Odpovedá výživová poradkyňa: Je možné zbaviť sa anémie správnou stravou?

Diagnóza

gettyimages

Dobrý deň, dcére povedali, že má anémiu, tak by som chcela vedieť, aké potraviny by mala jesť. Za našich čias sa hovorilo, že pečeň a špenát. Ale špenát tuším vraj dnes nie je také terno a pečeň sa nedá jesť stále. Dcére dali aj tabletky, ale ja by som to skúsila upraviť najprv iba jedlom. Až keď by to nepomohlo, tak potom dávať lieky. Ďakujem srdečne za radu.

Dobrý deň, milá čitateľka,

nepoznám zdravotný stav vašej dcéry a rozhodnutie nedávať jej výživové doplnky, ale skúsiť to najskôr prostredníctvom konzumácie správnych potravín je, samozrejme, na vás. Domnievam sa, že sa jedná iba o ľahkú anémiu spôsobenú deficitom železa (za anémiu môže byť zodpovedný aj nedostatok vitamínu B12 alebo kyseliny listovej), čiže voľba správnych potravín a ich konzumácia v dostatočnom množstve by mohla dcérin zdravotný problém vyriešiť.

Máte pravdu v tom, že špenát bol v minulosti preceňovaný, čo sa týka zastúpenia železa. Avšak skutočnosť je taká, že obsahuje slušnú dávku železa – ½ šálky vareného špenátu pokryje takmer 20 % odporúčanej dennej dávky.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Ako je to s pečeňou? Vnútornosti i mäso sú vo všeobecnosti dobrou zásobárňou železa. Vhodnou voľbou je napríklad hovädzia pečeň. Okrem železa obsahuje i kyselinu listovú a vitamín B12. Problémom v tomto smere môže byť jej kvalita. Dcérke teda odporúčam konzumovať hovädziu pečeň v bio kvalite, respektíve od overeného chovateľa dobytku.

Samozrejme, spestrením jedálneho lístka by mohlo byť aj hovädzie mäso, ktoré je slušným zdrojom železa. Hovädzí steak so zeleninou bohatou na vitamín C (podporuje vstrebávanie železa) je takisto bojovníkom proti anémii.

Výbornou zásobárňou železa sú aj strukoviny, hlavne šošovica a čierna fazuľa. Pol šálky šošovice obsahuje viac ako 20 % odporúčanej dennej dávky (ďalej ODD) železa a rovnaké množstvo čiernej fazule cca 10 % ODD. Okrem železa disponujú aj bohatstvom v podobe bielkovín, vlákniny, vitamínov skupiny B, vitamínu E, vápnika, draslíka a ďalších. Ak dcéra nie je fanúšičkou tradičných polievok so strukovinami a ani prívarkov, skúste tieto strukoviny pridať do šalátov alebo z nich pripraviť chutné nátierky. V takejto podobe si ich zamiluje!

Poďme však k potravinám, ktoré by mohli dcére chutiť hlavne vtedy, ak rada maškrtí. Zdrojmi železa sú totiž aj horká čokoláda, pistácie a hrozienka. Tridsať gramov kvalitnej horkej čokolády poskytne takmer 20 % ODD železa, rovnaké množstvo pistácií a hrozienok niečo okolo 6 % ODD. Pri voľbe týchto potravín treba dbať takisto na kvalitu. Volíme čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70 %. Pri pistáciách si dávame pozor na obsah soli a tuku, ideálne je zvoliť nepražené a nesolené, ktoré sa dajú použiť v mnohých jedlách. Ak dcérke v takejto podobe chutiť nebudú, je lepšie pripraviť si ich doma na troške olivového oleja a dochutiť štipkou himalájskej soli. Pri kúpe hrozienok volíme tie, ktoré neobsahujú pridaný cukor a konzervačné látky. Tieto tri potraviny jeme, samozrejme, s mierou, predstavujú iba spestrenie jedálneho lístka.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Za zmienku stoja aj ďalšie potraviny obsahujúce železo. Jedná sa o cícer, sardinky, trstinovú melasu, marhule, slivky, mandle a tekvicové semienka.

Na záver by som vás ešte rada upozornila na to, že vstrebávanie železa znižuje nadmerná konzumácia kávy, čaju a takisto vláknina. Pri niektorých rastlinných zdrojoch železa zasa platí, že železo je v nich naviazané napríklad na fytáty a preto sa z nich ťažko vstrebáva. Z toho dôvodu je napríklad veľmi dôležité namočiť strukoviny na dostatočne dlhý čas do vody – fytáty sa uvoľnia a, samozrejme, celkovo staviť na pestrý jedálny lístok zložený zo živočíšnych i rastlinných zdrojov železa. 

Milá čitateľka, verím, že uvedené potraviny si dcéra obľúbi a o niekoľko týždňov sa stane anémia minulosťou. Držím päste!

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame