchodcov. A potom nadávajú na nevďačné deti. Ak majú tri deti prečo uprednostnia jedno či dve a pritom očakávajú, že to tretie sa bude o nich "s láskou" starať ? Robia to z lakomosti, z hlúposti alebo trucu?

 • Leonix 17.05.2018, 13:36

  človek môže so svojim majetkom urobiť čokoľvek. Aj keď už je hrobárovi na lopate. Mňa môj "otec" tiež takto obišiel a byt napísal resp. predal za symbol. cenu svojmu synovi (môj nevlastný ml. brat). S tým však nič nenarobím ......

 • JaTy 17.05.2018, 11:56

  tento príbeh nie je dnes ojedinelý, pre dedičstvo sa rozhádali aj dobré rodiny. Ale mám niekoľko výhrad. Po smrti otca muselo prebehnúť dedičské konanie, matka dedila polovicu majetku a z druhej jednu štvrtinu, teda aj pisateľka jednu štvrtinu, iné by bolo keby sa dediči dohodli, že matka je jedinou dedičkou. Podľa toho, ako to vtedy bolo, môže pisateľka súdne napadnúť darovaciu zmluvu. Navyše je neopometuteľnou dedičkou zo zákona, nebola vydedená (!) a teda má nárok na dedičstvo, čo by malo byť vzaté do úvahy pri dedičskom konaní po matke a dary dané za života sa berú pri ňom do úvahy.. Mal by to vziať do rúk kvalitný majetkový právnik a ešte teraz, zakiaľ matka nebola vyhlásená za nesvojprávnu !

 • juch 17.05.2018, 11:41

  clovek sa zmeni k horsiemu ked sa ozeni alebo vyda stane sa sebcom a surodenecke vztahy prestanu existovat.

 • Nika 17.05.2018, 10:04

  Lenze tam je rozdiel taky ze dceru nevydedila, jednoducho rozdala majetok este za zivota a na to ma narok pokial nebola zbavena svojpravnosti. Pokial vsak matka prisla na to a konecne otvorila oci, ze ju synovia oklamali a majetok im darovala a nie predala za symbolicku sumu, moze sa kludne obratit proti nim a majetok vymahat spat.

 • Stano 17.05.2018, 09:23

  Papier znese, obáločka to istí. Zákony sú dnes na to aby sa porušovali. Dnes sa dá vybaviť a napísať čokoľvek. Ide o to kto má lepšieho právnika. Poznám prípady, kde chlap viedol dvojitý život a mal rodinu a s milenkou mal dieťa, a po smrti všetko odkázal milenke a rodine nedal ani deravý groš.

1 2 >

Pridať komentár