Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?

kliešť

sxc.hu

Ak milujete pohyb v prírode, jej nástrahy pre vás určite nie sú veľkou neznámou. Patrí k nim aj riziko zachytenia kliešťa na vašej pokožke. Zatiaľ čo pred rokmi sa tento krvilačník vyskytoval len v niektorých oblastiach, dnes na nás číha prakticky na území celého Slovenska – vyššie nadmorské výšky nevynímajúc. Aby ste sa vyhli nákaze, je potrebné sa vopred chrániť. Viete však, ako sa zachovať, keď sa už do vás zahryzol?

Sú takmer všade

Listnaté lesy, lúky, vysoké trávy, okolie riek – to všetko patrí k miestam, kde sa kliešte od apríla do októbra vyskytujú v najväčšej miere. Ničím výnimočným však už nie sú ani v polohách nad 800 výškových metrov, kam ich zaniesli zvieratá. Ochorenia súvisiace s ich priamym kontaktom preto hrozia takmer na každom kroku. Tento fakt potvrdzujú aj slová epidemiologičky Jarmily Pertináčovej: „Bolo by však mylné myslieť si, že ak človek nežije alebo sa nepohybuje v oblastiach s najvyšším výskytom kliešťovej encefalitídy, nemôže sa ňou nakaziť.“


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné kliešte ohrozujú možno aj vás: Ako sa vyhnúť tejto hrozbe?


Čo všetko nám pri uhryznutím kliešťom hrozí?

Kliešťová encefalitída – inkubačná doba tohto ochorenia sa pohybuje v rozmedzí jedného až dvoch týždňov. Po nej nasleduje prvá fáza, ktorá príznakmi pripomína miernu chrípku. Tá ustúpi po troch až štyroch dňoch. Po chvíľke pokoja však nastúpi druhá vlna v podobe horúčok, silných bolestí hlavy, vracania, precitlivenosti na svetlo a stuhnutej šije. Hrozbou sú trvalé následky ako obrna či chronické bolesti hlavy, v ojedinelých prípadoch sa však kliešťová encefalitída môže stať pre pacienta osudnou.

Lymská borelióza – inkubačná doba býva spravidla dlhšia (3 – 32 dní). U väčšiny ľudí sa v mieste prieniku kliešťa do pokožky objaví červená škvrna. Ak si ju všimnete, vyhľadajte lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká. Škvrna po približne mesiaci zmizne aj bez liečby, s odstupom času sa však môžu dostaviť ťažké formy postihnutia nervov a kĺbov. So stopercentnou istotou vám nákazu potvrdí len krvný rozbor.

Anaplazmóza – pomerne nový typ ochorenia, ktorý na Slovensku ešte nebol diagnostikovaný. Môže to byť aj z toho dôvodu, že symptómy sa nápadne ponášajú na chrípku. Terapia takisto spočíva v antibiotikách.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás unavené oči? Tieto triky vylepšia nielen výzor, ale aj zdravie!


Ako sa chrániť?

Prevenciou na nezaplatenie zatiaľ zostáva očkovanie proti encefalitíde, ktoré pozostáva z troch dávok. V prípade boreliózy však vakcinácia zatiaľ nejestvuje, a preto je na mieste použitie repelentov pred samotnou vychádzkou do prírody. Nezabúdajte, že ochranná vrstva sa potom zmýva, a preto ju po fyzickej námahe treba naniesť znova. Samozrejmosťou by však mala byť dôkladná prehliadka celého tela po návrate domov. Kliešte sa zvyknú zahryznúť na viac prekrvených miestach s tenšou pokožkou. Hľadať preto treba predovšetkým v zákolennej či lakťovej jamke, za ušami, pod pazuchami a v slabinách.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o myšitíde? S hodinami pri počítači hrozí aj vám!


Ako kliešťa vybrať?

Hoci kedysi sa kliešte vyberali za pomoci olejov, mastí a krúživých pohybov, dnes tieto metódy patria k mýtom. Zabudnite preto na krúženie v smere či v protismere hodinových ručičiek a zoberte si do rúk len pinzetu a sprej či iný prípravok na dezinfekciu. Ak totiž budete kliešťa trápiť inými emulziami, riskujete, že sa v ranke doslova „povracia“. Obsah týchto zvratkov je, samozrejme, takisto vstupnou bránou pre vyššie spomenuté infekcie.

Pinzetou či špeciálnymi klieštikmi z lekárne uchopte parazita a kývaním zo strany na stranu ho postupne vyťahujte smerom von. Robte to však pomaly, aby ste kliešťa nerozpučili či nerozpolili. Ak sa to náhodou stane, vyhľadajte lekára. V prípade úspešného vybratia ranku dôkladne vydezinfikujte.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma, SITA
Odporúčame