Odpovedá výživová poradkyňa: Dá sa schudnúť aj bez cvičenia?

Váha

pixabay.com

Dobrý deň, volám sa Oľga, mám 42 rokov, 170 cm a 85 kg. Som po operácii driekovej chrbtice a mám sedavú prácu. S pohybom mám problém, keďže mi po operácii nerobí dobre, navyše, čaká ma ešte ďalšia. Už nechcem priberať, práveže naopak, chcem schudnúť. Počula som, že sa to dá aj stravou bez nejakej fyzickej činnosti. Prechádzky s korzetom môžem, tak to by som mohla zaradiť namiesto cvičenia. Majte sa pekne a budem čakať na vašu odpoveď.

Milá Oľga, ďakujem za dôveru, ktorú ste mi prejavili. V prvom rade vás chcem pochváliť za váš prístup k chudnutiu, pretože hľadáte spôsob, ako sa aj napriek svojej diagnóze hýbať – pohyb je totiž veľmi dôležitý a to nielen pri chudnutí. Podľa môjho názoru máte všetky predpoklady na to, aby ste sa kíl navyše zbavili, získali postavu, po ktorej túžite, a boli zdravá a spokojná.

Vaša otázka znie, či môžete schudnúť aj bez cvičenia. Pravda je taká, že strava je pri chudnutí kľúčová. Úspech redukcie hmotnosti závisí hlavne od správne nastaveného jedálneho lístka – teda 80 % úspechu pri zhadzovaní kíl skutočne zohráva stravovanie. Zvyšok patrí pohybu, spánku, pozitívnemu mysleniu a tak ďalej. To znamená, že schudnúť môžete aj bez cvičenia vo fitcentre či účasti na skupinových cvičeniach za predpokladu, že si denne doprajete aspoň 30 minút chôdze. Ak zvládnete viac, je to len a len plus.

Ak sa vám to zdá byť s ohľadom na váš zdravotný stav náročné, pokojne si týchto 30 minút rozdeľte na kratšie časové úseky. Teda sa môžete ísť prejsť trikrát denne po 10 minút. Spočiatku môžete voliť rovný terén, neskôr pridať mierny svah, poprípade schody, ak to váš zdravotný stav dovoľuje. Postupne môžete dĺžky prechádzok predlžovať. Všetko závisí od vášho zdravotného stavu a aktuálnej kondície.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Rada by som vás tiež trošku motivovala k pravidelnej chôdzi, ktorá je najstaršou formou pohybovej aktivity človeka – je nenáročná, nezaťažuje kĺby, vďaka nej spálite kalórie a nakopnete metabolizmus. Nehovoriac o tom, že pravidelná chôdza vám pomôže predchádzať desiatkam rozličných ochorení. Takisto vďaka každodennej chôdzi sa mnohí ľudia cítia mladší, zdravší i šťastnejší. To stojí za to, čo poviete?

Vráťme sa však k chôdzi a chudnutiu. Nedá mi v tomto smere nespomenúť jednu z mnohých vedeckých štúdií. Uskutočnili ju londýnski odborníci. Podľa nich môže byť pravidelná chôdza pri redukcii hmotnosti rovnako, alebo dokonca ešte viac prospešná ako cvičenie vo fitcentre. Vedci totiž zistili, že tí, ktorí sa pravidelne venovali chôdzi, boli v priebehu trvania štúdie (trvala 13 rokov) štíhlejší ako tí, ktorí cvičili vo fitcentre alebo pravidelne vykonávali vysoko intenzívne tréningy. Teda svižná chôdza po dobu 30 minút denne bola spojená s nižším BMI (index telesnej hmotnosti) a menším obvodom pása v porovnaní s ostatnými druhmi pohybu. Za zmienku stojí aj to, že najpôsobivejšie boli výsledky u žien a tiež ľudí nad 50 rokov!

Výbornou motiváciou k chôdzi vám môže byť aj krokomer, ktorý meria nielen prejdenú vzdialenosť, ale aj spálené kalórie a vyhodnocuje výsledky. Budete na seba pyšná, keď zistíte, ako sa v tejto oblasti s pribúdajúcim časom zlepšujete.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Na záver by som vám ešte odporučila, keďže máte sedavé zamestnanie, robiť si v práci pravidelné prestávky, ktoré využijete na chôdzu či jednoduchý strečing. Poprípade využívajte na pohyb všetky možnosti – ku kopírke sa prejdite častejšie, záležitosti s kolegami nevybavujte telefonicky, ale zájdite za nimi osobne, namiesto výťahu použite schody.

Čo sa týka stravovania, na začiatok sa inšpirujte týmto článkom, alebo zájdite za výživovým poradcom.

Milá Oľga, verím, že tieto riadky vás povzbudili a pustíte sa s chuťou do zmien, ktoré vám prinesú nielen krajšiu postavu, ale aj pevnejšie zdravie a vnútornú rovnováhu. Držte sa!

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame