Zelenina je zárukou vyváženej stravy: Čo sa stane, keď ju prestaneme jesť?

Zelenina

pexels.com

Každému je jasné, že konzumácia zeleniny je zdravá a potrebná. No na čo všetko vplýva to, keď ju jednoducho nejeme? Nedostatočné množstvo zeleniny, ktorá je inak bohatá na rôzne výživné látky, sa môže celkom negatívne podpísať na našom zdraví. Našťastie nám je schopné naše telo vysielať signály, že jej má nedostatok. Najlepšie však je, ak k takej situácii vôbec nedôjde a my si doprajeme každý deň aspoň niečo zo širokej ponuky zeleniny.

Záruka vyváženej stravy

Niektoré pokrmy sú bez ohľadu na vôňu smutné na pohľad, pretože im chýba farba. Zelenina okrem toho, že jedlo oživuje, zaručuje vyváženú výživu so správnym množstvom vitamínov a minerálnych látok.

Ak nejeme dostatok zeleniny, chýbajú nám vitamíny, ktoré tieto potraviny dodávajú, a to sa môže negatívne prejaviť na imunitnom systéme. Organizmus tak nedokáže premôcť vírusy. Napĺňať chladničku listovou zeleninou je zdravý a prirodzený spôsob, ako bojovať proti infekcii, pretože táto zelenina je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha telu budovať si obranné reakcie a čeliť voľným radikálom. Skracuje tiež dobu rekonvalescencie, zdôrazňuje dietologička Abby Sauerová.


Mohlo by vás zaujímať: Denný prídel ovocia a zeleniny: Koľko čoho treba zjesť, aby ste sa vyhli rakovine?


Bez vitamínov problémy

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínov zo zeleniny? Absencia vitamínu C môže vyvolať vznik modrín, krvácanie ďasien a skracovať dobu uzdravovania. Jeho prísun môžeme zaisťovať konzumáciou paprík, listovej zeleniny, paradajok, brokolice, kapusty či kelu. Nedostatok kyseliny listovej môže vyvolávať chronickú únavu a anémiu. Preto je dobré dopĺňať vitamín B konzumáciou zeleniny so zelenými listami a s obsahom škrobu, ako sú fazuľa, šošovica a špargľa.

Ovplyvňuje aj reakcie

Výživa môže hrať tiež zásadnú úlohu v schopnosti organizmu reagovať na stres. Zápal je prirodzenou odpoveďou organizmu na stresové situácie. Je teda vhodné organizmu dodávať potraviny s protizápalovými vlastnosťami, ako je napríklad losos alebo tuniak, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, a listovú zeleninu a papriky, ktoré obsahujú antioxidanty, polyfenoly a karotenoidy.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Rádioaktívne a explodujúce ovocie? Toto sú šokujúce fakty o ovocí!


 

Pozor na zabúdanie

Istá občasná zábudlivosť sa môže objaviť v každom veku, ale postupné slabnutie mozgových funkcií a nižšia výkonnosť mozgu môžu byť príznakom nedostatku výživných látok. Luteín, výživná látka, ktorá pomáha zlepšovať schopnosť učenia a pamäť, sa vyskytuje v rôznej listovej zelenine, ale aj v karotke, v brokolici, v kukurici a v paradajkách, upozorňuje Sauerová. Ak svoju stravu každý týždeň obohatíme o tieto druhy zeleniny, zaistíme mozgu výraznú stimuláciu.

Aj na chudnutie

Ovocie a zelenina obsahujú vlákninu, ktorá navodzuje pocit sýtosti, takže potom toho zjeme menej. Väčšina ovocia a zeleniny tiež nízku kalorickú hodnotu, a to je veľká výhoda, keď chceme zhodiť nejaký ten kilogram, uvádza doktorka Emily Rubinová z univerzitnej nemocnice Thomasa Jeffersona.


Aké množstvá ovocia a zeleniny si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame