Podzemný poklad Slovenska: Termálne pramene liečia nielen v kúpeľoch

Bad Pöstyén

commons.wikimedia.org

Na Slovensku sa v pomere k jeho geografickej rozlohe nachádza veľké bohatstvo termálnych a minerálnych prameňov. Tie vďaka svojmu liečivému zloženiu priaznivo vplývajú na naše zdravie. Pramene môžeme využívať okrem pitia tiež v podobe liečebných pobytov v kúpeľoch alebo návštevou prírodných kúpalísk. Niektoré z nich bývajú vďaka termálnej vode otvorené celoročne a tie so studenou minerálnou vodou sa otvárajú počas letnej sezóny, ktorá sa už nezadržateľne blíži.

O kúpele si treba zažiadať

Najkomplexnejšie pozitívny z pohľadu vplyvu na zdravotný stav je bezpochyby liečebný pobyt v kúpeľoch. Pokiaľ sa chcú pacienti na takýto pobyt dostať, musia oň zažiadať u svojho obvodného lekára. Podľa spôsobu úhrady môžeme pobyty rozdeliť do troch skupín. Buď ich úplne preplatí poisťovňa, alebo ich uhradí čiastočne, prípadne si za celý pobyt platia klienti sami.

To, či náklady za liečebný pobyt budú úplne alebo čiastočne pokryté poisťovňou závisí od diagnózy a akútnosti zdravotného stavu. Pre uľahčenie byrokratického procesu kúpele čoraz častejšie ponúkajú možnosť vybrať si súkromné pobyty pre osoby, ktoré si ich chcú financovať sami. Tieto sa často špecializujú na relax, špeciálne kúry alebo vybrané vekové skupiny.

Pozor na minerálnu vodu

Veľmi často býva v blízkosti kúpalísk a kúpeľov aj prameň, z ktorého sa dá liečivá voda piť. Obsah minerálov v tejto vode je oveľa vyšší ako pri bežnej minerálnej vode z obchodu. Pokiaľ teda nejde o pitnú kúru pod dohľadom špecialistov, nemali by sme to s pitím na vlastnú päsť preháňať. Vysoký obsah minerálov nemusí mať rovnako blahodárne účinky na všetkých a v premineralizovanýom organizme sa môžu objaviť rôzne iné ťažkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Kúpele môžu pomôcť pri mnohých problémoch: Ako si ich vybaviť?


Vhodné sú aj kúpaliská

Pokiaľ zdravotný stav nie je akútny a dovoľujú to možnosti, zdraviu prospešná môže byť aj návšteva prírodného minerálneho či termálneho kúpaliska. Ak sa jedno nachádza vo vašom okolí, môže mať čas strávený v liečivej vode podporný charakter liečby. Plávanie či vodný aerobik sú druhy športu, ktoré sa dajú vykonávať aj pri obmedzenej pohyblivosti a pôsobia pozitívne aj pri redukcii hmotnosti či spevňovaní svalstva.

Náš tip: V lete na termálnom kúpalisku netreba zabúdať ani na ochranu pred slnkom, správny pitný režim a primeranú stravu. Pri vysokom krvnom tlaku a iných srdcovo-cievnych ťažkostiach je tiež dôležité sledovať odporúčanú maximálnu dobu strávenú v horúcich sedacích bazénoch.

Železitá voda na pohyb

Železité termálne pramene, ktoré majú blahodárny vplyv napríklad na pohybové, kožné či urologické ústrojenstvo, nájdeme na Slovensku hneď na niekoľkých miestach. Ich charakteristikou je hnedasto-zelená voda a to práve vďaka vysokému obsahu železa. Jedným z najznámejších stredísk u nás, ktoré využíva pramene s touto charakteristikou je Bešeňová. Takúto vodu ale nájdeme aj na kúpalisku v Sliači alebo vo Vrbove.

Slovenské unikáty

Pri srdcovo-cievnych ochoreniach môžete navštíviť napríklad kúpalisko vo Vyšných Ružbachoch, alebo Číži. Ich voda je totiž unikátna nielen v kontexte Slovenska, ale rovno celej Európy. Žriedlo Izabela vo Vyšných Ružbachoch je napríklad najvýdatnejším uhličitým žriedlom nášho kontinentu. Liečivý účinok uhličitej vody spočíva vo vstrebávaní oxidu uhličitého kapilárami pokožky. Tie sa vďaka nemu rozširujú a prekrvujú kožu a aj vnútorné orgány.

Kúpele v Číži sú unikátne svojou jódovo-brómovou vodou. Voda s takýmto zložením je vzácna nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Je slaná, čo súvisí s výskytom naftových ložísk v regióne. Unikátne je tiež zloženie vody v Podhájskej, ktorá je porovnateľné s vodou Mŕtveho mora. V spodných vrstvách tohto treťohorného žriedla sa našli zuby rýb a iné pozostatky života. Voda pri ústí dosahuje teplotu až osemdesiat stupňov.


Mohlo by vás zaujímať: FOTO V najznámejšom kúpeľnom meste u nás je čo obdivovať: Ukrýva mnoźstvo zaujímavých miest


Kam sa vybrať do kúpeľov?

Choroby pohybového ústrojenstva:

Bojnice, Číž, Dudince, Kováčová, Lúčky,  Nimnica, Piešťany, Rajecké Teplice, Sklené Teplice, Smrdáky, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice

Choroby obehové ústrojenstva:

Bardejov, Brusno, Číž, Dudince, Nimnica, Sliač, Vyšné Ružbachy

Choroby dýchacích ciest:

Badejov, Lučivná, Nimnica, Nový Smokovec, Štós, Tatranská Kotlina, Tatranské Matliare, Tatranská Polianka, Štrbské Pleso

Kožné choroby:

Smrdáky, Trenčianske Teplice

Choroby tráviaceho ústrojenstva:

Bardejov, Brusno, Kováčová, Korytnica, Nimnica, Turčianske Teplice, Vyšné Ružbachy


Ktoré kúpele ste už navštívili vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: commons.wikimedia.org, commons.wikimedia.org, Jana
Odporúčame