Hudba počas operácie: Zmenší váš strach a môže urýchliť aj zotavenie!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Počúvanie hudby pacientom pri chirurgických zákrokoch pomôźe prekonať strach

Hudba pomáha nielen operatérom, ale aj samotným pacientom v lokálnej anestéze. Tí, ktorí počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestézii počúvali hudbu, sa menej báli.


Hudba zmierňuje strach pacientov pri operácii a dokonca môže prispieť i k rýchlejšiemu zotaveniu. Zistil to tím lekárov z John Radcliffe Hospital v Oxforde. Tí svojich pacientov počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestézii upokojovali hitparádovými hitmi či hudbou z rádia. Ich štúdia sledovala 96 ľudí, ktorí podstúpili menej závažné operácie. Uverejnili ju v časopise Annals of the Royal College of Surgeons.


Tiež by vás mohlo zaujať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


Jednej polovici pacientov lekári pustili hudbu, kým druhá operáciu absolvovala za obvyklých podmienok. Následne obe skupiny dostali dotazník, v ktorom na bodovej stupnici uviedli, ako veľmi sa počas zákroku báli. Tí, ktorí počúvali hudbu, svoj strach označili za približne o tretinu menší. Počas operácie tiež v porovnaní s druhou skupinou pokojnejšie dýchali. "Absolvovanie operácie môže byť pre pacientov veľmi stresovým zážitkom. Nájsť spôsoby, ako sa môžu cítiť lepšie, by malo byť naším cieľom," vyjadril sa vedúci štúdie Hazim Sadideen. "Pokojnejší pacienti lepšie zvládajú bolesť a rýchlejšie sa zotavujú," dodal. Výskum tiež naznačuje, že hudba môže zlepšiť náladu i lekárom a zdravotníckemu personálu.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: SITA
  • Foto: photl.com

Diskusia (1)

  • Ray 19.05.2012, 00:26

    City of Angels....stary film,stara pravda.

1

Pridať komentár