Obezita ničí zdravie aj skracuje život: Ako zhodiť kilá navyše?

Obezita

gettyimages

Obezita sa dnes považuje za ochorenie a stáva sa celosvetovým problémom. Primárnou príčinou jej rapídneho nárastu sú zmeny životného štýlu, ktorý je typický nedostatkom pohybu a stravou bohatou na tuky. Dobre živené telá nie sú výnimkou ani u nás. Platíme však za ne privysokú daň v podobe civilizačných chorôb a predčasných úmrtí. Naše zdravie a hmotnosť máme ale predovšetkým v našich rukách.

Obezita = príliš veľa energie

Príčinou tučnoty je najčastejšie kombinácia väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných a psychických vplyvov. Len zriedkavo je na vine iné ochorenie. Organizmus premení nadbytok energie vždy len na tuk, ktorý skončí hlavne okolo pásu a v ďalších záhyboch inde po tele.

Nie je obezita ako obezita

Ženský, čiže gynoidný typ obezity, sa prejavuje nahromadením tuku v oblasti slabín a stehien. Z hľadiska hrozby civilizačných chorôb nie je taký nebezpečný.

Na rozdiel od toho mužský, androidný typ obezity, predstavuje významný rizikový faktor mnohých civilizačných ochorení. Tuk sa pri ňom hromadí v brušnej oblasti. 


Mohlo by vás zaujímať: Obezita nie je len estetickým problémom: Zvyšuje aj pravdepodobnosť rakoviny


Nadváha či obezita?

Všeobecne sa za obéznu považuje osoba s BMI vyšším ako 30. Hodnota BMI v rozmedzí 25 – 30 je označovaná ako nadváha. Pri hodnotení obezity sa odporúča vziať do úvahy aj pomer pás a boky. U žien by mal byť menší než 0,8 a u mužov menší než 1.

Pre jednoduchšiu orientáciu poslúži obvod pása. U žien sú hraničné hodnoty 81 – 89 cm, na závažnú obezitu upozorňuje obvod nad 89 cm. U mužov sú analogické hodnoty 95 – 102 cm a viac než 102 cm.

Nielen ťažký, ale aj kratší život

Už nadváha priamo ovplyvňuje zdravie. Dôsledkom obezity je celý zástup vážnych, život sťažujúcich a skracujúcich diagnóz. Najčastejším z kardiovaskulárnych ochorení je arteriálna hypertenzia. Z rozsiahlych štúdií vyplýva, že obezita sa spája aj s vyšším rizikom infarktu myokardu, anginy pectoris, cievnej mozgovej príhody a cukrovky 2. typu. Toto riziko rastie s BMI bez ohľadu na prítomnosť ďalšieho ochorenia.

Opakovane bola potvrdená vyššia úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby u osôb s vyšším BMI (nad 25) a nižšou fyzickou aktivitou než u osôb s normálnou hmotnosťou a fyzicky aktívnejších.


Mohlo by vás zaujímať: Najvyšší čas schudnúť: Kilá navyše môžu človeku ubrať aj tri roky života


Nádej na zlepšenie

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že skoro 40 percent energie v ich strave tvoria tuky. Organizmus také množstvo nevie spracovať. Časť cirkuluje v krvi a vedie k postupnému upchávaniu ciev. Srdcovo-cievne choroby sú u nás najčastejšími príčinami smrti. Najväčším vinníkom je práve nadbytok tukov v potrave.

Americký kardiológ, doktor Ornish dokázal, že zníženie ich konzumácie môže vyliečiť už existujúce srdcové ochorenie. Jeho štúdia popisuje prípady pacientov s čiastočne vyliečenou aterosklerózou. Zlepšenie dosiahli vylúčením mäsa a vysokotučných mliečnych výrobkov zo stravy.

Žiť zdravšie sa oplatí

Skladbou a množstvom potravy dokážeme ovplyvniť nielen srdcovo-cievne choroby, ale preventívne aj rakovinu hrubého čreva. Základom optimálnej telesnej kondície a dlhovekosti je strava s nižším obsahom tukov. Okrem množstva tuku však záleží aj na jeho formách a spôsobe úpravy.

Tá istá životospráva, ktorá dokáže znížiť riziko vzniku vážnych ochorení, súčasne pomôže udržať normálnu hmotnosť. Vyradenie vysokotučných potravín z jedálneho lístka robí priam divy, no vyžaduje si to najmä ochotu osvojiť si nové zvyky.

Potrebám organizmu najlepšie zodpovedajú potraviny s nižším obsahom tuku, ideálne menej než 20 g na 100 g. Namiesto tučných druhov mäsa si dajte na tanier častejšie olejnaté ryby, semená, orechy a strukoviny. Jedlá pripravujte s ľanovým, repkovým alebo olivovým olejom. Obsahujú nenasýtené tuky, ktoré prospievajú zdraviu aj postave.


Mohlo by vás zaujímať: FOTO Hmotnosť je len číslo: Presvedčia vás ľudia, ktorí neschudli, no vyzerajú fantasticky


Naučte sa sledovať zloženie

Okrem viditeľných tukov ako je maslo, margarín, olej či masť, existujú aj ich skryté podoby. Nachádzajú sa v mlieku, syroch, mäse a mäsových výrobkoch, tukovom pečive a v sladkostiach. Práve pri ich konzumácii zvýšte pozornosť a venujte chvíľu preskúmaniu ich zloženia.

Pre svoje zdravie a postavu urobíte ešte viac, ak si budete všímať aj ďalšie biologické hodnoty, ktoré súvisia s využitím tuku v organizme. Vyberajte si potraviny s vyšším obsahom vlákniny – viac než 3 g na 100 g, ale zároveň s nízkym podielom cukru – menej ako 10 g na 100 g. Obsah soli by nemal prekročiť hodnotu 1,25 g na 100 g.


Máte vlastné skúsenosti s obezitou a nadváhou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame