Predpoveď počasia aj trendy doplnok: Skúste to s vlastnou meteostanicou!

meteostanica

internet

Hromžíte na meteorológov, keď je počasie úplne odlišné od toho, aké predpovedali deň predtým? Nie je nijakým tajomstvom, že spoľahlivosť oficiálnych predpovedí počasia za posledné roky výrazne poklesla. Aby ste vedeli, aké poveternostné podmienky vás čakajú, nemusíte byť prilepení k televízoru, rádiu či internetu. Aktuálny stav ovzdušia a predpoveď na nasledujúci deň až týždeň môžete zistiť aj z bytovej meteostanice. Oživíte ňou interiér a nepriaznivé počasie vás len tak nezaskočí.

Čo všetko meteostanice prezradia?

Aj keď meteorológia je pomerne náročná veda, meteostanice na domáce použitie sú uspôsobené tak, aby sa v nich vyznali aj úplní laici. Všetky potrebné informácie sa nachádzajú na displeji. Ten sa v závislosti od toho, koľko ste do takéhoto pomocníka investovali, pýši nielen počtom zobrazovaných parametrov, ale aj dizajnom. Najlacnejší a najjednoduchší variant kúpite už za necelých 5 eur. Veľké zázraky však od neho nečakajte. Má podsvietený displej, ukazuje dátum a čas aj izbovú teplotu. Disponuje budíkom i barometrom, no predpoveď obmedzuje na 4 ikony. Vyššie rady vás navyše poinformujú o relatívnej vlhkosti a tlaku vzduchu, rosných bodoch či stave vybitia batérie.


Mohlo by vás zaujímať: Tablety majú čoraz viac fanúšikov: Stanete sa jedným z nich aj vy?


Dizajn ulahodí oku

Keďže meteostanica je súčasťou interiéru, mnohí výrobcovia jeho vonkajší vzhľad povýšili z úžitkového predmetu na štýlový doplnok. Dostupné sú preto viaceré farebné prevedenia či elegantný dizajn s trojrozmernými symbolmi počasia. Originálnym nápadom je tiež spojenie meteostanice a digitálneho fotorámika s diaľkovým ovládaním. Nechýba mu čítačka kariet ani zabudovaný USB port.

Ako meteostanice vlastne fungujú?

Keďže moderné „rosničky“ sú jednoduchými zariadeniami, očakávať môžete len tri princípy. Každý z nich má navyše svoje muchy.

Meranie atmosferického tlaku: Pri jeho poklese sa počasie zhoršuje, pri vzostupe sa môžete tešiť na slnečné lúče. Predpovedať teda možno dažďové a snehové zrážky vrátane prehánok a búrok, ako aj horúčavy. Samotný senzor je však zabudovaný v tele meteostanice, preto jeho umiestnenie nie je vhodné pre vlhké prostredie (kuchyňa, kúpeľňa). Kvôli parám by mohlo poľahky dôjsť k mylnej predpovedi.

Rádiový MeteoTime signál: Zachytáva informácie vysielané pre väčšie európske mestá v pravidelných intervaloch. Okrem presného času zhromažďuje tiež údaje o predpovedi počasia na ďalšie 4 dni – spolu s rýchlosťou a smerom vetra, či úhrnom zrážok. Tieto modely síce nie sú na zahodenie, na území mimo pokrytia signálom však nemajú takmer žiaden význam.

Pripojenie k počítaču: V popredí stojí bezdrôtové USB zariadenie, ktoré meteostanicu zásobuje informáciami. To je zároveň jej najväčšia nevýhoda – bez prístupu k počítaču meteostanica nedokáže fungovať.


Mohlo by vás zaujímať: Spestrite si domov štýlovo: Živými rybkami v akváriu bez údržby!


Ako veľmi sa na meteostanicu môžete spoľahnúť?

Čo sa týka vývoja počasia, ten dokážu meteostanice určiť relatívne presne. Horšie je to s aktuálnymi i predpovedanými teplotami. Pre overenie pocitovej teploty pre istotu vystrčte ruku z okna alebo vyjdite na balkón či terasu. Mnohí túto digitálnu pomôcku považujú za úplnú zbytočnosť, nadšenci jej však dôverujú viac ako televíznej predpovedi. Kam sa zaradíte vy?

Zdroj: internet, computeruniverse.net, Johnny
Odporúčame